A plébánia ifjúsági csoportja zenélt; a hívek lovári nyelven imádkoztak és énekeltek; hitismeretről beszélgettek vendéglátóikkal és bibliamagyarázatot hallgattak – mondta el dr. Varga Lajos segédpüspök, Alsóváros plébánosa, akitől azt is megkérdeztük: milyen apropóból került sor erre az estére?
– A váci Alsóvárosi Plébánia területén több helyen is élnek romák, akik között templomba járók is vannak. Lelkipásztori feladatunk, hogy összegyűjtsük a híveket és tartsuk velük a kapcsolatot; ennek részeként került sor erre a találkozóra is.
– A megjelentek a plébánia ismert hívei?
– Ahogy más közösségekről is elmondható: többfélék. Van, aki rendszeres templomba járó és van, aki csak futólagos kapcsolatban van a plébániával; van, aki egyházi iskolába járatja gyermekeit, s van, aki csak a hétkápolnai búcsúkat látogatja. A találkozó résztvevőinek többsége beszéli a lovári nyelvet; ők a közös esténken látható örömmel forgatták a nyelvükön írt Szentírást.
– Szociális kérdések is szóba kerültek?
– Igen, bár ez az este legfőképpen a hitéletről szólt. Nádai Gyula, a Magyarországi Cigányok Demokratikus Szövetségének elnöke, aki közismerten szívén viseli a romák kulturális fölemelkedésének ügyét, nyilván a vallási életet is fontosnak tartja. Rá hallgatnak a romák – a közhiedelemmel ellentétben a cigányok is tisztelik az erkölcsi tekintélyt – nyilván ennek is köszönhető, hogy az érdeklődők szép számban eljöttek a Galamb utcába, és létrejöhetett ez a találkozó. Ebből is látszik, hogy a cigányok között is vannak olyanok, akik látják: ha integrálódni akarnak a mai magyarországi társadalomban, annak erkölcsi és tudásbéli kritériumai is vannak, nemcsak anyagiak.
– Született valami megállapodás, vagy terv?
– Egyelőre csak abban állapodtunk meg, hogy rendszeresen találkozni fogunk egymással. Legközelebb valószínűleg januárban.
Magyar Bertalan
Fotó: Verőcei Gábor