CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Restaurálták a közel 700 éves nőtincsi Szent Márton római katolikus templomot. A munkálatok befejeződését követően augusztus végén szentmise keretében került sor a templom megáldására. A szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be a hívek részére.A megyéspüspök szentbeszédében az Istennel való boldog közösségről elmélkedett: a Vele való bensőséges kapcsolatról, a szeretetből ihletett cselekedetekről és tanúságtételről.
Szent Pál apostol - „Mindenrendű és állapotú Krisztus-hívő meghívást kap a keresztény élet teljességére és a szeretet tökéletességére” – gondolatán keresztül mutatott rá arra, hogy mindannyian meghívást kaptunk az életszentségre. A templom ünnepe pedig jó alkalom a személyes és a közösségi életszentség kifejezésére. „A templom az egyéni és közösségi megszentelődés sajátos helye. Az ószövetségi zsidóságnak egyetlen temploma volt: a jeruzsálemi, az örökkévaló hajléka, az áldozatbemutatás helye. A keresztény templom ((küriakon, bazilika), ecclesia, domus Dei, domus sacra) Isten igéje és az oltáriszentség (eucharisztia) ünneplésének a helye, de az egyházat, az imádkozó közösséget is jelenti” - hangsúlyozta a főpásztor.
Majd elmondta a III. századtól vannak keresztény templomok, addig magánházaknál ünnepeltek. I. (Nagy) Konstantin császár építette az első nyilvános keresztény templomot: Rómában, a Lateranus család palotájának a helyén 324-ben, a lateráni Keresztelő Szent János főszékesegyházat. „A mai alkalom jó lehetőség arra, hogy szembenézzünk: számunkra mit jelent a templom, őseink szent helye? Valóban az imádság háza-e? A templomhajó felújítása azt bizonyítja, hogy a nőtincsieknek fontos a templom, az Isten háza és az őseik öröksége” – zárta homíliáját Marton Zsolt.
A szentmise végén a püspök megáldotta a restaurált templomot.
Fotó: Karánsebessy Kvojka Balázs
Szöveg: Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 26. péntek
János és Pál
Abban az időben Jézus így fejezte be a hegyi beszédet: „A mennyek országába nem jut be mindenki, aki azt mondja nekem: Uram! Uram! Csak az, aki mennyei Atyám akaratát cselekszi. Azon a napon sokan mondják majd nekem: Uram, Uram! Hát nem a te...
Összes program »