Hatalmas kincs lehet a plébániai sajtó, mind a közösségi élet, mind az evangelizáció szempontjából. A jövő az interneté, de egyelőre a nyomtatott újság is nélkülözhetetlen – így summázható röviden a Váci Egyházmegye sajtómunkatársainak első találkozóján összegyűlt, kis létszámú, de annál lelkesebb csoport közös véleménye. A megbeszélésen kimondatott az az igény is, amely a világi sajtóból egyre inkább kiveszni látszik: a jó híreket is osszuk meg egymással!
Január 26-án, szombaton a váci Althann-házban gyűltek össze az egyházmegyei sajtóreferens hívására a plébániák önkéntes vagy hivatásos újságírói, sajtóreferensei vagy leendő sajtómunkatársai közül azok, akiknek az elfoglaltság és a zord idő ezt lehetővé tette. Ez volt az első ilyen találkozó; így fő célként egymás megismerését és a jelen tapasztalatainak megosztását tűzték ki a résztvevők. A délelőtt ennek jegyében telt. A bemutatkozásokból kiderült: a legtöbb plébánia ma már rendszeresen használja az internetes kommunikáció lehetőségét, sok helyen saját honlap is működik, ám ezek legtöbbje nem az egyházmegye rendszerében gondolkodva készült el annak idején. Így egyelőre a külön-külön dolgozó újságírók keveset tudnak egymásról. Az írott sajtó területén – hírlevelek, újságok, könyvek – kissé egységesebb a kép: a megjelentek legtöbbjének plébániáján működik valamilyen papíralapú tájékoztatás, annak ellenére, hogy ennek legegyszerűbb formája is drágább, mint az internet, így a mai gazdasági helyzetben elég nehezen finanszírozható. Érdekes példa volt a fóti plébánia esete, ahol jelenleg, mint szabadkozva elmondták, nincsen újság – ugyanakkor legalább tíz különböző műfajú és terjedelmű, de egyként igényes kiadványt soroltak föl az óvodás magazintól a színes almanachig…
Szóba került, hogy a tartalomnál nehezebben megoldható a forma: kevés bárki számára elérhető tipográfiai program létezik, s azokhoz sem értenek annyian, mint az íráshoz. Nehézkes a kivitelezés is: a nyomda ilyen kis példányszámoknál sokba kerül, a fénymásolás viszont lehatárolja a kivitel minőségét. Molnár Zsolt atya – aki veresegyházi és erdőkertesi plébánosként, valamint az egyházmegye sajtóéletét is felügyelő irodaigazgatóként kettős minőségben volt jelen a találkozón – felvetette, hogy gazdaságos megoldásnak látszik a kis újságokat kevesebb példányban előállítani, ugyanakkor azonban közzétenni az egyházközség levelezőlistáján is, például pdf-formátumban.
Délben a püspöki palota kápolnájában dr. Beer Miklós megyéspüspök mutatott be szentmisét az újságíró-találkozó résztvevői előtt. Szentbeszédében a püspök – a napi evangéliumból, a hetvenkét tanítvány elküldéséből kiindulva – arra figyelmeztetett, hogy a mai kor emberének sincs más dolga, mint a kétezer év előtti tanítványoknak: elvinni Krisztus örömhírét a testvéreknek és a világnak. A forma, a lehetőségek változhatnak, de a tartalomnak és a szándéknak ugyanannak kell lennie, hiszen ugyanazt a Krisztust hirdetjük.
A szentmise és az ebéd után a későbbi szorosabb együttműködés lehetőségeit vitatták meg a sajtómunkatárs-találkozó résztvevői. Nagy Zoltán webmester mutatta be az egyházmegye, a közelmúltban teljesen átalakított és korszerűsített honlapját. Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyházmegyei levelezőrendszer mellett, a plébániák saját honlapjaihoz is ingyen biztosít tárhelyet az egyházmegye, amelyet akár új honlap létrehozásával, akár a már meglevő honlap átköltöztetésével is ki lehet használni.
Végezetül a webmester és a sajtóreferens egybehangzóan buzdította a helyi újságírókat, hogy szabadon használják föl a központi honlap tartalmait saját kiadványaikhoz – ugyanakkor azonban minél több helyi hírt, programot küldjenek meg Vácra is, lehetőségként arra, hogy a szép és fontos helyi kezdeményezéseket az egymástól távolabb, de akár az egyházmegye határain kívül élők is megismerjék a hivatalos és országosan ismert webfelületen.
A találkozó késő délután ért véget. A következőre előreláthatólag kora nyáron kerül sor.
M. B.
Fotók: Verőcei Gábor