
» HÍREINK »
A két földrészről, tíz országból érkezett huszonnégy Schola tagjai először a Barátok templomában gyűltek össze a megnyitó szentmisére, melyet Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök az OMCE elnöke, paptestvéreivel együtt latin nyelven celebrált.
A megyéspüspök szentbeszédében az olvasmányra utalva elmondta: Ábrahám egyetlen fiát is hajlandó volt feláldozni az Úristennek, bizonyítva ezzel feltétel nélküli szeretetét és hűségét iránta; ez Jézus keresztáldozatának előképét is jelenti, mivel Isten egyszülött fia kereszthalált halt, hogy megváltsa a világot. Kiemelte: a keresztáldozat ott van mindazok életében, akik odaadják az életüket Istenért és embertársaikért, példaként Goretti Szent Mária vértanúságát is megemlítette. Beszédében a főpásztor arra buzdította a híveket és az énekeseket, hogy emlékezzenek erre, amikor a „közös gregorián nyelven”, elevenedik meg Krisztus áldozata és a Bárány dicsérete. Így a felcsendülő énekeken keresztül a Scholák megidézték Isten országát.
A megnyitó szentmisét követően négy napon át táplálkozhattak „Isten énekelt Igéjével” a hívők: az imaóráknak (laudesek, terciák, sexták, nonák, vesperások és matutinumok), a zenei áhítatoknak és a gregorián zenéről szóló előadásoknak köszönhetően, amelyeket a város különböző templomaiban és egyházi épületeiben: a Fehérek templomában, a Barátoknál, illetve a Piaristáknál, a székesegyházban és az evangélikus templomban is, valamint a Piarista gimnázium dísztermében és a Credo házban tartottak. A magyarországi scholák között ez alkalommal mutatkozott be első alkalommal a két helybeli gregorián együttes is, a Schola Gregoriana Vaciensis és a Váci Székesegyházi Kórusiskola Gaudia Scholája.
Az ünnepségsorozatot július 9-én, a vasárnapi hálaadó mise zárta, amelyet Dr. Beer Miklós megyéspüspök koncelebrálásával Dr. Ternyák Csaba, egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia alelnöke mutatott be a Székesegyházban.
A szentmise kezdetén a megjelent énekesek és egyházzenészek nevében Varga László zeneigazgató, a Gregorián Társaság alapító tagja köszöntötte a főpásztort. A gregorián ének egyedülálló jelentőségét hangsúlyozva kiemelte, hogy dallamai az Istennel való kapcsolat légkörében születtek, szövegei pedig nagyrészt kinyilatkoztatott szentírási üzenetek.
Az érsek szentbeszédében elmondta, hogy a gregorián ének művelése alázatra és alkalmazkodásra tanítja az embert. A gregorián éneklés során „nem lehet önérdek érvényesítő az énekes”, hiszen ennek nem az egyéni szereplés, hanem éppen a közösségi szolgálat a lényege. Lelkesítő gondolatát pedig így fogalmazta: „aki gregoriánt énekelve imádkozik, az tízszeresen imádkozik”.
A mise végén Sapszon Ferenc, a Magyar Gregorián Társaság elnöke mondott köszönetet Béres György atyának, a Magyar Gregorián Társaság alelnökének, hogy annak idején megálmodta a fesztivált, és hogy azóta is, lelkes vezetője és segítője a rendezvénysorozatnak. Köszönetet mondott mindazoknak, akik a szervezést – sokszor látatlanul – munkájukkal segítették, és nem utolsó sorban köszönetet mondott a Scholáknak, hogy eljöttek és énekükkel vettek részt Isten országának építésében.
A találkozó a Te Deum eléneklésével zárult, melybe a Scholák tagjain kívül a szép számban megjelent hívek is bekapcsolódtak.
Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
2025. július 1. kedd
Annamária és Tihamér
Jézus egy alkalommal hajóba szállt, és tanítványai követték őt. Egyszerre csak heves vihar tört ki a tavon, úgyhogy a hullámok elborították a hajót, Jézus pedig aludt. Tanítványai odamentek hozzá, és fölkeltették:...