CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Az egyházi évben megszoktuk, hogy – Adventtől Krisztus Királyig – mintegy átíveli a polgári évet a mi hitben való emlékezésünk és megújulásunk. De nemcsak a saját életünkre – a világra is reflektálnunk kell. A Karácsony már a mi „új évünkbe” esik. 2012–13-ban a világegyházban ehhez kapcsolódik a Hit éve; még tovább hangsúlyozva az idő nagyobb léptékű értelmezését. A mi egyházmegyénkben, mindezeken felül, elkezdődött a zsinat, több évre szóló feladatként, hogy a megváltozott körülmények között újra felnőtté váljunk Isten-kapcsolatunkban.
Nekem pedig azért is különleges ez az időszak, mert a tizedik évemet kezdem meg a Váci Egyházmegyében. Nézegetve a névtárunkat, megdöbbentem, hogy e tíz év alatt hány papunk ment ét az égi hazába, ezentúl onnét erősítve bennünket; és a mindig újrakezdés, a jövő iránti felelősség jegyében, hány új pap lépett szolgálatba. De ami számomra talán a legnagyobb egyház-élmény ez alatt a tíz év alatt: hogy a szolgálati papság mellé becsatlakoztak a diakónusaink és nagy számban a lektorok, akolitusok; akik a saját munkájuk, családjuk mellett vállalnak feladatot az Egyház szolgálatában, áldozattal és felelősséggel. Legutóbb éppen ott voltam az akolitus-rekollekción; az a száznál több figyelmes, elszánt férfiszempár mindennél ékesebben mutatta számomra a mi hitünk elkötelezettségét és komolyságát.
De itt szeretném elmondani azt is, hogy az elmúlt tíz év hozadékaként, idén már minden egyes bérmáláson felnőtt, felelős, dönteni képes emberekre hívtuk le a Szentlelket. Szent Pál szavaival: kinőttünk a kisgyerekkorból, amikor még csak tejjel táplálhattak minket: immár az érett hit szilárd táplálékát vesszük magunkhoz. Csodálatos látnom a bérmáltakon, és a mellettük álló felnőtteken – kezeseken, oktatókon – ennek az érett hitnek a felnőtt felelősségét.
Tíz év után, olyan jó mindezekért hálát adni az Úristennek! Érezni, ahogy vezet minket; s mégis újra és újra meglepődni azon, ahogy végtelen figyelmességével és jóakaratával újabb és újabb távlatokat nyit meg előttünk!
Persze azért ilyenkor, az új világi év kezdetén, a minket körülvevő világ eseményeire is szoktunk reflektálni. Hát – megváltozott a világ körülöttünk. Aggodalommal tölt el bennünket ez a változás; ez a hitét, keresztény gyökereit vesztett Európa és világ. Elszomorítja az embert a gazdasági válság, és annak gyökere: az emberi önzés, kíméletlenség és hatalomvágy. Újra és újra megjelenik az Isten nélküli világ elbizakodottsága, gőgje és önpusztítása.
Keresztény emberként azonban meg kell értenünk: Isten ezt a világot bízta, és éppen miránk. Ennek a világnak kell reménységet adnunk, ezt kell az örök élet távlataival fölemelnünk és megtisztítanunk a rossztól. Segíteni ezt a magyar társadalmat is, hogy magára találjon. Egészségügy? oktatás? munkanélküliség? – mind-mind nagy problémák. De nem akkorák, hogy meg ne tudnánk oldani őket – ha segítenénk egymást. Olyan szépen élhetnénk, ha az irigység és az önzés nem választana el minket egymástól!
Istenáldotta föld ez a mi Kárpát-medencénk; bőségben el tudná tartani a lakóit. De meg kell tanulnunk – újra – gondoskodni, magunkról és egymásról. Családtagok a családról, falu a városról, város a faluról. Rendbe tudjuk tenni a dolgokat – ha akarjuk. Ha a hitünkben felnőtté válunk. Mert Isten megáldja a törekvésünket – ha az ő szándékának megvalósítására törekszünk.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 24. szerda
Iván
Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék...
Összes program »