CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A Váci Egyházmegyei EKIF negyedévente rendszeresen megtartott, az organikus pedagógia részeként működő Családi Életre Nevelés „CSÉN Szakmai Napok” rendezvényére került sor februárban, 58 fő aktív CSÉN pedagógus részvételével, tájékoztatott a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága.A rendezvényt az EKIF megbízásából az Egyházmegye CSÉN programjának bevezetését és mentorálását ellátó kecskeméti SZÉK Egyesület és a budapesti Életünk a család! nonprofit szervezet mentor CSÉN tanácsadói vezetik a közel 30 éves Boldogabb családokért® CSÉN program alapján.
A szakmai nap témája: az ún. "CSÉN percek", azaz a CSÉN működése nem CSÉN órák keretében.
A délelőtti programrészben Kovács Csongorné Mara néni, nyugalmazott matematika tanár és tankönyvíró volt a vendég, aki a matematikatanítás élményszerűvé tételét, a gondolkodni tanítás ügyes, játékos, élmény dús módját mutatta be a résztvevőknek. Kiemelte azokat a lehetőségeket, amik tematikájukban, eszközrendszerükben a társas kapcsolat, a bizalom, az egymásra figyelés, illetve a családbarát szemlélet mélyítését is szolgálják a fentieken túl.
A délutáni programrészben sok értékes „CSÉN percet” élhettek át a résztvevők, amit az egyházmegye saját, képzett CSÉN pedagógusai a mindennapi gyakorlatukból hoztak. Így egymástól tanulhattak, meríthettek ötleteket a szakemberek. Csak néhány példa: felsős matematika szakos tanár családi gazdálkodás órarészletet hozott a résztvevőknek, magyar szakos kollégák Ady szerelmes versei, illetve Csokonay A reményhez című versének feldolgozása kapcsán értékes "CSÉN félórákat" tettek közös élménnyé. Mindkét napon volt mód a CSÉN program eszközrendszere alapján az iskolai pedagógusok bevonásával megtartott adventi lelkinap élményeiből ott helyben megélni néhány nagyon emlékezetes „CSÉN percet”.
A szakmai nap zárásaként a résztvevők sokan mély hitvallásukat, illetve a CSÉN-hez való elköteleződésüket fejezték ki.
A következő szakmai napok április elején lesznek. A tervezett téma a család, férfi-női identitás –szerepek.
Fotó: EKIF
Váci Egyházmegye
Egy évvel ezelőtt, 2025 húsvétján indult a Váci Egyházmegye Lélekjelenlét podcast csatornája. Az induló műsor első vendége Marton Zsolt megyéspüspök volt, akárcsak most, az első évforduló alkalmából. Mai műsorunk különlegessége, hogy Püspök atya azokra a kérdésekre válaszol, amelyeket a hívek küldtek meg számunkra a facebook posztban szereplő felhívásunkra. A kérdések között a személyes kérdések mellett vannak papi, püspöki hivatásához kapcsolódóak, érkeztek a szentségek kiszolgáltatásával kapcsolatos konkrét kérdések, valamint az Egyházról általában és az aktuális kihívásokról.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Marton Zsolt megyéspüspök a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban mutatta be a nagyszombati húsvéti vigília szertartását, amelyen a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították az asszisztenciát. A főpásztor szentbeszédében a Római levél gondolatait emelte ki a keresztségben új életre támadt emberről hangsúlyossá téve ezúttal a húsvéti szertartásban megújított keresztségi fogadalmakat.
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, keresztútjának, halálának és temetésének napja. Az Egyház – ősrégi hagyomány alapján – ezen és a következő napon egyáltalán nem mutat be szentmiseáldozatot. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be áldozatát a kereszt oltárán. A Jézust jelképző oltár teljesen dísztelen: nincsen rajta sem kereszt, sem terítő, sem gyertya. A nagypénteki szertartást Marton Zsolt megyéspüspök vezette a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.2026. április 11. szombat
Leó és Szaniszló
Miután húsvétvasárnap reggel Jézus feltámadt, először Mária Magdolnának jelent meg, akiből (annak idején) hét ördögöt űzött ki. Magdolna elment, és elvitte a hírt a gyászoló és szomorkodó...
Összes program »