CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Dr. Haynald Lajos bíboros, kalocsai érsek, Erdély püspöke születésének 205. évfordulóján, idén október 3-án, a Pro Arte et Natura Alapítvány emlékkonferenciát rendezett a hajdani bíboros szülővárosában, Szécsényben a Kubinyi Ferenc Múzeumban. Dr. Varga Lajos váci segédpüspök „A Biblia növényei” címmel tartott előadást a rendezvényen.A konferencia Haynald bíborost, a botanikust mutatta be, aki olyan növénygyűjteményt hozott létre, mely korában gazdagság és rendezettség tekintetében Európában az elsők egyike volt. Gyűjteményét gazdag könyvtárával együtt a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozta. Adományával lehetővé tette, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum növényi gyűjteményét önálló osztállyá szervezzék. Még életében közel 50 növényt (algákat, gombákat, zuzmókat, edényes növényeket) neveztek el róla. Szülővárosa, Szécsény méltón lehet büszke rá. Tudományos munkásságával, mint botanikus, mint csillagász az emberiség számára maradandó értéket hozott létre. A katolikus főpap az Istent és a magyar nemzetet szolgálta.
„Életműve példa a mai nemzedék számára, hogy igazi értéket létrehozni csak a Teremtővel együttműködve lehet. Példája ösztönözzön a teremtett világ védelmére, megőrzésére” – mondta Lipthay Antal alapító, anyai ágon Haynald bíboros rokona.
*
A konferencia a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
A Pro Arte et Natura Alapítvány második alkalommal rendez konferenciát dr. Haynald Lajos bíboros, érsek tiszteletére. Az elsőt 2011. december 06-án tartotta a Magyar Nemzeti Múzeumban Budapesten. A konferencia témája akkor a barátság volt, amely Haynaldot Liszt Ferenchez és Munkácsy Mihályhoz fűzte, és amely műalkotásokat ihletett.
Fotó: https://hu.wikipedia.org/wiki/Haynald_Lajos
Forrás: Pro Arte et Natura Alapítvány
A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény elkötelezett műtárgyvédelmi törekvései mellett lehetőségeihez mérten igyekszik olyan tárgyakat megszerezni a gyűjtemény számára, amelyek az egyházról teljesebb képet, gazdagabb ismereteket és érdekességeket mutatnak. Ide tartozik az egyházi elődök tevékenységének bemutatása is, melyben fontos szerepet játszik egy-egy püspök alakja, személyes és hivatali tárgyainak bemutatása.
Marton Zsolt megyéspüspök az ünnepi időszakban több alkalommal mutat be szentmisét a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a Konstantin téren. Dr. Varga Lajos váci segédpüspök celebrálja Vízkereszt főünnepén a vízszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét.
A 150 ÉVES VÁCI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR ALKOTÓPÁLYÁZATA GYERMEKEKNEK
Karácsony Jézus Krisztus születésének ünnepe. Ő a világ Megváltója, minden nép Üdvözítője. Benne és általa Isten sorsközösséget vállalt minden emberrel, különösen is a szegénnyel, a beteggel, a szenvedővel és a bűnössel. Jézus az Isten Országát hirdette meg és hozta el erre a világra, az igazságosság és a kegyelem, a szeretet és a béke Országát. Megnyitotta az emberiség számára az örök élet, a végső beteljesedés útját. Aki nyitott szívvel befogadja az ő evangéliumát, az hitben, reményben és szeretetben élheti az életét. A Magyar Katolikus Egyház honlapján megjelent üzenetet olvashatják.2025. december 18. csütörtök
Auguszta
Jézus Krisztus születése így történt: Anyja, Mária, jegyese volt Józsefnek. Mielőtt azonban egybekeltek volna, kitűnt, hogy Mária gyermeket fogant méhében a Szentlélektől. A férje, József, igaz ember volt, nem akarta őt...
Összes program »