
» HÍREINK »
– Egy település életében jó, ha 3-400 évenként van egy ilyen alkalom. S amelyik plébánosnak a szolgálati idejére esik, az tényleg egészen különleges feladatot és élményt kap – nyilatkozta az új templom első plébánosa, Molnár Zsolt atya. – Főleg akkor, ha valaki már a tervezési szakaszban közre tud működni benne. A tervezővel többször órákon keresztül beszéltünk arról, hogyan alakítsuk ki a liturgikus teret, s hogyan a közösségi élet helyszínét. Nagy könnyebbség volt, hogy a templom tervezője, Nagy László mélyen hívő ember, és egyházközségünk aktív tagja – tette hozzá.
Az új épület összes hasznos területe csaknem 1700 négyzetméter. A templom nagy hajója 350, a kápolna 65, a karzat 95 négyzetméter. A 20 méter átmérőjű kupola legmagasabb pontja 12 méter, a templomtérben 328 ülőhely várja a hívőket. A templom orgonája Dunakeszin, három harangja Őrbottyánban készült. A kivitelező ZÁÉV és a LATEREX egyébként először épített új templomot.
A város régi, Szent Erzsébet-templomának felújítása során kiderült, hogy jelentős régészeti értékeket rejt, de a megnövekedett közösséget sem tudta már befogadni, ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy új templomot épít. A régi templom továbbra is megőrzi jellegét, de egyben a múlt értékeinek bemutatását is szolgálja.
Az ünnepség a felújított plébánia megáldásával kezdődött, majd a püspökök, a nagyszámú papság és a díszvendégek a helyi és környékbeli hívek sorfala közt vonultak át a templomhoz, ahol Dr. Beer Miklós megyéspüspök átvette Pásztor Béla polgármestertől a templom jelképes kulcsát, rögtön tovább adva azt a plébánosnak.
A szentelési szentmise homíliájában Beer Miklós elmondta, első „víziója” ebben a templomban az utolsó vacsora terme volt – ahol imádkozva várták a pünkösdi csodát a tanítványok. A megyéspüspök köszönetet mondott mindenkinek, aki hittel vagy cselekedettel részt vett a munkában; külön is kiemelve, hogy együtt ünnepelhetünk protestáns testvéreinkkel, akik a szükségben mellettünk álltak és templomukban adtak átmeneti otthont a katolikus közösségnek. Ez is olyan ajándék, melyet a Szentlélek ad nekünk – jelentette ki a püspök, hozzátéve, hogy: „míg Nyugat-Európában templomokat zárnak be, Magyarországon új templomok épülnek, és ez büszkeséggel tölthet el mindannyiunkat.”
A szentelés és a szentmise utáni beszédében Pásztor Béla, a település polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a templom épült meg, hanem a parókia is megújult, „láthatóvá vált” az egyház által fenntartott idősek napközi otthona és az építkezés sürgetővé tette a tájház megújítását is. Elmondta, az építkezés a szokásosnál feszesebb tempóban zajlott, hiszen az alapkövet tavaly pünkösdkor tették le. A beruházás 1,2 milliárd forintos költségét a város viselte, együtt az adakozó katolikus és protestáns keresztényekkel. A polgármester bejelentette: az egyházzal együttműködve, terveik szerint 2017. szeptember 1-jén megnyílik a katolikus középiskola Veresegyházon.
A templom terveit készítő Nagy László építész, az egyházközség tagja rövid beszédében egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a templomot díszítő képzőművészeti alkotások mind helyi és környékbeli művészek munkái.
Fukk Lóránt református lelkész beszédét egy igével kezdte Péter apostol leveléből: „...mivel ő, a Szent hívott el titeket – magatok is szentek legyetek egész magatartásotokban, úgy, amint meg van írva: »Szentek legyetek, mert én szent vagyok«” (1Pét 1, 15–16). A lelkész elmondta, egy évvel ezelőtt barátja, Molnár Zsolt plébános megígértette vele, a templomszentelésre hoz egy saját verset – ezt az ígéretét betartotta, és felolvasta a Szentlélek-templom szentelésére íródott művét, mely ezekkel a szavakkal zárult: „legyetek a Lélektől lelkes egyház”.
Az ünnepség végén a város ebédre hívta a szentelésen részt vevőket. Az új templom (lévén a Szentlélek a titulusa) már másnap, Pünkösd vasárnapján ünnepelte első búcsúnapját.
Magyar Bertalan
Fotó: Hollai Gábor
2025. május 1. csütörtök
Fülöp és Jakab
Tanító körútján Jézus az ő városába, Názáretbe érkezett, és ott tanított a zsinagógában. Hallgatói csodálkoztak, és így beszéltek róla: „Honnan van ennek a bölcsessége és csodatevő ereje? Hát...