CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Vác Város Önkormányzata kiadásában, a Váci Egyházmegye közreműködésével megjelent a Váci keresztek című kiadvány, amely 32 váci útmenti és emlékkeresztet mutat be.A könyv terve közel tíz éve fogalmazódott meg, a dokumentálást, adatgyűjtést akkor kezdték a munkában résztvevők. A kötet szerkesztői feladatait Szabó Andrea és Zomborka Márta, a képszerkesztést Szalay Ákos végezte. A könyv lektora dr. Varga Lajos segédpüspök volt. A kiadvány megjelenítésének tervét Dömény Csaba és Misik Nagy Rita készítette el.
A kiadvány tartalma
Szakrális kisemlékek címmel Barna Gábor professzor foglalta össze a könyv bevezetőjében a szakterület lényegi ismereteit. A szerző ebben a közegben helyezi el az útmenti kereszteket, mutatja be történeti és néprajzi jelentőségüket.
A váci keresztek katalógusa című fő fejezet 32 váci kisemlék ismertetését nyújtja. Szerepel közöttük kereszt és feszület, útmenti- és emlékkereszt egyaránt. Pontosan méretezett felmérési rajz, egységes szerkezetbe rendezett adatsor és meghatározás mellett sok ábrázolás, s a kereszt történetének szöveges összefoglalója mutatja be mindegyiküket.
Egyik különlegessége a kiadványnak Illyés Zsuzsanna tájépítész feldolgozása, amely a keresztek elhelyezkedéséről és környezetük kialakításának kérdéseiről szól Kereszthelyek, terek, tájak címmel.
Szalay Ákos 30 év a keresztekkel című összefoglalója ismerteti a szerző témához kapcsolódó tevékenységét.
A kötetet egy Függelék zárja, amely érzékelteti a kutató- és dokumentáló folyamat sokszínűségét, az idők során bekövetkezett változásokat, eredményeket és a veszteségeket is.
Térkép segíti azokat, akik szeretnék közelebbről megismerni a váci kereszteket. A térképen látható méretarányos rajzokat – mint másutt is a kötet rajzait – Szabó Andrea készítette.
A könyv megvalósításában részt vállalók közös óhaja, hogy értékként tekintsünk a környezetünkben még meglévő keresztekre, és más kisemlékekre. Némelyüket valaha nagy szaktudással készítették, a részletfotók, rajzok meglepő szépségű elemeket mutatnak. A felújított váci keresztek átalakulása példázza, hogy érdemes törődni a még rossz állapotban lévőkkel is. Megőrzésük, megújításuk mindannyiunk érdeke!
A könyv forgalmazását a Tourinform Iroda szervezi. (2600 Vác, Március 15. tér 17., +36 30 501 8158)
A váci Szent Hedvig Idősek Otthonában július 21-én ünnepeltük névadónk, és egyben a Dunakanyar védőszentje, az Anjou-királylány, Szent Hedvig emléknapját. Az intézmény lakói és dolgozói ünnepi szentmisével, valamint színes programokkal emlékeztek meg a szentről, akinek gondoskodó szeretete mindmáig példaként szolgál otthonunk mindennapjaiban. A Szamaritánus Szolgálat beszámolóját szerkesztve adjuk közre.
Száz évvel a tervezés megkezdése után újra régi fényében ragyog a gyömrői egykori Kultúrház, a mai Prause József Közösségi Ház. A Váci Egyházmegye és a helyi közösség összefogásával megújult épület mostantól méltó otthont nyújt a 2025-ben indult, felmenő rendszerben bővülő katolikus iskolának. Bajnóczy-Kovács Edina szülő beszámolóját szerkesztve közöljük.
Az óvodapedagógus, valamint a csecsemő- és kisgyermeknevelő BA-szakon is rekordot döntött a leendő elsőévesek száma.
Nagy sikerrel mutatták be az „internet szentjeként” ismert Szent Carlo Acutis Eucharisztikus csodákról szóló kiállítását Zagyvaszántón, Héhalomban és Heréden június végén és júliusban. A három hétig tartó rendezvénysorozat szentmisékkel, vetítésekkel és interaktív hittanfoglalkozásokkal hozta közelebb az Eucharisztia misztériumát a hívekhez, különös figyelmet fordítva a fiatalok megszólítására a fiatalon elhunyt szent élettörténetén keresztül. Szűcs Márta plébániai intéző beküldött írását olvashatják.
Idén júliusban, Assisi Szent Ferenc halálának 800. évfordulója alkalmából rendeztek hittantábort Érsekvadkerten, ahol a gyerekek Máthé György atya vezetésével és a Váci Egyházmegye támogatásával nemcsak lélekben, de közösségben is hatalmasat léptek előre. A tartalmas mindennapok során a résztvevők a Naphimnusztól a remetebarlangokig fedezték fel a teremtett világ csodáit, a tábor végén pedig egyértelmű választ adtak arra, miért éri meg ide járni: „Jézust jobban megismerjük, és a barátainkkal együtt lehetünk.” Az Érsekvadkerti Harangokban megjelent írást szerkesztve közöljük.2026. július 27. hétfő
Liliána és Olga
Jézus egy alkalommal ezt a példabeszédet mondta a népnek: A mennyek országa hasonló a mustármaghoz, amelyet a földműves elültet földjébe. Ez a mag kisebb ugyan mindenféle magnál, de amikor felnő, nagyobb, mint a kerti vetemények....
Összes program »