CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A Váci Egyházmegye hitoktatóinak szakmai napját október 20-án a váci Piarista Gimnázium dísztermében szervezték meg.A program a reggeli regisztrációt követően szentmisével kezdődött, majd Kercza Asztrik OFM atya előadását hallgathatták meg a résztvevők, amelynek főtémája a hitoktató önbecsülése és elkötelezett hite volt. Előadása során feltette azt az összetett kérdést, hogyan támogatja a hitoktató missziós munkáját önbecsülése és hite, hol van a hitoktató helye, mit tehet, és mit ne tegyen?
„A hitoktatók legyenek olyanok, mint az orgona sípja, mert egy adott orgonasíp mindig ugyanazon a hangon szólal meg. A gyerekek számára nem én, hanem Jézus Krisztus a vonzó, vagyis az, hogy kegyelmi állapotban menjek be a csoportba közéjük.” - mondta Asztrik atya. A gyermek nem csupán a fülével hall, az ragadja meg leginkább, amit a szemével lát, és ha azt látja, hogy a hitoktató kegyelmi állapotban van közöttük, azt fogja tenni, amit kér tőle, így válik majd Krisztust követővé. Előadásában továbbá kitért a szülőkkel, a tantestülettel, a hittagadó háttérrel rendelkező kamaszokkal való kommunikációs sajátosságokra.
A közös ebédet követően Nényei Noémi tanár, hitoktató, nyolcgyermekes édesanya - Bábozás a hittanórán – című előadásával folytatódott, amelybe a hallgatóság interaktívan bekapcsolódhatott.
A nap folyamán a résztvevők megismerkedtek a hitoktatók továbbképzésének új rendszerével, kreditek szerzésének lehetőségével. Ehhez a szervezők bemutatót és fórum-beszélgetéseket fűztek, amelyeken a hitoktatóknak lehetőségük nyílt, hogy megvitassák, hogyan fogják alkalmazni a megszerzett ismeretanyagokat saját pedagógusi munkájuk során.
A szakmai nap szervezői internetes alkalmazás segítségével kérték ki a hitoktatók véleményét a tervezett változásokról. A vonatkozó kérdést kivetítették és a katekéták mobil eszközeik segítségével szavazhattak a 4 válaszlehetőség valamelyikére. Ennek a módszernek az előnye, hogy mindenki azonnal láthatta a közösség egészének véleményét, másfelől kedvet kaphattak arra is, hogy saját hittanóráikon is alkalmazzák a Kahoot.it alkalmazást.
Az egész napos program során a részvevőknek szentgyónási lehetőség volt biztosítva, illetve segédeszközök, könyvek, filmek, játékok vásárlására is alkalom nyílt a szünetekben.
***
Tornay Gábor hitoktatási koordinátor tájékoztatott, hogy a Váci Egyházmegye területén 2540 tanuló imádkozta a rózsafüzért október 18-án délelőtt a meghirdetett időpontban az állami iskolákban. Ötvenkét helyszínről jelezték eddig vissza a hitoktatók, hogy megérintette a gyerekeket a közös imádság élménye.
Szöveg és kép: Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény elkötelezett műtárgyvédelmi törekvései mellett lehetőségeihez mérten igyekszik olyan tárgyakat megszerezni a gyűjtemény számára, amelyek az egyházról teljesebb képet, gazdagabb ismereteket és érdekességeket mutatnak. Ide tartozik az egyházi elődök tevékenységének bemutatása is, melyben fontos szerepet játszik egy-egy püspök alakja, személyes és hivatali tárgyainak bemutatása.
Marton Zsolt megyéspüspök az ünnepi időszakban több alkalommal mutat be szentmisét a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a Konstantin téren. Dr. Varga Lajos váci segédpüspök celebrálja Vízkereszt főünnepén a vízszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét.
A 150 ÉVES VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR ALKOTÓPÁLYÁZATA GYERMEKEKNEK
Karácsony Jézus Krisztus születésének ünnepe. Ő a világ Megváltója, minden nép Üdvözítője. Benne és általa Isten sorsközösséget vállalt minden emberrel, különösen is a szegénnyel, a beteggel, a szenvedővel és a bűnössel. Jézus az Isten Országát hirdette meg és hozta el erre a világra, az igazságosság és a kegyelem, a szeretet és a béke Országát. Megnyitotta az emberiség számára az örök élet, a végső beteljesedés útját. Aki nyitott szívvel befogadja az ő evangéliumát, az hitben, reményben és szeretetben élheti az életét. A Magyar Katolikus Egyház honlapján megjelent üzenetet olvashatják.2025. december 21. vasárnap
Tamás
Jézus Krisztus születése így történt: Anyja, Mária, jegyese volt Józsefnek. Mielőtt azonban egybekeltek volna, kitűnt, hogy Mária gyermeket fogant méhében a Szentlélektől. A férje, József igaz ember volt, nem akarta őt...
Összes program »