
» HÍREINK »
Böjte Csaba 1959. január 24-én Kolozsvárott született, de szülei csíki székelyek, és ő saját magát is „obi”-nak – csíki székelynek tartja. 1982-ben titokban jelentkezett Csíksomlyón a ferences provinciálisnál, majd Gyulafehérváron és Esztergomban végezte el a teológiát. 1989-ben szentelték pappá, és akkor rögtön letette a ferences örökfogadalmat. Több helyen eltöltött papi szolgálata után 1992-ben Dévára helyezték, ahol oltalmába fogadott néhány utcagyereket, és a lakatot leverve, az elhagyott, és évtizedek óta üresen álló ferences kolostorba költöztek.1993 februárjában kezdődött el a gyermekek magyar nyelvű oktatásának a megszervezése, tulajdonképp ettől kezdve működött az első Alapítvány magja.
1995-ben jegyezték be hivatalosan a Déván működő Szent Ferenc Alapítványt Csaba testvér alapításában és elnökletével. Az elmúlt 20 év alatt óriási intézményrendszer alakult ki, amelyhez ma már több mint 80 intézmény tartozik, és ezekben jelenleg közel 2800 gyermek nevelkedik. Kb. 1300 gyermek él bentlakó otthonokban, a többi napközi otthonokban, ill. ún. iskolaházakban. 1992 óta összesen több mint 5000 gyermek ellátásáról, neveltetéséről gondoskodott az Alapítvány. Az alapvető életfeltételeken kívül (ruha, étel, stb.) a gyermekek taníttatásával is foglalkozik, melybe a vallási és erkölcsi nevelésük is beletartozik. Csaba testvér 2011-ben megkapta az Európai Polgári Díj kitüntetést az Európai Parlamenttől.
A budapesti székhelyű, közhasznú „Dévai Szent Ferenc Alapítvány” 2002-ben jött létre, elsősorban az erdélyi ferencesek által fenntartott gyermekvédelmi intézmények, iskolák, óvodák magyarországi támogatásának intézményes összefogására. Elnöke Vásárhelyi Tamás. A magyarországi alapítvány céljai: a gyermekek érdekeinek képviselete, szellemi és szociális fejlődésük elősegítése, szociális védelme; a gyermekek hagyományőrző tevékenységének, nevelésének elősegítése, támogatása, ennek során a nemzetközi kapcsolatok kiépítése és ápolása; a nemzeti kulturális értékek megismertetése nemzetközi szinten; magyarországi és nemzetközi táborok szervezése, e táborokon való részvétel finanszírozása. Az alapítvány segítséget kíván nyújtani a hátrányos helyzetű gyermekek ellátásában, a beiskoláztatásában, a pályaválasztásban, szakmai képzésben, számukra munkahelyek létrehozásában, kialakításában.
Keresztszülői program (részlet Csaba testvér leveléből) „….A Szent Ferenc Alapítvány, az elmúlt 20 évben több mint 5000 gyereket fogadott be. Közülük több mint 2600-an már végeztek. Ma is nagyon sok aranyos gyerek kér tőlünk nap, mint nap kenyeret, jó szót, szállást, szeretetet. Ezt a lélekmentő munkát csak szövetségben a támogatóinkkal, a “keresztszülőkkel” tudtuk, tudjuk végezni eredményesen.Munkatársaimmal egyeztetve, láttuk, hogy az utóbbi időben nagyon sok olyan új gyerekünk “született”, akinek nincs támogatója, keresztszülője. Ezért szeretettel keresünk új keresztszülőket, olyanokat, akik a bentlakó gyerekeket napi egy Euróval, a napközis gyerekeinket napi fél Euróval támogatják…”
A keresztszülői hálózatot, Székely Gyöngyi: (keresztszulo@devaigyerekek.hu) vezeti. Telefon: +36-20-773-8993, Levelezési cím: H-2220 Vecsés, Kellner dr. u. 36. II./36.
Csaba testvér vallomása a Nagy Családjáról:„…Azért imádkozom, hogy kollégáim önállóan, a segítséget kérő, a bajban lévő gyerekek, családok számára utat tudjanak mutatni, a környezetükben élő emberekkel összefogva, világunk ráncait el tudják simítani! Hiszem, hogy az ember képes isten munkatársa lenni! Hiszem, hogy az embernek jó és meg is éri Istennek társa lenni e világ továbbteremtésében. Maximilian Kolbe szerint az a szent, aki szentté teszi a környezetét. Mi más lehetne a célom, mint az, hogy akik társaim lettek, azokat felszabadítsam a kishitű félelem láncaiból és segítsem, hogy testéveik javára ott, ahol élnek, szentek legyenek,és így a világunk kérdéseire ők maguk, szorgalmas munkájuk legyenek a megnyugtató, boldogító válasz! sok szeretettel: Csaba testvér…”
A szerkesztő tanúságtétele:
Életem csodálatos ajándéka, hogy túl a 60-on, akolitusként közelebbi kapcsolatba kerülhettem Csaba testvérrel, az Alapítvánnyal és ma már – feleségemmel együtt - 5 dévai alapítványi fiú „keresztapja” is lehetek. Annál nagyobb örömet senki és semmi nem adhat, mikor 2012-ben az Alapítvány 20 éves évfordulóján rendezett ünnepségen az addig teljesen ismeretlen fiúk azonnal megfogták kezemet a kultúrházba menet, az előadás alatt vállamra hajtották a fejüket és az ölembe ültek. A dévai, tusnádfürdői, csíksomlyói „hangulat” semmihez sem hasonlítható szeretetélménye kitörölhetetlen nyomot hagy és örökre belesüti a lélek mélységeibe: „Jót tenni jó! Mindannyian egymás testvérei vagyunk!”
az írást összeállította és szerkesztette: Bozsai Gábor, Vámosmikola akolitusa, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány önkéntes segítője
Az Alapítványok elérhetőségei
ROMÁNIA: SZENT FERENC ALAPÍTVÁNY ( FUNDATIA SFANTUL FRANCISC)
Cím: RO-330046 DEVA, Progresului 6. Tel: 00-40-254 214-873E-mail: sztf@mail.recep.ro Skype: sztfdeva.
MAGYARORSZÁG:DÉVAI SZENT FERENC ALAPÍTVÁNY1124-Budapest, Ulászló u. 25 fsz.1. Tel.: 0036-1-487.0005. Fax: 0036-1-487.0006 www.szentferencalapitvany.org; E-mail:mailto:info@devaigyerekek.hu Levelezési címünk: 1536 Bp., Pf.234.
JÓHÍRODA:. A „Jóhíroda” a Dévai Szent Ferenc Alapítvány budapesti találkozóhelye, ahol a kedves támogatókat, keresztszülőket, önkénteseket szeretettel várjuk a hét minden napján (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 9-17 óráig, szerdán 9-16 óráig ) Itt tevékenységünkről bárki bőséges információt talál, megtalálhatják a Csaba testvér által írt könyveket, egyéb kiadványokat.Cím: V. ker. Ferenciek tere 9. (Bejárat a Kárpátia udvar felől a Szerzetesek Boltja mellett)Tel: +36-30-9278525, Email: torocsik.dszfa@gmail.comhttps://www.facebook.com/johiroda?ref=ts&fref=ts
2025. április 26. szombat
Ervin
Miután húsvétvasárnap reggel Jézus feltámadt, először Mária Magdolnának jelent meg, akiből (annak idején) hét ördögöt űzött ki. Magdolna elment, és elvitte a hírt a gyászoló és szomorkodó...