CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Hagyjuk, hogy a testvéri szolgálat megtörjön bennünket hangzott Ferenc pápa tanítása az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Statio Orbis zárómiséjén, amelyen több mint 600 pap és közel 100 püspök koncelebrált együtt a Szentatyával szeptember 12-én a budapesti Hősök terén. A zenei szolgálatot egy több mint 2000 fős kórus adta. Mindenki, aki ott volt - de azok is, akik a képernyőn keresztül követhették a szertartást - felejthetetlen élményről számoltak be.Magyarországon 30 évvel ezelőtt Szent II. János Pál pápa mutatott be szentmisét a Hősök terén 1991-es apostoli látogatása során. Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjén most második alkalommal vett részt katolikus egyházfő, általában legátusa képviseli.
A szentmise elején Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, mint a NEK házigazdája köszöntötte a Szentatyát. Rámutatott annak fontosságára, hogy ez a zárómise több szempontból az egység építésének eszköze szeretne lenni. A Statio Orbis kifejezés utal arra az ünnepélyes szertartásra, amely megjeleníti az egyetlen nagy közösséget az Úr asztala körül, aminek most mi is tanúi lehetünk, hiszen velünk ünnepelnek a testvéregyházak képviselői és I. Bartholomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka is.
Ferenc pápa a napi evangélium (Mk 8,27–35) alapján szentbeszédében a tanítványok útját mutatta be, amelyet azok bejártak a csodálattal vegyes felismeréstől Krisztus követéséig. Krisztusban a tanítványok felismerték a Messiást, de a kereszthordozást és a szenvedést nem akarták elfogadni. „A kereszt soha nem népszerű.”- mondta a Szentatya. De Krisztust csak akkor tudjuk igazán követni, ha már nem mi magunk vagyunk a középpontban. Amikor oda tudunk lépni a testvérünkhöz, és hagyjuk, hogy a testvéri szolgálat megtörjön bennünket, mint Krisztus megtörte a kenyeret.
A szentmise végén Piero Marini érsek, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusok Pápai Bizottságának elnöke köszönte meg a Szentatyának a jelenlétét. Kifejezte azt a vágyát, hogy ebből az ünnepi szentmiséből valóban élő víz forrása fakadjon, amely képes meggyógyítani a keresztény közösségeket a világon.
A szentmisén több mint 2000 fős kórus szolgált, amelyet Varga László, az Országos Magyar Cecília Egyesület (OMCE) igazgatója, a váci székesegyház karnagya és a Váci egyházmegye zeneigazgatója erre az alkalomra szervezett meg. Tagjai a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola vegyeskarából és több katolikus énekkar kórusaiból – többek között a Váci Székesegyházi Kórusiskola Tanári Énekkara és Szent Cecília Kórusából érkeztek. A zenekari kíséretet a Magyar Állami Operaház Zenekara biztosította, zenei rendező ifj. Sapszon Ferenc volt.
A NEK zárómiséjére közel 7000 fő regisztrált a Váci egyházmegyéből.
Szívesen fogadunk plébániai beszámolókat a zarándokoktól! Tegyük közösbe élményeinket, hogy a NEK minél tovább velünk élő valóság maradjon! A megosztásokat erre a címre várjuk: sajto@vaciegyhazmegye.hu. Kérjük, a plébánia vagy a csoportot szervező közösség nevét mindenképpen tüntessék fel!
Magyar Kurír tudósítása a zárómiséről
Magyar Kurír tudósítása Ferenc pápa és a magyar püspökök találkozójáról a zárómise előtt
Fotó: Magyar Kurír
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »