CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A Vác-Hétkápolna Mária kegytemplom üvegablakai restaurálásának I. üteme az EGYH-KCP-19-1161. pályázat keretében valósult meg. Ennek köszönhetően, a közelmúltban jelentős önrész felhasználásával megújultak a kegytemplom üvegablakai.A Vác-Alsóvárosi Plébániahivatal 2018-ban sikeresen pályázott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. egyházi célú támogatására. A Vác-Alsóváros Plébániahivatal Dr. Varga Lajos váci segédpüspök, plébános atya vezetésével három darab üvegablak restaurálását rendelte meg Czifrák László szilikát restaurátor művésztől. A Váci Egyházmegyei Ifjúsági Iroda munkatársai és Kovács József atya, Vác-alsóvárosi segédlelkész lehetőségeikhez mérten segítették a projekt megvalósulását.

Magyarok Nagyasszonya-üvegablak
Az 1711-ben épült Váci Hétkápolna Kegytemplomban hét üvegablakot találhatunk. E színes üvegablakok a 20. század valamennyi történeti emlékét őrzik, de szépségük túlmutat minden időn, és gyönyörűségük az Örökkévaló csodáját mutatja. A színes üvegablakok a 20. század elején készültek a kegytemplomba, historizáló, eklektikus stílusban.

Páduai Szent Antal-üvegablak
A búcsújárás helyszínéül szolgáló kegytemplom több mint 100 éves üvegablakainak állapota napjainkra jelentősen megromlott. Számos törés, repedezés, korrodált rögzítések, hiányzó külső védő ablak jellemezte őket. A restaurálás tárgyát képező három üvegablak a kápolna bejáratától található első három üvegablak. E festett-ólmozott üvegablakok: Magyarok Nagyasszonya Szűz Mária, Szent Erzsébet és Szent Antal ábrázolások 1912-ben Tragor Károly adományaként érkeztek a templomba, és Waltherr Gida műtermében készültek. A restaurálás eredményeként az ólmozott üvegképek mellett megújultak az üvegeket tartó fémszerkezetek is, valamint a beillesztés során védő üvegablakokkal lettek ellátva.

Szent Erzsébet-üvegablak
***
“Nézz a csodára! –
Színek zengése!
Fények zúgása!”
(Dsida Jenő: Templomablak)
Fotó: Czifrák László restaurátor művész, Vác-Hétkápolna Facebook csatornája
Forrás: Vác-Alsóvárosi Plébánia
Negyedik alkalommal szervezett alkotótábort a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény, amelynek ezúttal is Marosi Eszter építész volt a szakmai vezetője. Az ötnapos tábor, amelyen huszonöt gyerek vett részt Vácról és környékről, valamint Budapestről, július 3-án pénteken minikiállítással zárult, ahol a szülők is megcsodálhatták a gyerekek alkotásait.
A nyári szünidő kezdetén idén is szervezett gyerektábort a Váci Egyházmegyei Karitász. A helyi karitász csoportok ajánlásával Vácról, Karancsságból, Nagyorosziból, Veresegyházról érkezett a huszonöt, nyolc és tizenhat év közötti gyerek. A váci táboron kívül további 15 plébánia szervezett karitász tábort az egyházmegye területén.
Minden évben Sarlós Boldogasszony ünnepén tartják Mátraverebély-Szentkúton az együttjárók, jegyesek, fiatal házasok és gyermekre vágyók zarándoklatát. A búcsúi ünnepi szentmisét ebben az évben Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be, a szertartás végén megáldotta a jelenlévő párokat és családokat.
A téma, melyet XIV. Leó pápa a nagyszülők és idősek hatodik világnapjára választott – „Én sosem feledkezem meg rólad” (vö. Iz 49,15) –, arra hív bennünket, hogy Isten hűséges szeretetében ismerjük fel a legmélyebb választ arra a magányra és elfeledettségre, amely nagyon sok idős ember életében jelen van. Ez a vigasztaló és reményt adó üzenet így hangzik: az Úr ismeri minden ember arcát, senkiről sem feledkezik meg, és szeretete sosem fogyatkozik meg, az öregkor elesettségében sem.2026. július 11. szombat
Lili és Nóra
Egy alkalommal: Péter megkérdezte: „Nézd, mi mindenünket elhagytuk, és követtünk téged. Mi lesz a jutalmunk?” Jézus így válaszolt: „Bizony, mondom nektek: ti, akik követtetek engem a világ megújulásakor, amikor az...
Összes program »