» HÍREINK »
- Püspök atya sokak számára a böjt a lemondás, önmegtagadás, a koplalás érzetét kelti, ebből jön aztán az a megállapítás, hogy a nagyböjt egy lehangoló, elhagyatott időszak. Hogyan vélekedjünk minderről, mit jelent igazából egy hívő katolikus számára a nagyböjt? Itt van most ez a járványhelyzet a koronavírussal kapcsolatosan. Hogyan fogjuk fel ezt a válsághelyzetet?
- Elsősorban azt mondanám, hogy semmiképpen sem az elhagyatottság időszaka a nagyböjt. Igen, a nehézségek idején sokan megkérdezik - hol van az Isten? - Ő megígérte mindig velünk marad, és itt van velünk hétköznapjainkban, nehézségeink, betegségeink közepette is. Ne keressük a betegségeinkben Isten büntetését. Nehézségeinkben Isten alkalmat teremt a vele való mélyebb találkozásra, hitünk megújítására. Ő erejét megmutatva és szeretetét kinyilvánítva fog megmenteni minket. Mostanában sokszor említettem: böjtben van a világ. Mi Krisztushívők is lehetőséget kaptunk ebben a nehéz időszakban arra, hogy megmutassuk Istenben való bizodalmunkat, megmutathatjuk hitünket. Ami azt is jelenti, nem csüggedünk, hanem pozitívan állunk a küzdelmeinkhez. Az emberiség történelme során sokszor került próbatétel elé – ilyen ez a most kialakult járványhelyzet is – de mindig úrrá lettünk a bajon, erről tanúskodnak a szentháromság szobrok is, amelyeket hálából emeltek a járványok után.
A nagyböjt az az időszak az ember életében, mely nem más, mint az önmaga fölé való emelkedés lehetősége oly módon, hogy megtanuljuk látni a körülöttünk levő valóságot az Isten szeretetének fényében. Mindehhez azonban szükséges a felülemelkedés, a földi kötöttségektől való teljes szabadulás. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne tartsuk be az óvintézkedéseket, amelyeket a hatóságok előírtak számunkra. Józan felelősséggel állunk a kötelezettségeinkhez és nem pánikkal. A Természetfeletti a természetesre épít, nem viselkedhetünk engedetlenül, saját és mások egészségének megóvása a feladatunk.
- Hogy tanuljuk meg látni a körülöttünk levő valóságot az Isten szeretetének fényében és hogyan szabadulhatunk meg a súlyoktól, hogyan emelkedhetünk fel?
- Jézus az éltető forrást önmagára és a Szentlélekre vonatkoztatja. Jézus, Isten akaratát teljesíti áldozatával, azzal, hogy odaadta magát érettünk. Csak tiszta forrásból meríthetünk, az élő forrás az imádság – erre hív minket Jézus mindennap, a nehézségek idején is. Máté evangéliumában a tanítványok féltek a tengeren a vihartól, azt kiabálták „Uram, ments meg minket, elveszünk!” Jézus azt mondta nekik: „Mit féltek, kishitűek?” Aztán fölkelt, parancsolt a szélvésznek és a víznek, s nagy nyugalom támadt. A hitünk nyugalmával kell leraknunk terheinket és imádkoznunk. Ebben az időszakban még inkább a kezébe tehetjük életünket, nincs annyi rohanás, passzívabbak vagyunk. Imádkozzunk ezért azokért, akik a jelenlegi helyzetben erőn felül teljesítenek: az orvosokért, ápolókért, hatóságokért, döntéshozókért, Magyarországért és az egész világért.
- Hogyan segíthetünk egymásnak? És hogy várjuk a húsvét örömét ebben a rendkívüli helyzetben?
- A Nagyböjt és ez a rendkívüli időszak a már említett ima, önmegtagadás és a jócselekedet alkalma. Figyeljünk jobban egymásra. Kinek mire van szüksége és a szabályok betartása mellett, vásároljunk az idősebb szomszédnak, rokonnak. Mivel pont azoktól az emberi kifejezésmódoktól kell tartózkodnunk - kézfogás, puszi, ölelés, érintés - amelyek a szeretet kifejezésének eszközei, keressünk más módot szeretetünk, figyelmünk kifejezésére, hívjuk fel egymást telefonon, vagy más, internetes felületen, integessünk ablakon keresztül, stb. Imádkozzunk egymásért, erősítsük meg egymást a hitben, a reményben és a szeretetben.
Isten velünk van, és azt akarja, hogy megtisztulva, még jobban szerető, Benne bízó, ráhagyatkozó emberek legyünk, hogy örömmel tudjunk majd visszatérni, egy megújult, mélyebb, megtért életbe.
- Egyre több helyen hallani a zöld böjtről mi a lényege és mit gondol Püspök atya erről?
- A zöld böjtöt öt „T” betűs pontban foglalták össze:
1. Takarékoskodj az energiával!
2. Tudatosan vásárolj!
3. Tölts több időt a természetben!
4. Táplálkozz egészségesen!
5. Tekints magadra teremtményként, aki Isten vendége a földön!
Mindennek az az üzenete, hogy figyeljünk oda a teremtett világunkra, egészségünkre. Ne pazaroljunk, legyünk tudatosak ökológiai szempontból is. Azt gondolom fontos ezekre odafigyelnünk, hogy megőrizhessük az Úr alkotását. Itt szeretném megjegyezni a böjtünk nem szabad, hogy öncélú legyen. Az önmegtagadásunk, az imánk és a jócselekedeteink is a megtérésünket a lelki átalakulásunkat kell, hogy szolgálják.
- Hogyan segíti az Egyház a híveket hitéletükben, most, hogy nem járnak közösségekbe és templomi szentmisére?
- A jelenlegi helyzetben - mivel nem tudunk a hívők jelenlétében szentmisét celebrálni - minden nap az egyházmegye Facebook csatornáján és honlapján élő szentmisét közvetítünk a Püspöki Palota kápolnájából, és az egyházmegyében sok lelkipásztor is megszervezi a szentmise élő közvetítését, folyamatos az információ-közlésünk, tájékoztatásunk az internetes felületeken. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia iránymutatásait is közzétesszük. Március 23-tól tíz perces online katekézis sorozat indult, amely a Váci Egyházmegye honlapjára, Youtube és Facebook csatornájára kerülnek feltöltésre. A tanításokat az egyházmegye papjai tartják különböző témákban a hívek részére. Igyekszünk minden olyan lépést megtenni, hogy a hívek kapjanak megfelelő útmutatást, lelki táplálékot ebben az embert próbáló időszakban.
- Püspök atya milyen lesz az idei húsvét, hogyan éljük újra át Krisztus feltámadását ebben a rendkívüli helyzetben?
- Hasonló helyzetben érezzük magunkat, mint az apostolok Krisztus feltámadásának az estéjén, zárt ajtók mögött voltak együtt, teljesen új helyzetben. Volt bennük félelem, bizonytalanság és halvány remény is. Amint azonban Jézus belépett a zárt ajtón és azt mondta: Békesség veletek!, öröm töltötte el a tanítványok szívét. Azt kívánom, hogy a mi otthonaink mostani zártságába is úgy lépjen be a Föltámadott, hogy minden külső körülmény, nehézség ellenére a mi szívünket is öröm töltse be.
Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
2024. szeptember 20. péntek
Friderika
Abban az időben Jézus bejárta a városokat és a falvakat, tanított és hirdette az Isten országát. Vele volt a tizenkettő és néhány asszony, akiket a gonosz lelkektől és a különféle betegségektől megszabadított:...