CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Második alkalommal tartották meg a Váci Egyházmegye területén lévő nevelési-oktatási intézmények hitoktatóinak Veni Sancte tanévnyitó szentmiséjét Vácon. Az Egyházmegye hitoktatói augusztus utolsó péntekjén gyűltek össze a székesegyházban, hogy szentmise keretében kérjék a Jóisten áldását munkájukra és átvegyék az új tanévre szóló megbízólevelüket („MISSIO CANONICA”). A szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be paptestvéreivel.Marton Zsolt szentbeszédében a keresztény élet céljáról, az örök boldogság eléréséről elmélkedett. A napi evangélium kapcsán – amely az öt okos és az öt balga szűzről szóló példabeszéd volt - kiemelte, hogy „a Bibliában a menyegző az Istennel való boldog közösség, az örök élet, az olaj pedig az Istennel való bensőséges kapcsolatunk, imaéletünk, és ebből fakadó evangéliumi életünk, a szeretetből ihletett cselekedeteink, tanúságtételeink szimbóluma, amit nem lehet kölcsönadni. Az olajat magunknak kell beszereznünk, amíg „nyitva van az olajárus”, vagyis amíg élünk. Ez a tanév új lehetőséget kínál nekünk erre.”- mondta.
Ezt követően az életszentségre való törekvésről, az újbóli megtérésről beszélt a főpásztor: A thesszalonikaiakhoz írt levelek az Újszövetség első írásaihoz tartoznak; „Szent Pál apostol levelében az életszentségre hívja meg a thesszalonikai keresztényeket. Ez alapvetően fontos cél és feladat: „Mindenrendű és állapotú Krisztus-hívő meghívást kap a keresztény élet teljességére és a szeretet tökéletességére. Ez az újból és újból való megtérésre való felszólítás kiemelten vonatkozik az Egyházban szolgálatot tevőkre. Életszentségre kell törekednünk” – buzdította a jelenlévőket, majd „Az az Isten akarata, hogy szentek legyetek.” – szent páli gondolattal zárta homíliáját a megyéspüspök.
A szentbeszéd után a következő tanévre szóló Missio Canonica-t a püspök személyesen adta át a hitoktatóknak, azzal az üzenettel, hogy a hitoktatók, katekéták legyenek közvetítői Isten misztériumának és segítsék növendékeik egymás közötti és a közösségükkel való kapcsolatépítését.
A szentmise végén Marton Zsolt, mint a Váci Egyházmegye új megyéspüspöke bemutatta közvetlen munkatársát, Paszternák Tamás püspöki titkárt. A liturgiát követően szeretetvendégségre került sor, majd tűzvédelmi oktatáson vettek részt a katekéták.
Szöveg és képek: Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
Idén júliusban, Assisi Szent Ferenc halálának 800. évfordulója alkalmából rendeztek hittantábort Érsekvadkerten, ahol a gyerekek Máthé György atya vezetésével és a Váci Egyházmegye támogatásával nemcsak lélekben, de közösségben is hatalmasat léptek előre. A tartalmas mindennapok során a résztvevők a Naphimnusztól a remetebarlangokig fedezték fel a teremtett világ csodáit, a tábor végén pedig egyértelmű választ adtak arra, miért éri meg ide járni: „Jézust jobban megismerjük, és a barátainkkal együtt lehetünk.” Az Érsekvadkerti Harangokban megjelent írást szerkesztve közöljük.
Ebben az évben a negyedik évfolyam végzett az animátorok, azaz a közösségszervező munkatársak képzésén Vácon. Idei nyári táboruk a korábbi évekkel ellentétben nem módszertani továbbképzés volt, hanem lelkigyakorlat, amelyen ránézhettek küldetésükre és arra, ők hogyan viszonyulnak személyesen ehhez a küldetéshez. A lelkigyakorlatot Tóth András egyházmegyei spirituális és Balogh László atya, hitoktatási referens, az animátor-képzések felelőse tartották. Velük és két résztevővel beszélgetve rajzolódott ki ennek a szűk 4 napnak a gazdag lelki programja és a kapott kegyelmek, amelyekből minden résztvevő, de talán még a lelkigyakorlatot vezető atyák is tudnak táplálkozni.
Idén nyáron ötödik alkalommal rendezték meg a napközis hittanos tábort Pásztón, a Pásztói Plébánia hitoktatóinak szervezésében július 13-17. között. A táborba a plébánia körzetéhez tartozó iskolákból várták a diákokat, a 3-4-5. osztályos korosztályból. Fő helyszínük a pásztói Csohány Kálmán Városi Könyvtár és Művelődési Központ volt, melynek nagy, tágas termét jól kihasználták, mert a táborba közel ötven gyerek jelentkezett. Háromné Rajk Tünde hitoktató beküldött írását közöljük.
Dona nobis pacem – Adj nekünk békét! címmel első ízben rendezett nemzetközi kórustalálkozót a Pueri Cantores Magyar Szövetség, közösen a Gödöllői Premontrei Apátsággal. A 14 magyar és 3 külföldi énekkar számára a július 10. és 13. között Gödöllőn zajló esemény nem csupán a közös éneklést, de közös imádságot is jelentett: a pénteki vesperást mintegy 400 diák énekelte az apátság templomában. A Pueri Cantores Magyar Szövetség beszámolóját közöljük.2026. július 24. péntek
Kincső és Kinga
Miután Jézus megmagyarázta tanítványainak, hogy miért mond példabeszédeket, így folytatta: „Értsétek meg hát a magvetőről szóló példabeszédet! Akik hallgatják a mennyek országáról szóló tanítást,...
Összes program »