
» SZINÓDUS »
Egy szinodális egyházért: közösség – részvétel – küldetés
Püspöki szinódus 2021-2023
Lezárult az egyházmegyei szakasz, az összefoglaló dokumentumot a szinodális bizottság elküldte az MKPK Titkárságra. Ennek teljes anyaga és rövidített változata, valamint az Ifjúsági lelkészség saját szinodális kérdőívének értékelése az alábbi linkeken és a letölthető dokumentunom között érhető el:
Szinodális összefoglaló, rövidített változat
Ifjúsági lelkészség szinodális összefoglaló
Mindenkinek köszönjük a részvételet, aki a csoportos beszélgetésekben vagy egyéni kitöltés útján elmondta a véleményét és hozzájárult, hogy valóban elkezdjünk egy úton járni és megélni a szinodalitást. Általánosságban elmondható, hogy azokból a közösségekből kerültek ki az aktívabban érdeklődők, ahol a plébániai kormányzó egyházi személy magáénak érezte a szinodális újragondolás ügyét és az Egyház tekintélyére építve hívta meg plébániai csoportjait és tagjait a folyamatban való részvételre.
*
A Szinódus célja
A püspöki szinódus eddig a püspökök találkozójaként zajlott a pápával. Az egyház azonban egyre inkább felismeri, hogy a szinodalitás Isten egész népének az útja. Ezért a szinódusi folyamat már nemcsak a püspökök gyűlése, hanem az összes hívő közös útja, amelyben minden helyi egyháznak fontos szerepe van. Míg a korábbi szinódusok olyan témákat vizsgáltak, mint az új evangelizáció, a család, a fiatalok és az Amazonas, a jelenlegi szinódus célja, hogy Isten egész népeként meghallgassuk, mit üzen a Szentlélek az egyháznak.
A szinodális folyamat akkor lesz sikeres, ha mindannyian olyan hozzáállásra törekszünk, amelynek jellemzője a nyitottság, alázat, párbeszéd, megkülönböztetés, előítéletek és klerikalizmus kerülése, befogadás, meghallgatás, túllépés a közvetlen problémákon, innovatív szemlélet.
A szinódus egyházmegyei szakasza
Az egyházmegyei szakaszban fontos a közösségi találkozás és a tapasztalatcsere, a véleménynyilvánítás. A meghallgatási folyamat során kapott visszajelzéseket szintetizálni kell, amely elsősorban a megkülönböztetés aktusa. A visszajelzéseknek nemcsak a pozitív tapasztalatokat kell kiemelniük, hanem a negatív tapasztalatoknak is hangot kell adniuk, hogy tükrözzék a valóságot. A helyi reflexió eredményét az egyházmegye egy maximum tíz oldalas dokumentumban terjeszti a püspöki kar elé.
A szinódusi folyamat a Váci egyházmegyében
Az előkészítő munkacsoport két ütemben kiküldendő kérdőív segítségével szeretné meghallgatni a hívek, plébániai közösségek és az egyházmegyében élők véleményét.
Váci Egyházmegye 1. kérdőív plébániák közösségei számára (2021. december)
A kérdőívben jó és rossz gyakorlatokra kérdeztünk rá, kérve a plébános atyákat, hogy a plébániai csoportokkal, közösségekkel együtt vitassák meg a válaszokat. 50 plébánia 80 csoportjától kaptunk válaszokat, köszönjük!
Váci Egyházmegye 2. kérdőív plébánia közösségek és egyének számára (2022. február-április 10.)
A szinodális munkacsoport az első kérdőívre érkezett válaszok alapján dolgozta ki a Vatikán által javasolt 10 témakörben a 2. kérdőívet, amelyre egyének és közösségek válaszait vártuk.
Köszönjük mindazoknak, akik kitöltötték a kérdőívet!
A teljes szinodális folyamat ütemezése
2021.október 9. Rómában Ferenc pápa megnyitotta a Püspöki szinódust, majd Kezdetét vette az egyházmegyei szakasz
2022. április 30. Egyházmegyei szakasz vége, a helyi szintézisek megküldésének határideje.
2022. május 31. Püspöki karok elküldik a saját összegzésüket a Vatikán számára, amely alapján elkészül az 1. munkadokumentum (Instrumentum Laboris), amely a kontinentális összejövetelekhez szolgál alapanyagul.
2023. március 31-ig: Kontinentális szakasz hét kontinentális találkozóval, amelyeken hét záródokumentum fog születni, amelyek a második Instrumentum Laboris alapjául fognak szolgálni, amelyet a püspöki szinódus 2023 októberében, Rómában tartandó közgyűlésén fog feldolgozni.
Résztvevők
Cél az, hogy a szinódusi folyamat minden megkeresztelt személy meghallgatásával valósuljon meg. Emellett különös gondot kell fordítani azoknak a személyeknek a bevonására, akiket a kirekesztés veszélye fenyeget: nők, fogyatékkal élők, idősek, szegénységben élők, olyan katolikusok, akik ritkán vagy soha nem gyakorolják hitüket stb. Eszközöket kell találni a gyermekek és a fiatalok bevonására is.
A püspöki konferenciák szerepe
Az egyházmegyei szakaszt követően a püspöki konferenciák összeállítják az egyházmegyéktől kapott visszajelzéseket, olyan szintéziseket megfogalmazva, amely megfelelően tükrözik a résztvevők véleményét.
Letölthető dokumentumok:
A szinodális folyamat felelőse a Váci Egyházmegyében: Molnár Zsolt atya, irodavezető (szinodus@vaciegyhazmegye.hu)
Egyéb források:
A szinódus meghallgatásra, részvételre és megszólításra hív – Interjú Németh Gábor irodaigazgatóval
Folyamatosan frissülő hírek a témában a Magyar Kurír oldalán
EWTN televízió beszélgetés sorozata Haladjunk együtt! címmel
2023. június 1. csütörtök
Tünde
Abban az időben: Jézus és a tanítványok úton voltak Jeruzsálem felé. Jézus elöl ment, a tanítványok pedig aggódva követték őt. Jézus ismét magához hívta a tizenkettőt, és arról kezdett nekik beszélni, hogy...