CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A képen: a Vatikáni Pavilonnál Msgr. Mario Delpini milánói püspök, Msgr. Bernard Barsi monakói érsek, valamint a Váci Székesegyház énekesei.A Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár és Gyurcsán Judit jóvoltából az EXPO-n és a Milánói Katedrálisban képviselték hazánk és a Váci Egyházmegye egyházzenei életét a Váci Székesegyház zenei intézményei.
A világkiállítás központi szakaszán hatalmas nemzetközi sokaság ezreinek sorfala között, kuriózumnak számító egyedi programként a magyarok vonultak fel. A debreceni népzenészek és akrobatikus művészek után sorakoztak fel a Váci Székesegyház Szent Cecília Kórusa és a Váci Székesegyházi Kórusiskola énekesei, akiket a magyar néptánccsoport és népi zenekar követett. Ilyen fajta reprezentációval csak nemzetünk együttesei örvendeztették meg a tömeget, mely nagy érdeklődéssel és kitörő lelkesedéssel vette körül lelkesen éljenezve a magyarok vonulását a kilométer hosszú szakaszon. A zenészek hangszerein felcsendültek ősi keleti eredetű népzenei dallamaink, a kórus pedig nyugati típusú európai zenei kultúránkat képviselte.
Az Expo-n mintegy kettőszáz nemzet mutatta be hagyományait, értékeit és büszkeségeit. A magyar pavilonnal közvetlenül szemben helyezkedett el a Vatikáni kiállítás, ahol nagysikerű hangversenyt adtak a váci énekesek. Szólót énekelt Verbay Csaba a kórusiskola tanulója. A koncerten jelen volt Msgr. Bernard Barsi monacoi érsek és Msgr. Mario Delpini milánói püspök. A hangverseny végén elismerésüket fejezték ki az éneklésért, gratuláltak és köszöntésüket küldték a Váci Egyházmegye híveinek.
A magyar pavilonban ezután Varga László karnagy beszédet mondott és augusztus 20-a lévén megszentelte az új kenyeret. A magyar zeneszerzők egyházi kórusműveiből összeállított énekkari megszólalás hatására templomi légkör árasztotta el a pavilont, majd pedig Szőcs Géza kulturális államtitkár emelkedett szólásra. A nap későbbi szakaszán Bogányi Gergely és az Expo-n résztvevő magyar népzenészek adtak hangversenyt.
A magyar pavilon ugyancsak egyedi jellegzetessége volt más nemzetek kiállításaival szemben, hogy ott sohasem hangfelvétel, hanem mindig élő zene szólt.
A következő napon a Milánói Katedrális felső teraszán éppen Úrangyalára szólt a harang, ahol a szédítő magasságban rögtönzött kis koncert keretében ismét felcsendült az ének. Msgr. Beer Miklós váci püspök ajánlására Msgr. Angelo Scola milánói bíboros érsek jóvoltából a Milánói Katedrálisban ezután szentmisén teljesítettek szolgálatot a váci énekesek. Áhítattal és a hitbeli meggyőződés lelki és művészi erejével szárnyaltak a hatalmas székesegyház gótikus ívei alatt a magyar kórusművek dallamai. A speciális milánói liturgia keretében minden kórustag szentáldozáshoz járult. Az énekesek arcán megilletődöttség tükröződött, a nemzetközi hívősereg tapsát pedig a mise végén köszönet és elismerés hatotta át.
A város nevezetességeinek megtekintése során milánói szent Ambrus altemplomában az egykori egyházzenész szent üvegkoporsós sírjánál felcsendült aztán néhány áhítatos motetta és egy általa szerzett ambrozián himnusz, amelyet megható imádság kísért közbenjárását kérve a magyar egyházzenei élet felvirágoztatásáért.
Ez a rangos meghívás nagyszerű baráti, lelki és szakmai közösségformáló erő is volt egyben a Cecília Kórus tagságának képviselői és a Székesegyházi Kórusiskola tanárai számára. A turisztikai programok, a szállodai közös esti imák és elmélkedések lelki élményének csendes légköre még jobban elmélyítették a szeretetet és barátságot a résztvevők között, további lelkesedést és lendületet adva a szeptemberben újra induló kórusszolgálathoz és iskolakezdéshez.
„Szent István első királyunk nyomán ezer év óta magyar népünk mindig Istentől kéri és ma is neki köszöni a mindennapi kenyeret. Istenhitünk, európaiságunk és hazaszeretetünk összetartozik. Öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy liturgikus és egyházzenei szolgálatunk által a milánói Expo-n hangsúlyozottan is hangot kaphatott, reprezentálódott a magyar vallásosság és magyar egyházzenei kultúra. Istenhitünket nem csak a szívünkben hoztuk magunkkal, hanem jelenlétünkkel, imánkkal és énekünkkel láthatóan és hallhatóan kifejezésre is juttattuk azt. Ez volt milánói missiónk lényege. ” – nyilatkozta az MTI-nek, a Magyar TV-nek és az Olasz Nemzeti Televíziónak Varga László zeneigazgató, a váci székesegyház karnagya.
Bihari Gábor
Idén júliusban, Assisi Szent Ferenc halálának 800. évfordulója alkalmából rendeztek hittantábort Érsekvadkerten, ahol a gyerekek Máthé György atya vezetésével és a Váci Egyházmegye támogatásával nemcsak lélekben, de közösségben is hatalmasat léptek előre. A tartalmas mindennapok során a résztvevők a Naphimnusztól a remetebarlangokig fedezték fel a teremtett világ csodáit, a tábor végén pedig egyértelmű választ adtak arra, miért éri meg ide járni: „Jézust jobban megismerjük, és a barátainkkal együtt lehetünk.” Az Érsekvadkerti Harangokban megjelent írást szerkesztve közöljük.
Ebben az évben a negyedik évfolyam végzett az animátorok, azaz a közösségszervező munkatársak képzésén Vácon. Idei nyári táboruk a korábbi évekkel ellentétben nem módszertani továbbképzés volt, hanem lelkigyakorlat, amelyen ránézhettek küldetésükre és arra, ők hogyan viszonyulnak személyesen ehhez a küldetéshez. A lelkigyakorlatot Tóth András egyházmegyei spirituális és Balogh László atya, hitoktatási referens, az animátor-képzések felelőse tartották. Velük és két résztevővel beszélgetve rajzolódott ki ennek a szűk 4 napnak a gazdag lelki programja és a kapott kegyelmek, amelyekből minden résztvevő, de talán még a lelkigyakorlatot vezető atyák is tudnak táplálkozni.
Idén nyáron ötödik alkalommal rendezték meg a napközis hittanos tábort Pásztón, a Pásztói Plébánia hitoktatóinak szervezésében július 13-17. között. A táborba a plébánia körzetéhez tartozó iskolákból várták a diákokat, a 3-4-5. osztályos korosztályból. Fő helyszínük a pásztói Csohány Kálmán Városi Könyvtár és Művelődési Központ volt, melynek nagy, tágas termét jól kihasználták, mert a táborba közel ötven gyerek jelentkezett. Háromné Rajk Tünde hitoktató beküldött írását közöljük.
Dona nobis pacem – Adj nekünk békét! címmel első ízben rendezett nemzetközi kórustalálkozót a Pueri Cantores Magyar Szövetség, közösen a Gödöllői Premontrei Apátsággal. A 14 magyar és 3 külföldi énekkar számára a július 10. és 13. között Gödöllőn zajló esemény nem csupán a közös éneklést, de közös imádságot is jelentett: a pénteki vesperást mintegy 400 diák énekelte az apátság templomában. A Pueri Cantores Magyar Szövetség beszámolóját közöljük.2026. július 24. péntek
Kincső és Kinga
Miután Jézus megmagyarázta tanítványainak, hogy miért mond példabeszédeket, így folytatta: „Értsétek meg hát a magvetőről szóló példabeszédet! Akik hallgatják a mennyek országáról szóló tanítást,...
Összes program »