CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A húsvéti vigília liturgiája a váci Székesegyház főbejárata előtt kezdődött, amelynek során Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök megszentelte a tűzet - az új tűz az ószövetséget követő újszövetséget jelképezi, amely Krisztusban következett be -, majd elindult a fénnyel és szétosztotta Krisztus világosságát a híveknek, akik a Húsvéti gyertyáról gyújtották meg saját gyertyáikat, így töltötte be Krisztus világossága a sötét templomot. Ez a fény az Evangélium örömhírének a világban való terjedését, a feltámadást és a megváltást jelképezi.Ezt követően a templomban az igeliturgia részeként a diakónus gregorián dallammal elénekelte a húsvéti gyertya öröménekét, majd felolvasták a négy ószövetségi olvasmányt, melyek végigvezettek minket az „előképeken”, és amelyekben Isten szabadító ereje megnyilvánult. A feltámadott Krisztusban Isten minket is megszabadít, ahogy annak idején választott népét az egyiptomiak rabszolgaságából, minket a bűn rabszolgaságából és a halál fogságából. Ez után felcsendült a Glória, és ismét megszólaltak a nagycsütörtökön elnémult harangok, emlékeztetve mindannyiunkat Krisztus győzelmére.
A megyéspüspök homíliájában Krisztus feltámadásának lényegét a hittel és a keresztséggel kapcsolta össze, és feltette az élet, a világ, az ember legnagyobb kérdéseit: miért élünk, mit jelentenek az egyéni sorsok, miért küzdünk, hova tartunk. Mindezeket a hiten keresztül tudjuk megérteni. „Szükségünk van a hitünkre ahhoz, hogy megértsük a világot, tisztán lássunk és megtaláljuk helyünket a világban. A hit a Jóisten iránti bizalmat jelenti. A körülöttünk lévő világban, a természetben a teremtés csodáit láthatjuk és Jézus személyén keresztül megértjük, hogy mindez értünk van”- mondta.
A megyéspüspök felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy Isten saját képmására teremtette az embert, és adott mindenkinek értelmet és szabad akaratot. Ebből a szabadságból fakadóan azonban eltévelyedhetünk, ellene mondhatunk, de ugyanígy igent is mondhatunk és el is köteleződhetünk mellette. „Az hogy milyen lesz az emberiség jövője rajtunk múlik. Isten bízik bennünk és abban, hogy igent mondunk. Adjunk hálát szeretetéért és imádkozzunk a hit ajándékáért, azért, hogy megerősödjünk egymás hite által, a keresztségben pedig vállaljuk azt, hogy Isten munkatársai akarunk lenni, hogy tovább építsük a világot az örök élet távlatába” - zárult a szentbeszéd.
Ezt követően a mindenszentek litániáját imádkozták a hívek, a megyéspüspök megszentelte a vizet, megkeresztelt és a bérmálás szentségében részesített két felnőtt katekument. Majd a jelenlévők megújították keresztségi fogadalmukat és a keresztségre emlékezve püspök atya mindenkit meghintett az új szenteltvízzel. Ez után a szertartás a szentmise szokott rendje szerint folytatódott. A zenei szolgálatot ez alkalommal is a váci székesegyház Szent Cecília kórusa látta el.
Szöveg és képek: Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
Egy évvel ezelőtt, 2025 húsvétján indult a Váci Egyházmegye Lélekjelenlét podcast csatornája. Az induló műsor első vendége Marton Zsolt megyéspüspök volt, akárcsak most, az első évforduló alkalmából. Mai műsorunk különlegessége, hogy Püspök atya azokra a kérdésekre válaszol, amelyeket a hívek küldtek meg számunkra a facebook posztban szereplő felhívásunkra. A kérdések között a személyes kérdések mellett vannak papi, püspöki hivatásához kapcsolódóak, érkeztek a szentségek kiszolgáltatásával kapcsolatos konkrét kérdések, valamint az Egyházról általában és az aktuális kihívásokról.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Marton Zsolt megyéspüspök a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban mutatta be a nagyszombati húsvéti vigília szertartását, amelyen a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították az asszisztenciát. A főpásztor szentbeszédében a Római levél gondolatait emelte ki a keresztségben új életre támadt emberről hangsúlyossá téve ezúttal a húsvéti szertartásban megújított keresztségi fogadalmakat.
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, keresztútjának, halálának és temetésének napja. Az Egyház – ősrégi hagyomány alapján – ezen és a következő napon egyáltalán nem mutat be szentmiseáldozatot. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be áldozatát a kereszt oltárán. A Jézust jelképző oltár teljesen dísztelen: nincsen rajta sem kereszt, sem terítő, sem gyertya. A nagypénteki szertartást Marton Zsolt megyéspüspök vezette a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.2026. április 7. kedd
Herman
Húsvétvasárnap reggel Mária Magdolna könnyezve állt Jézus sírjánál. Amint ott sírdogált, betekintett a sziklasírba, és ahol Jézus holtteste feküdt, két, fehér ruhába öltözött angyalt látott. Ott ültek, az...
Összes program »