CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Szentháromság vasárnapjának ünnepén három falu hívei - Rád, Vácduka, Kisnémedi - gyűltek össze idén is, június 7-én délelőtt a csekei kápolna, ma csak romjaiban álló kövei mellé, a dombon lévő tisztásra, ahol Rolik Róbert Vác-deákvári és rádi plébános mutatta be szabadtéren a szentmisét.Vácduka felől a Hársfasoron át, a piros turistajelzés mentén vezetett utunk a kápolna-rom felé, jómagam családommal és baráti társasággal gyalogoltam. Zarándoklásunk során az egyik elágazásnál, a Pörösi keresztnél megállva – melyet a népnyelv „nyugodó Jézuska”-ként ismer – virágokat helyeztünk el, imádkoztunk és emlékeztünk az eseményre, amiért állították ezt a keresztet. Az 1900-as évek előtti időkben ezen a helyen fő közlekedési út vezetett át és állt itt egy vendégfogadó is, ahol egy több emberéletet követelő lovaskocsi-baleset történt. Ennek a tragikus eseménynek az emlékére állították ezt a keresztet. Vácduka népe hagyományosan Szentháromságkor, azaz a csekei búcsú idején látogat el ide, és helyezi el az emlékezés virágait. A zarándokoknak ezt a hagyományát követtük mi is.
Majd a búzatábla mellett elhaladva, a gerincen felkapaszkodva értünk fel a csekei kápolnaromhoz, ahol már a búcsú előkészületei zajlottak. A szentmisére három irányból érkeztek a hívek, volt, aki önerőből, volt, aki valamilyen jármű erejét felhasználva érkezett a dombtetőre. A cserkészek és a falvakból érkezők családjai letelepedtek a fák tövébe, ahol védelmet kaptak a déli nap erős sugaraitól.
A szentmisét celebráló Rolik Róbert atya szentbeszédében a Szentháromság vasárnapjáról, és annak jelentéséről beszélt. A Szentháromság lényege az Atya, a Fiú és a Szentlélek egysége és szeretetkapcsolat, ez az egység kell, hogy az életünket áthassa. Emlékeztetett arra, hogy minden keresztvetéskor megvalljuk a Szentháromság egy Istenbe vetett hitünket, tudatosítsuk ezt mindig magunkban.
A szertartás alatt népénekek és gitáros énekek egyaránt felcsendültek, hogy minden jelenlévő be tudjon kapcsolódni a szertartásba.
Az áldást követően még sokat időztünk a régi kápolna romjainál, imádkoztunk beszélgettünk. Néhány fiatal lelkesedését látván az a remény érlelődött meg bennem, hogy talán ez a kis hegytetőn lévő kápolna egyszer új köntösben fogadja majd a megfáradt, Istent kereső vándort.
***
A Kisnémedi település külterületén található Csekei kápolnaromról alig találunk információkat. A Szentháromság tiszteletére szentelt kápolna három község Rád – Vácduka - Kisnémedi mértani középpontjában található. A kápolnaromtól gyönyörű kilátás nyílik a térségre: Vácdukára, a Naszály-hegyre, a Dunára és a környező dombokra is.
A csekei kápolna 1796-ban épült, ma nagyon leromlott, elhanyagolt állapotban van, néhány falmaradvány mutatja csak az egykori elhelyezkedését. Építését a kápolna alatt található egykori Cseke-község lakói kezdeményezték. (A falu határában, Csekepusztán 1769-ben a Muslay család által épített késő-barokk kápolna.) Mára már csak néhány „lakója” van a településnek, jórészt inkább gyümölcsösök találhatók itt. Az idősebbek elbeszélése alapján még 40 évvel ezelőtt is megtartották a környék településeinek részvételével a kápolna szentháromság-vasárnapi búcsúját. A kápolnának szép harangtornya volt a korabeli fényképek alapján, harangja jelenleg a rádi plébániatemplom tornyában szól nagyobb ünnepek alkalmával.
2007-ben néhány lelkes fiatal, a váci 811.-es cserkészcsapat és a környező települések lakossága révén a kápolna körül található bozótost kiirtották és sok év után ismét megtartották a kápolna búcsúját, ahogy azóta minden évben.
Szöveg: Bölönyi Gabriella
Fotó: 811. Szent József cserkészcsapat
Váci Egyházmegye
Közösségi összefogással zárult le a templomi beruházás Becskén. A becskei harangfelújítás februárra fejeződött be, amelynek során két történelmi harang is megújult. A fejlesztés egyszerre szolgálja a hagyományőrzést és a korszerű működtetést.
Megkezdte működését a pedagógusokat és segítő szakembereket képző Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) újonnan létrehozott Drámapedagógiai Központja. Az új szakmai műhely célja, hogy kurzusokon, workshopokon és különböző programokon minél több leendő és gyakorló pedagógus ismerhesse meg a drámapedagógia gazdag módszertanát. Az AVKF sajtóközleményét közöljük.
2026. február 4–6-án Pécsett rendezték meg a XIV. Tájtörténeti Tudományos Konferenciát. A „Tájat Teremtő Történelem” alcímet viselő rendezvényen elsősorban a tájtörténeti kutatások szakértői mutatták be és vitatták meg legújabb eredményeiket. A konferenciára meghívást kapott Nagy Géza Balázs is, a Váci Püspöki és Káptalani Levéltár munkatársa.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Nagyböjt kezdetén ismét elindult a 40 Nap Az Életért imaszolgálat a Váci Jávorszky Ödön Kórház bejáratánál. Hétfőnként és szerdánként rózsafüzért imádkoznak az önkéntesek, hogy a kismamák a nem tervezett babákat is vállalják. Az önkénteseket meg lehet szólítani, lehet velük beszélgetni, mert akár válsághelyzetben, akár az abortuszból történő gyógyulásban is tudnak segíteni. 2026. március 5. csütörtök
Adorján és Adrián
Egy alkalommal Jézus ezt a példabeszédet mondta el a farizeusoknak: „Volt egy gazdag ember. Bíborba és patyolatba öltözködött, és mindennap dúsan lakmározott. Volt egy Lázár nevű koldus is, ez ott feküdt a gazdag kapuja...
Összes program »