Pál Kata gyermekpszichológus a különböző személyiségtípusokkal ismertetett meg minket játékos módon. Egy kifejezetten gyerekek számára kifejlesztett teszt segítségével mindenki megismerhette alap irányultságát, annak jellemzőit. Honnan töltekezünk, mi hoz ki a sodrunkból, milyen helyzetben érezzük magunkat kényelmesen és mi okoz nehézséget.
Fejes-Martinez Krisztina, a Hősök Tere Alapítvány trénere a hétköznapi életből vett példákon keresztül vezetett rá minket, hogy már a legkisebbeknek is lehet szerepe, felelőssége abban, hogy formáljuk a közösség normáját, nyitottabbak legyünk mások problémái iránt, és lehetőségeinkhez képest segítsünk. Konkrét receptet is adott ahhoz, hogy egy nehéz szituációban mi a teendő, hogyan legyünk a „bámészkodóból” aktív segítők.
Kiss Gergely vízilabda legenda a tőle megszokott közvetlen, barátságos módon, saját történetein keresztül biztatott, hogy mindenki fedezze fel magában a saját tehetségét, amit szeret és amit kemény munkával sikerre vihet. Ha csapatban küzdünk, ismerjük meg egymás erényeit és hibáit. A hibákon lépjünk túl a közös célok felé. Kiss Gergő példát mutatott abban, hogy három olimpiai aranyérem és számtalan egyéb cím birtokában is lehet alázatosnak maradni, és a közösségért munkálkodni.
Kiss Ferenc jezsuita szerzetes és Bari József szociális munkás az arlói roma szegregációban végzett közösségépítő munkájukat mutatták meg. Vanessza és Olga segítségével Szob főterét cigány táncházzá változtattuk. Nagy élmény volt szemtől szemben találkozni a telepen élő vendégeinkkel, akik a gazdag cigány kultúrát, a kedvességet és a vízvezeték nélküli egyszobás viskót, a gyermekként felnőtté válást egyben képviselték. Józsi és Feri testvér szívszorító játékokkal illusztrálták a mélyszegénységben élő családok problémáitól merőben eltérő nehézségeket, amelyekkel a táborlakókkal egyidős gyerekek találkoznak. Talán a 30 fiatalon kívül minden szadainak meg kellene tapasztalnia ezt.
Persze volt bőven könnyedebb program is: biciklizés, 400 méter szintkülönbséggel járó túra a teljes Duna-kanyarra panorámát nyújtó Julianus-kilátóhoz, láblógatás a Dunába, tánc és éneklés, zseblámpás tábortűz, póló-készítés, méta és foci.
Nagy örömünkre a plébániánkon szolgáló mindhárom atya meglátogatott minket, így lelki táplálékban sem volt hiány.
Felnőttként nagy élmény volt látni, ahogy a fiatalok felelősséget vállaltak a táborért. Mindig volt önként jelentkező a konyhai szolgálatra, a kicsik istápolására, szervezték a kirándulást, szentségimádást, esti áhitatot.
Köszönjük a Magyar Állam, a Váci Egyházmegye, papjaink, a szülők és a fiatalok, de mindenek előtt és felett a Szentlélek támogatását!

Forrás és fotó: Borbáth Gábor
*
A Váci Egyházmegyében idén összesen 153 nyári napközis, hittanos, gyermek, ifjúsági vagy családos tábor valósul meg közel 9000 fő részvételével. A táborokat az egyházmegye 52 millió forinttal támogatja.