Idén új magyar boldoggal bővülhet nemzetünk égi pártfogóinak sora: a közeljövőben várhatólag boldoggá avatják Isten szolgája, Sándor Istvánt, a vértanú szalézi segítő testvért, akit a Rákosi-rendszer idején, 1953. június 8-án végeztek ki. A Krisztust megalkuvás nélkül hirdető szaléziánus nyomdász, a munkásfiatalok apostola az akkor Váchoz tartozó újpesti Clarisseumban élt és működött, de már születésétől a Váci egyházmegyéhez kötődik.
– Sándor István Szolnokon született 1914. november 26-án, itt keresztelték a belvárosi Nagytemplomban; itt végezte el a fémipari szakiskolát – idézte föl a történelmet Máthé György, a Szolnok-Belvárosi Plébánia plébánosa. – Innét került Újpestre, ahol előbb természetesen a szalézi rendházban (közismert nevén a Clarisseumban), majd illegalitásban szerzetesként, nyomdászként és az ifjúság nevelőjeként tevékenykedett egészen letartóztatásáig. Boldoggá avatási eljárása 2006-ban indult el; a posztulátor Szőke János szalézi atya volt, aki két éve sajnos meghalt. Sándor István eljárása azóta lényegében befejeződött: a vértanúság tényét igazolták. Biztosat még nem tudhatunk, de várhatóan idén bejelentik a mártír szalézi szerzetes boldoggá avatását.
– Miből gondolható ez?
– Többek között azért is aktuális lehet, mert 2013-ban van a szaléziak magyarországi letelepedésének századik évfordulója. A centenáriumi ünnepségsorozat január 26-án, Erdő Péter bíboros-prímás szentmiséjével veszi kezdetét a budapesti Szent István Bazilikában. A megemlékezések sorában, február 22-én, vándorkiállítás nyílik Sándor Istvánról. Az első helyszín a Terror Háza múzeum, ahol zártkörű konferenciát tartanak Schmidt Mária történész, igazgató asszony és Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius úr részvételével. Erre a konferenciára Szolnok képviseletében negyvenen vagyunk hivatalosak. A vándorkiállítás előreláthatólag ősszel ér Szolnokra.
– Miben érinti még a szalézi centenárium a Váci Egyházmegyét?
– A százéves évforduló tiszteletére, körutat tesz hazánkban Bosco Szent János testereklyéje, május 17-től 26-áig. Ennek során az ereklyével fölkeresik a mi mai egyházmegyénk szalézi helyszíneit is, úgymint Balassagyarmatot, Nagymarost, Mogyoródot és Szolnokot, ahol május 23-án 10 órától délután kettőig tartózkodik Don Bosco földi teste. E napon déli tizenkét órakor ünnepélyes püspöki szentmisét mutat be városunkban Beer Miklós megyéspüspök úr.
– Gondolom, maguk a szolnokiak is készülnek.
– Már hónapok óta. Nagyon várjuk a boldoggá avatást a renddel és Sándor István Németországban élő unokahúgával, valamint Szolnokon élő többi rokonaival együtt. Többek között kiadtunk egy képeslapot Sándor István képével, a hátán a szaléziak által megfogalmazott imával, amelyet városunkban minden szentmise után elimádkozunk. Megalakítottuk a szolnoki Sándor István Emlékbizottságot, amelynek az lesz a munkája, hogy vértanúnk tiszteletét a közéletben, a politikában, a művészetekben és az ifjúság körében is elterjessze. E tevékenység, mondhatni, már el is kezdődött: Dér András rendezésében elkészült egy negyven perces dokumentum-játékfilm Sándor Istvánról, amelynek zeneszerzője szolnoki, és a város lakói is szerepelnek benne. A filmet előreláthatólag a Terror Házában mutatják be először, február 22-én.
Magyar Bertalan
Fotók: Szalézi Archívum. Köszönjük Lengyel Erzsébet szalézi sajtóreferens segítségét!