CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Pappá szentelésének 60. évfordulóját ünnepelte Dr. Szegedi László atya, tápiósülyi plébános, november 30-án. A gyémántmisén az ünnepelttel Marton Zsolt váci megyéspüspök, Varga Lajos váci segédpüspök, több paptestvér, Czerván György térségi képviselő, Horinka László polgármester, a képviselő-testület tagjai, Sülysáp város és a környező települések lakosai vettek részt.A szentmise előtt az ünnepeltet méltatták és kedves szavakkal ünnepelték. Elsőként Szabó László köszöntötte a jubiláló atyát az egyházközség és a jelenlévők nevében, majd László atya életének főbb állomásait ismertette. Ezt Pajor András, a Kassai téri Szentlélek-templom plébánosa üdvözletének felolvasása követte, amit előbb Horinka László sülysápi polgármester, majd Czerván György térségi képviselő úr beszéde követett, aki egyben felolvasta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár levelét is. A köszöntőket Dr. Katona István nyugalmazott egri segédpüspök levelének felolvasása és Marton Zsolt megyéspüspök személyes hangvételű szavai zárták.
A homíliájában az ünnepelt egy rá nagy hatást gyakorló gyermekről beszélt, akiben meglátta Jézus Krisztust. Majd elmesélte pappá szentelését és papi életének két legfontosabb kegyelmét: Isten Fiának tevékenysége végtelenül értékes az Eucharisztiában, Jézus az átváltoztatást végző pappal azonosul és belé testesül: „Krisztus nekem elsősorban nem barát, testvér, hanem megtestesült Isten, a bűnbe esett világ Megváltója, aki engem meghívott szolgálati és királyi papjának, társának, barátjának, testvérének a szent Egyházban, jegyesének a világ megváltásában. Jelmondatom: Hűséges az Isten (1Kor 10,13) papszentelésemkor azt jelentette, hogy pappá szenteltek állami tilalom ellenére. Ma azt jelenti, hogy egész életem minden eseményében belém testesült, azonosult velem, szolgál engem, hogy szolgálhassam Őt” - fogalmazott a gyémántmisés atya.
A szentbeszéd második felében László atya egy másik tapasztalásáról, az Isten országáról beszélt: „a megtestesült Isten megélte a tökéletes szeretetet ebben a bűnbe esett világban és az élet kérdéseiben is. Igaz nem írta elő kötelezően Isten országának törvényeit, de azt komolyan veszi, hogy képességeink szerint törekedjünk rá” – buzdította a jelenlévőket Szegedi László.
A szentmise a Te Deummal, gyémántmisés áldásokkal zárult, majd a plébániaépületben vártak mindenkit szeretetvendégségre.
***
Dr. Szegedi Lászlót 1959. november 30-án szentelték fel, titokban azután, hogy hatvankettő másik papnövendékkel együtt, szentelés előtt kitették őket a szemináriumból, miután megtagadták a békegyűléseken való részvételt. A szentelésre Budapesten, a Kassai téri Szentlélek-templomban került sor, papi jelmondata pedig „Hűséges az Isten” (1Kor 10,13) lett.
Papi szolgálatának állomáshelyei Izsák, Tápiószele, Tápiószecső, Cserhátszentiván voltak, majd 1973-tól napjainkig Sülysáp plébánosa. Papi hivatásában, munkájában az Isten országának gondolata, a közösségépítés, az ifjúságpasztoráció és a munkatársnevelés lettek a fő motívumok, melyek mindenkor az Oltáriszentség és a Szűzanya mély tiszteletéből táplálkoztak. Dr. Szegedi László atya több teológiai témájú könyvet, hittankönyv-sorozatot írt, tanított a váci főiskolán, emellett a Váci Egyházmegye ifjúsági referenseként szolgálta az egyházmegye ifjúságát, az 1987-ben megszületett Tápiómenti Nagyboldogasszony Közösségben kibontakozott karizmák által.
***
A nagy érdeklődésre való tekintettel a szentmisét kivetítették a plébánia nagytermében, illetve a Tápiómenti Nagyboldogasszony Közösség Facebook oldalán élőben is közvetítették, amely utólag is megtekinthető:
https://www.facebook.com/tapiomente/videos/2723398567725003/
A teljes prédikáció, és további köszöntések az egyházközség külön kiadású lapjában megtekinthető a következő linken:
http://tapiosuly.hu/2019/kisboldogasszony-figyel-o-gyemantmises-unnepi-kiadas/
Forrás: Dinnyés Patrik
Kép: Szentgyörgyváry Szilveszter
Váci Egyházmegye
Közösségi összefogással zárult le a templomi beruházás Becskén. A becskei harangfelújítás februárra fejeződött be, amelynek során két történelmi harang is megújult. A fejlesztés egyszerre szolgálja a hagyományőrzést és a korszerű működtetést.
Megkezdte működését a pedagógusokat és segítő szakembereket képző Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) újonnan létrehozott Drámapedagógiai Központja. Az új szakmai műhely célja, hogy kurzusokon, workshopokon és különböző programokon minél több leendő és gyakorló pedagógus ismerhesse meg a drámapedagógia gazdag módszertanát. Az AVKF sajtóközleményét közöljük.
2026. február 4–6-án Pécsett rendezték meg a XIV. Tájtörténeti Tudományos Konferenciát. A „Tájat Teremtő Történelem” alcímet viselő rendezvényen elsősorban a tájtörténeti kutatások szakértői mutatták be és vitatták meg legújabb eredményeiket. A konferenciára meghívást kapott Nagy Géza Balázs is, a Váci Püspöki és Káptalani Levéltár munkatársa.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Nagyböjt kezdetén ismét elindult a 40 Nap Az Életért imaszolgálat a Váci Jávorszky Ödön Kórház bejáratánál. Hétfőnként és szerdánként rózsafüzért imádkoznak az önkéntesek, hogy a kismamák a nem tervezett babákat is vállalják. Az önkénteseket meg lehet szólítani, lehet velük beszélgetni, mert akár válsághelyzetben, akár az abortuszból történő gyógyulásban is tudnak segíteni. 2026. március 5. csütörtök
Adorján és Adrián
Egy alkalommal Jézus ezt a példabeszédet mondta el a farizeusoknak: „Volt egy gazdag ember. Bíborba és patyolatba öltözködött, és mindennap dúsan lakmározott. Volt egy Lázár nevű koldus is, ez ott feküdt a gazdag kapuja...
Összes program »