CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) intézményvezetői konferenciát rendezett február 4-én a Regőczi-kápolnában. Közel hatvan igazgató és igazgatóhelyettes vett részt az eseményen.„Hálával emlékezzünk a múltra, szenvedéllyel éljük a jelent, és bizalommal nyíljunk meg a jövő előtt” – hívta a jelenlévőket megnyitójában Dr. Csáki Tibor főigazgató. Kitért az elmúlt évek tanügyi és gazdasági fejlődésére, a megalkotott stratégia eredményességére; a jelenben az új iskolák és óvodák alapítását emelte ki.
„Induljunk újra Krisztustól.” II. János Pál pápa gondolatával indulunk a jövőnek. Így fogjunk hozzá egy organikus nevelést magában hordozó kerettanterv elkészítéséhez, bővítsük a szakszolgálatok és képzések tárát, biztosítsuk a mentorálást a pedagógusainknak – hangsúlyozta Csáki Tibor. – Így megvalósulhat az alábbi üzenet: „Az ideig való dolgok intézése által keressük Isten országát.”
Uzsalyné dr. Pécsi Rita pedagógiai igazgató az organikus nevelés szerepéről beszélt, ezúttal arról, hogy a „szenvedéllyel megélt jelen” milyen konkrét gyümölcsöket hozott e téren: többek között az értékelési rendszer átalakítása, 280 tanító képzése, csoportos furulyaoktatás, az idegennyelv-tanítás megújítása, tábor- és közösségvezetők képzése, regionális szakmai műhelyek elindulása; tanulásmódszertani, projektpedagógiai és mozgásfejlesztési képzések, a Családi Életre Nevelés Program kiterjesztése.
A nap két központi témája az iskolakert és a néphagyomány volt. Az EKIF stratégiája szerint elkezdődik az a folyamat, melynek eredményeként minden intézményben létesülhet iskolakert, és minden diák találkozik ilyen formában is a természettel. A váci találkozón az Iskolakertekért Alapítvány képviselői mutatták be a programot, akik az EKIF felkérésére elkészítik a foglalkozás- és kertterveket. Mátyás Izolda és Pauliczky Nóra tablókkal szemléltették munkájukat, kiemelve az iskolakertek létrehozásának jelentőségét és a tantervi integráció lehetőségeit.
A konferencián A néphagyomány és a művészet címmel előadást tartott Andrásfalvy Bertalan Széchenyi-, Magyar Örökség és Prima díjas néprajzkutató, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével kitüntetetett akadémikus, Magyarország volt művelődési és közoktatási minisztere.
Előadását a gödi Búzaszem Katolikus Általános Iskola és Művészetoktatási Iskola diákjainak népi hangszeres bemutatója vezette be.
A magyar néphagyomány iránytűt adhat arra, hogy hogyan éljünk a mai értékválsággal sújtott világunkban – mondta Andrásfalvy Bertalan. Hozzátette: a szeretet nem érzelem, hanem parancs és kultúra, amit meg kell tanulni, és ki kell fejezni kisgyermekkortól kezdve. Erre kaphatunk művészi, játékos és praktikus mintákat a magyar néphagyományban.
Szöveg: Rojtos Krisztina EKIF
Fotó: Ivonyné Szarka Melinda EKIF
Váci Egyházmegye
Marton Zsolt váci megyéspüspök idén töltött be a 60. születésnapját és néhány hónapja a Piarista Rend konfráterei közé is fogadták. Ebből az alkalomból a Piarista Rend Magyar Tartománya kommunikációs munkatársa beszélgetett a főpásztorral „szent kalandról”, a piarista gyökerekről és a papság tüzéről.
Megrendítő lelki élményben volt része mindazoknak, akik 2026. március 28-án részt vettek a Benczúrfalvi Passión, amelyet immár harmadik alkalommal rendeztek meg a benczúrfalvi Szent Antal Fogadalmi Keresztúton. Az esemény – a szervezők szándékának megfelelően – a hit, a művészet és a közösségi összefogás találkozásává vált, ahol Jézus Krisztus szenvedéstörténete életképekben elevenedett meg a résztvevők előtt. Ferencz Zoltán a benczúrfalvi Pro Arte et Natura Alapítvány elnökének írását adjuk közre.
Majnek Antal OFM, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye nyugalmazott püspöke látogatott el Lédeczi Dénes esperes-plébános meghívására Szolnokra. A főpásztor volt március 19-én a Szent József templom búcsúünnepének főcelebránsa. A püspökkel a szentmisét megelőzően a kárpátaljai magyarság életéről és problémáiról Szathmáry István, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Új Néplap munkatársa beszélgetett.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
A Magyar Katolikus Egyház 2026-ban is segíti az adózók tájékozódását az 1%-os kampány során. 2026. április 2. csütörtök
Áron
A betániai vacsora után a tizenkettő közül az egyik, akit karióti Júdásnak hívtak, elment a főpapokhoz és megkérdezte tőlük: „Mit adtok nekem, ha kezetekbe juttatom Jézust?” Azok harminc ezüstöt ígértek neki....
Összes program »