Hamvazószerda mélyen gyökeredzik a keresztény hagyományokban, visszanyúlva az első századokig. Hamvazkodás során az előző évi virágvasárnapi szentelt barka hamvait szentelik meg, majd azzal keresztet rajzolnak a hívők homlokára és a pap a következőket mondja: „Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel”. A hamu ebben az esetben a bűnbánat és a mulandóság szimbóluma.
A nagyböjt az önvizsgálat, elcsendesedés ideje, a belső béke, a remény fénye, valamint a megújulás, az újrakezdés, a hit megerősödésének időszaka lehet.
A negyvennapos böjt a IV. századra vált általánossá a keresztény világban. A vasárnapot, mivel e napon az Úr feltámadását ünnepeljük, az Egyház nem tekinti böjti napnak, így a VII. század óta szerdai nappal kezdődik a nagyböjt, tehát hamvazószerdától húsvét vasárnapig tart, így a böjti napok száma éppen negyvenet tesz ki. A XI. századig olyannyira szigorú volt, hogy késő délutánig semmit sem ettek (teljes böjt); húst, tejterméket és tojást pedig a böjti napokon egyáltalán nem fogyasztottak.
Napjainkra az Egyház enyhített a böjti szabályokon, de hamvazószerdára és nagypéntekre szigorú böjtöt ír elő: a 18 és 60 év közötti hívek csak háromszor étkezhetnek és egyszer lakhatnak jól. E két napon és nagyböjt többi péntekén 14 évesnél idősebb tagjait arra kéri az Egyház, hogy ne fogyasszanak húst.
Fontos azonban rámutatni arra is, hogy a húsételtől való tartózkodás önmagában nem tekinthető böjti cselekménynek. A hús fogyasztása az ókori - középkori ember számára sokszor ritka, ünnepi alkalomnak számított, vagyis az erről való lemondás az adott kultúrában valóban a bánat és az önmegtagadás kifejezésére szolgált.
A böjt különböző formáit gyakorolhatjuk az előttünk álló időszakban.
Teljes böjt: Ez azt jelenti, hogy tartózkodunk minden ételtől egy bizonyos időszakon keresztül, általában napkeltétől napnyugtáig.
Részleges böjt: Itt csak bizonyos ételfajták fogyasztásától tartózkodunk, például hústól vagy édességektől.
Szellemi böjt: A böjtnek ez a típusa nem az étkezési szokásokra, hanem a szellemi és érzelmi aspektusokra összpontosít, például a negatív gondolatoktól vagy a médiafogyasztástól való tartózkodásra.
***
Dr. Varga Lajos váci segédpüspök 2024. február 14-én, hamvazószerdán szentmisét mutat be 18 órától a váci Szent Kereszt ferences templomban (Barátok temploma). Cím: Vác, Géza király tér.
A szentmisére mindenkit várunk szeretettel! Kezdjük együtt, közös imával a nagyböjtöt!