CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Az alábbiakban a Váci Egyházmegyei Ifjúsági Lelkészség munkatársainak tapasztalatait olvashatják a járványhelyzet alatt szervezett online konferenciákról.A DIGItali néven májusban szervezett konferencia beszélgetésünk a fiatalokkal az Összrégiós találkozó elhalasztása miatt számos feladattal állított szembe bennünket. Mi lesz a találkozóval, és hogy lesznek-e az idén nyári táboraink? A DIGItali kapcsán szerzett tapasztalatainkat szeptemberben egy nemzetközi online konferencián is megosztjuk, melyet a Renovabis (A német katolikus egyház kelet-európai segélyszervezete) 2020 szept. 8-10. között valósít meg.
Az Összrégiós Találkozó a legnagyobb rendezvényünk, melyet minden év tavaszán tartunk meg. Itt körülbelül 200 önkéntes ismerheti meg a regionális nyári táborok előadásanyagát, amely segítségükre van a szervezésben. Idén azonban a járványra való tekintettel ezt a rendezvényt is online térben valósítottuk meg.

Az idei Összrégiósnak a DIGItali nevet adtuk. Erre az alkalomra 2 szombati napot jelöltünk ki a karantén idején. A fiataloknak lehetőségük volt meghallgatni 4 előadást Eucharisztia témában, a bejátszások után pedig kiscsoportos beszélgetések zajlottak. A találkozónkat egy online szentmise közvetítés zárta. A DIGItalinak 100 regisztráltja, a videóknak 1200 megtekintése volt. Ez az első ilyen tapasztalatunk, mely áthidaló megoldásként szolgálta munkánkat, és amellyel azokat is elérhettük, akiket eddig nem. A régiók is tudtak ötletet meríteni ezekből az online megoldásokból. Az online konferencia segített bennünket abban, hogy kapcsolatban maradjunk, mivel a nyári táboraink is megvalósultak 6 helyszínen, közel 400 fővel. A járványhelyzetre adott legerősebb tapasztalatunk a DIGItali kapcsán az, hogy A feltámadt Krisztussal akkor is tudunk találkozni, mikor egymással nem.
A Renovabis által szervezett online találkozóról bővebb információk találhatók itt, jelentkezni is ezen az oldalon keresztül lehet: https://www.renovabis.de/en/mitmachen/internationaler-kongress-renovabis
Forrás és fotó: mente.hu
Egy évvel ezelőtt, 2025 húsvétján indult a Váci Egyházmegye Lélekjelenlét podcast csatornája. Az induló műsor első vendége Marton Zsolt megyéspüspök volt, akárcsak most, az első évforduló alkalmából. Mai műsorunk különlegessége, hogy Püspök atya azokra a kérdésekre válaszol, amelyeket a hívek küldtek meg számunkra a facebook posztban szereplő felhívásunkra. A kérdések között a személyes kérdések mellett vannak papi, püspöki hivatásához kapcsolódóak, érkeztek a szentségek kiszolgáltatásával kapcsolatos konkrét kérdések, valamint az Egyházról általában és az aktuális kihívásokról.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
Marton Zsolt megyéspüspök a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban mutatta be a nagyszombati húsvéti vigília szertartását, amelyen a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították az asszisztenciát. A főpásztor szentbeszédében a Római levél gondolatait emelte ki a keresztségben új életre támadt emberről hangsúlyossá téve ezúttal a húsvéti szertartásban megújított keresztségi fogadalmakat.
Nagypéntek az egyházi év legcsendesebb napja: Jézus elítélésének, keresztútjának, halálának és temetésének napja. Az Egyház – ősrégi hagyomány alapján – ezen és a következő napon egyáltalán nem mutat be szentmiseáldozatot. Arra a napra emlékezünk, amikor maga az örök Főpap mutatta be áldozatát a kereszt oltárán. A Jézust jelképző oltár teljesen dísztelen: nincsen rajta sem kereszt, sem terítő, sem gyertya. A nagypénteki szertartást Marton Zsolt megyéspüspök vezette a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. Az asszisztenciát a Váci Egyházmegye szeminaristái biztosították.2026. április 9. csütörtök
Erhard
Abban az időben az Emmauszból visszatért tanítványok beszámoltak az úton történtekről, meg arról, hogyan ismerték fel Jézust a kenyértöréskor. Míg ezekről beszélgettek, egyszer csak megjelent köztük (Jézus), és...
Összes program »