CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Kiszel Mihály címzetes prépost, esperes 2020. március 14-én, életének 76., papságának 52. évében szentségekkel megerősítve hunyt el. Az engesztelő szentmiseáldozatot március 27-én délelőtt Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be a kistarcsai Rózsafüzér Királynője templomban, majd földi maradványait a kistarcsai temetőben helyezték örök nyugalomra.Az engesztelő szentmise és a temetési szertartás, a kialakult járványhelyzet miatt, családi körben zajlott, mindezeket a Váci Egyházmegye Facebook-csatornáján kísérhették nyomon a hívek, az élő közvetítés segítségével.
***
Kiszel Mihály 1945-ben vallásos családban született Kistarcsán, szülei áldozatos támogatásának köszönhetően Pannonhalmán tanulhatott, ahol saját megfogalmazása szerint az iskola légköre nagyon családias volt. Itt nyert felvételt a könyvkötő szakkörbe, melynek köszönhetően önálló keresetre tett szert. Később a papi pályája alatt sok misekönyvet, liturgikus könyvet, Bibliát, anyakönyvet és imakönyvet is újrakötött. A pannonhalmi tanulás és a teológia évei együtt határozták meg további útját, amely végül Vácra vitte, ahol 1968. április 21-én, Kovács Vince püspök pappá szentelte.
Mihály atya gondosan végezte a lelkipásztori szolgálatát. Foglalkozott a fiatalokkal, szolgálati helyein az iskolákban hittant tanított, a középiskolások számára megszervezte a templomi hitoktatást. A diákjaival nyaranta színdarabot tanult, amelyeket aztán előadtak több településen. Sík Sándor: István király című drámája óriási sikert aratott, amit a Quo vadis, majd az Isten rabjai követett. Hozzá köthető a vasárnapi diákmisék elindítása és a ceglédi „beat misék”, melynek hagyománya máig él a városban. Gondosan kezelte az egyházközségek anyagi javait és az irodai munkában is kitűnt szorgalmával. Szívügye volt a templomok gondozása. Szolgálati helyein felújítatta a templombelsőket és külsőket, rendbe hozatta a beltéri tárgyakat eszközöket, szobrokat. Tataroztatta a kántorházakat, káplánlakásokat és a plébániákat. Mint nyugdíjas pap segítette paptársait. Egyre romló egészségi állapota miatt utolsó éveiben visszatért Ceglédre.
Kiszel Mihály temetésén készült képeket a galériákban nézhetik meg.
Fotó: Lauer Tamás
Forrásokból összeállította: Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
Dona nobis pacem – Adj nekünk békét! címmel első ízben rendezett nemzetközi kórustalálkozót a Pueri Cantores Magyar Szövetség, közösen a Gödöllői Premontrei Apátsággal. A 14 magyar és 3 külföldi énekkar számára a július 10. és 13. között Gödöllőn zajló esemény nem csupán a közös éneklést, de közös imádságot is jelentett: a pénteki vesperást mintegy 400 diák énekelte az apátság templomában. A Pueri Cantores Magyar Szövetség beszámolóját közöljük.
Élettel összeegyeztethetetlen genetikai rendellenességgel, Edwards-szindrómával diagnosztizálták a Déri házaspár legkisebb gyermekét. Az orvosi protokoll ilyen esetekben abortuszt javasol, ők azonban házassági esküjükhöz híven az életet választották. Déri Zsófiával és Déri Barnabással Király Eszter beszélgetett.
Az egyházmegyei levéltárosok és muzeológusok háromnapos találkozójának idén a Váci Egyházmegye adott otthont. A programok két helyszínen, párhuzamosan zajlottak, szétválasztva a levéltárosokat és a muzeológusokat érintő témákat. Az eseményt a Piarista Levéltár és a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény közösen szervezte.
A Börzsöny szívében fekvő ősi pálos kegyhely, Márianosztra adott otthont július 4–5-én a Jézus öt szent sebe tiszteletére rendezett búcsúnak. A hétvége nemcsak a hagyományos liturgikus eseményekről szólt, hanem egy mély, belső spirituális utazásról is, melynek csúcspontja Csóka János pálos szerzetes ezüstmiséje és megrázó erejű prédikációja volt. A Magyar Kurír honlapján megjelent Magyar Pálos Rend írását közöljük.2026. július 18. szombat
Frigyes
A félkezére béna ember szombatnapon történt meggyógyítása után a farizeusok kivonultak a zsinagógából, és maguk között arról tanakodtak, hogyan okozhatnák Jézus vesztét. Jézus tudta ezt, ezért eltávozott onnét....
Összes program »