» HÍREINK »
A püspöki szinódus intézményét VI. Pál pápa hozta létre azzal a céllal, hogy ne a püspökök testülete kormányozza kollegiális formában az Egyházat, hanem reprezentatív testületük, a szinódus bölcsességével és tekintélyével tanácsadóként segítse a pápa tevékenységét. A püspöki szinódus 1965 óta tizenöt alkalommal gyűlt össze rendes formában, három esetben került sor rendkívüli tanácskozásra, és tizenegyszer rendeztek meg egy-egy földrésszel vagy térséggel foglalkozó szinódust.
A jelenlegi - tizenhatodik - szinódusi folyamatot október 10-én nyitotta meg Rómában Ferenc pápa. A rendes püspöki szinódusra pedig 2023 októberében, szintúgy Rómában kerül majd sor, témája: „Egy szinodális Egyházért: közösség, részvétel és küldetés”. Ezért az elkövetkezendő időszakban a Szentatya minden katolikus keresztényt közös gondolkodásra hív. A felkészülés első szakasza az egyházmegyei szakasz, amely a megnyitástól 2022 márciusáig tart.
A nyitószentmisén Marton Zsolt szentbeszédében azt emelte ki, hogy ennek a szinódusnak abban áll a különlegessége, hogy a témája maga a "szinodalitás", amelynek lényege az, hogy hogyan éljük meg a párbeszédet és a meghallgatást? Hogyan "haladunk együtt az úton", az evangélium hirdetésének az érdekében? Mire hív bennünket a Szentlélek, hogy növekedjünk ebben a "szinodalitásban"? Ezt nevezi a pápa szinodális útnak - mondta a püspök, majd közös gondolkodásra hívott mindenkit.
A főpásztor beszámolt arról, hogy a folyamatnak az első lépése volt a tavalyi Egyházmegyei Papi Szenátus (EPSZ) megújítása, amely parlamentszerű tanácsadó testület a püspök mellett, és van egy szűkebb csoport ezen belül, a Tanácsosok Testülete. Ezt követően egy jövőképet fogalmazott meg a jelenlévőknek: ez a jövőkép a Szentlélektől való és ez maga az EGYSÉG. Majd a megvalósítás irányát vázolta fel.
Marton Zsolt lelki segítségnyújtással szeretné elvezetni a rábízottakat: papokat, diakónusokat, munkatársakat, híveket az élő Isten-kapcsolatra. „Isten országát építeni az egyházmegyében egységben, hitelesen és átlátható módon lehet. Az a vágyam, hogy ha ránk néznek majd, akkor azt mondják a kívülállók: de jó lenne közétek tartozni! Szeretnék Krisztus-hívő, keresztény lenni köztetek! Ha pedig a Váci Egyházmegyében él valaki, azt mondhassa: jó ide tartozni, jó itt élni. A közösségi alapon működő plébániai rendszer életet generál, az egyház eucharisztikus közösségét és fontos a hivatásgondozás, a képzések is” - mondta.
Szentbeszéde végén a püspök kifejtette, hogy létrehoztak négy munkacsoportot, amelyeknek papi vezetői vannak, de diakónusok és világi munkatársai is részt vettek benne. A négy munkacsoport idén tavaszra kidolgozta a terveket, és elindult a konkrét munka. Első lépésként - az EPSZ és az esperesek bevonásával - papi párbeszédcsoportok alakultak, ezt fogják követni a diakónusi párbeszédcsoportok és a többi világi munkatárssal való konzultációk. „A Szentatya szándéka, hogy ebbe a folyamatba minden katolikus keresztény be legyen vonva. Ennek szellemében fogjuk párbeszédre hívni a testvéreket a plébániákon, a képviselőtestületeken és kiscsoportokban való szinodális beszélgetéseken” - zárta beszédét a megyéspüspök.
2024. október 6. vasárnap
Brúnó és Renáta
Abban az időben: A farizeusok odamentek Jézushoz és megkérdezték: „Szabad-e a férjnek elbocsátania a feleségét?” Próbára akarták ugyanis tenni. Ő azonban kérdéssel válaszolt: „Mit parancsolt nektek Mózes?”...