
A Váci Egyházmegyei Könyvtár Atlas Novus példánya a térképtár legrégebbi dokumentumainak egyike. Nem teljes, összesen 46 térképszelvényből áll, melyek közül a legkorábbi ca.1702-1707 között jelent meg, a legkésőbbi pedig ca. 1739-ből származik. A ritka gyűjtemény egy NKA pályázatnak köszönhetően újulhatott meg.
A térképtár feldolgozása folyamán kerültek napvilágra J. B. Homann, Atlas Novus-ának darabjai. A térkép készítője Johann Baptist Homann (1664–1724) jeles bajor térképkiadó és - készítő, aki német területen a 18. század első évtizedeinek meghatározó térképkiadója volt. Önálló vállalkozását Nürnbergben 1702-ben kezdte meg, első saját atlasza az 1707-ben megjelent Neuer Atlas über die Gantze Welt volt. Homann VI. Károly német–római császártól 1715. augusztus 17-én elnyerte a „kaiserlichen Geographen” címet, illetve ugyanezen évben a Berlini Tudós Társaság tagja is lett. Munkáját 1724-ben bekövetkezett halála után fia, Johann Cristoph folytatta - Homann Örökös névvel.
A térképgyűjtemény valószínűleg még bekerülése előtt vízkárt szenvedett, a térképszelvények ezért nagyon elsavasodtak, elszíneződtek, különösen az érintkező felületek. A könyvtár ezért 2020-ban felkérte Fehrentheil Henriette restaurátort, hogy készítsen a térképekről állapotfelmérést és restaurálási tervet. A felmérés állapotuk alapján öt csoportba sorolta a térképszelvényeket. A Nemzeti Kulturális Alapprogram Könyvtári és Levéltári Szakkollégiuma 2021/22-es évre pályázatot írt ki, mely lehetőséget adott a restaurálási munka elkezdésére. Pályázatunkba az első, legnagyobb csoportba sorolt dokumentumok (címlap + regiszter +15 térképszelvény) kerültek. A restaurálás során megtörtént a térképszelvények fertőtlenítése, száraz, majd neves tisztítása, a színes anyagok vizsgálata és fixszálása, a málló, pergő részek pótlása és rögzítése. A rézmetszettel készült térképek kifakult, elsavasodott, kipergett, de rendkívül színgazdag kézifestéseit sikerült megmenteni, felújítani. A térképek számára savmentes téka is készült, mely a jövőben alkalmas lesz, a gyűjtemény további részei számára is a megfelelő tárolás biztosítására. A restaurálás menetét részletes fotódokumentáció rögzíti, az elvégzett a papír, szín… stb. vizsgálatok tapasztalatai, pedig segítik a jövőben a térképgyűjtemény többi, sérültebb szelvényeinek restaurálását.
A restaurált dokumentumokról digitális másolat készül, melyek online katalógusunkban a bibliográfiai rekordokhoz csatolva lesznek elérhetők, kutathatók.
Forrás és képek: https://konyvtar.vaciegyhazmegye.hu/