CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A nagypénteki liturgia csendes bevonulással és - a minden díszétől megfosztott oltár előtti - leborulással vette kezdetét a váci székesegyházban. Ez a nap az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, megkínzásának, halálának és temetésének napja. Nincs szentmise, arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be véres áldozatát a kereszten. Most az oltár maga a Golgota: lélekben mi is odamegyünk a Golgotához, Jézus keresztjéhez.Az igeliturgia középpontjában a Szent János evangéliuma szerinti szenvedéstörténet áll, amelyet felolvastak. Majd Marton Zsolt megyéspüspök a nagypéntekről, mint a gyász és a fájdalom napjáról elmélkedik: Jézus halála a feltámadást hozta nekünk, de ma mégsem ennek az örömére gondolunk, hanem a megváltás árára: Jézus szenvedésére és halálára ma és nagyszombaton nincs szentmise, hogy minden idegszálunkkal a Megfeszítettre figyeljünk, Krisztusra, az Ő véres áldozatára, ami a kereszten történt - mondta.
A főpásztor szentbeszédében az emberi bűnökre és gonoszságra emlékeztetett. „Néhány hónapja, karácsonykor az ártatlan gyermeki arcot csodáltuk a betlehemi jászolban, és most a felnőtté lett Jézus, mint Isten Szenvedő Szolgája áll előttünk. Izajás próféta azt mondja Róla: „Sokan elborzadnak láttán - hisz oly dicstelennek látszott, és alig volt emberi ábrázata -…” (Izajás 52.14) Eltűntek a gyermeki vonások, torzót látunk magunk előtt. Mi tettük, tesszük azzá a bűneinkkel, és a világ a bűneivel. Az, aki nemrég még Józsefnek segített a vállán vinni a fagerendákat, most a saját keresztjét viszi. „Igen, a mi bűneinkért szúrták át, a mi gonoszságainkért törték össze, a mi békességünkért érte utol a büntetés…”A Szenvedő Szolga áldozata beteljesedett, a Földre sötétség borult, felemelkedik a kereszt és áll, amíg a világ, világ lesz. Ez előtt az örök kereszt előtt hódolunk most mi is. Vigyük oda a saját keresztünket, életünk keresztjét, kudarcainkat. Az Ő keresztjét átölelve fogjuk megtapasztalni a föltámadás örömét” - mondta Marton Zsolt és mindenkit arra kért mondjon el öt Miatyánk és öt Üdvözlégy imát Jézus szent sebeire, amely gyógyulást hoz.
A szentbeszéd után a kibővített egyetemes könyörgést imádkozták a diakónus recitálásával, majd a szentmisén jelenlévők hódolattal hajtottak térdet a kereszt előtt, amelyben a Golgota keresztjén függő Megváltót imádjuk, Aki értünk szenvedett.
A szertartás csendes kivonulással ért véget.
Bölönyi Gabriella
Váci Egyházmegye
Tóth András görögkatolikus pap, lelkigondozó, családrendszer terapeuta, önismeretidráma vezető, a Váci Egyházmegye spirituálisa. 2019 óta dolgozik a papok lelki jóllétért a Váci Egyházmegyében lelki segítőként. Személyes beszélgetésekkel, látogatásokkal segíti, kíséri paptestvéreit a krízisek megelőzésében, feloldásában. A látogatásokon túl papi és diakónusi csoportot vezet. Munkájáról, a papok nehézségeiről, a segítés módjáról Takács Bence kérdezte a Lélekjelenlét podcast adásban.
Boldog Sándor István szalézi szerzetes testvérre és vértanúra, a XX. századi egyházüldözés tanújára emlékezünk.
A salgótarjáni ferencesek által épített Acélgyári úti templom búcsúján a jelenlévők hálaadó imádsággal emlékeztek meg az 1936-os felszentelés óta eltelt kilenc évtized kegyelmeiről és a közösség építő múltjáról. A jubileumi ünnepi szentmisén szép számmal megjelent hívek harangszóra és közös énekkel köszöntötték a bevonuló papságot. A Nógrád Vármegyei Hírportál (nool.hu) tudósítását olvashatják.
Dunántúli szakrális helyeket látogatott meg a Váci Egyházmegye hitoktatóinak egy csoportja, közel hatvanan keltek útra. Különlegesség volt ezúttal, hogy a hitoktatókkal házastársaik is velük tartottak erre a zarándoklatra. A zarándoklat lelki vezetője Balogh László atya, a Váci Egyházmegye hitoktatási referense volt.2026. június 8. hétfő
Medárd
Abban az időben, Jézus látva a tömeget, fölment a hegyre, leült, tanítványai pedig köréje gyűltek. Akkor szólásra nyitotta ajkát, és így tanította őket: „Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek...
Összes program »