» HÍREINK »
Lengyel Krisztián ceglédi festő, mázoló szakmájának megszerzését követően, Budapesten épületszobrász mesterséget tanult az Építőipari és Díszítőművész Szakközépiskolában. Tanulmányai alatt sokat dolgozott a fővárosban, ahol részese volt például az OTP székház exkluzív konferenciaterme díszítésének a Váci utca több épült-homlokzata és régi családi házak homlokzata restaurálásának. Ezen időszaka legcsodálatosabb feladatának tartja a Szent István Bazilikában végzett féléves munkáját. A templom dongaboltozatának egyharmada és a négy mellékhajó díszei beázás miatt tönkrementek. Az ép falfelületről mentettek le egy angyalt és annak alapján gyártottak újakat. Egyéni vállalkozóként a hagyományos műköves munkák mellett Cegléden és Szolnokon számtalan épületszobrász feladatot is végzett. A gipszdolgok többségét a régi mesterek módjára, ő is a helyszínen állítja elő.
- Munkám során temetőkben is dolgoztam, ahol egyre inkább betör az ízlésromboló giccs, az egymáson túltenni akaró síremlékek és a többnyire nyomasztó, egysíkú urnasírhelyek sokasága. A régi kopjafákkal pedig már csak elvétve lehet találkozni. Egyre jobban előretörnek az urnasírhelyek, de csak elvétve látni igényes kolumbáriumot. Bennem és akkori társamban, a Nyugat Magyarországi Egyetem formatervező szakán végzett Szilaj Hajnalkában kialakult az elképzelés egy szép, és akár a helyi népművészeti hagyományok motívumait, akár az egyes vallások jelképeit őrző urnatartó kegyoszlop kialakítására. Az anyaga vízálló, nagy sűrűségű, magas minőségű, hosszú élettartamú.
A technológia lényege, hogy az oszlop egybeöntött, négyes fakkokból áll, s ezeket építjük egymásra a helyi igényeknek megfelelő oldalplasztikával ellátva, két méter magasságig. Az előlap márványból való, de készülhet üvegből is. A motívumok között található például kereszt, kehely vagy gyöngyfüzérszerû tulipánsor. Az alapzaton ló és oroszlán képe jelenik meg, ami a cég logója. Az egészről először úgynevezett ősnyomat készül gipszből, gondos, aprólékos épületszobrász munkával. Az első három munkám tavaly elkészült, s azok a lajosmizsei köztemető gesztenyefasorában láthatók. Már dolgozunk a tervein egy kalocsai mintás urnatartó kegyoszlopnak is. Készülhet olyan változat is amelyre kehely és csillagdíszítés kerül. A megálmodott urnatartó kegyoszlopra mintaoltalmi védelmet kértem és kaptam a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától.
Létrejött egy olyan tárgy, ami nem csak engem varázsolt el, hanem mindazokat, akik meglátták. A fő szempont azonban nem csak az volt, hogy minden ember számára elérhető legyen az urnatartó kegyoszlop, hanem az is, hogy az elhunyt méltó helyen nyugodhasson békében, tiszteletben. Ez az, amit alkotásunk biztosítani és nyújtani tud - nyilatkozta az ifjú mester.
Idén márciusban Martfűn, Máthé György szolnoki esperes plébános közreműködésével az egyedülállóan új, iparművészeti igényű alkotást bemutató fényképek elnyerték a tetszését dr. Beer Miklós megyéspüspök atyának.
Lengyel Krisztián portfolio.pdf |
A PDF dokumentumok megjelenítéséhez töltse le az ingyenes Adobe Readert az Adobe honlapjáról!
2024. november 5. kedd
Imre
Abban az időben Jézus így szólt tanítványaihoz: „Csípőtök legyen felövezve, kezetekben pedig égő gyertya legyen. Hasonlítsatok az olyan emberekhez, akik urukra várnak, hogy mihelyt megérkezik a menyegzőről és zörget,...