CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A Váci Egyházmegyei Migazzi Kristóf Pedagógusképzési Ösztöndíjat első alkalommal hirdette meg idén szeptember végén az EKIF, a jelentkezéseket október 10-ig lehetett benyújtani a 2021-2022-es tanév első félévére. Az ösztöndíj célja, hogy a Váci Egyházmegyében a megfelelő végzettséggel és szakképzettséggel rendelkező pedagógus-utánpótlást biztosítsák az EKIF fenntartásában működő köznevelési és szakképzési intézményekben.Az ösztöndíjra mindazon egyetemista és főiskolás diákok jelentkezhetnek, akik tanító, tanár, gyógypedagógus vagy óvodapedagógus szakon tanulnak és vállalják, hogy tanulmányaik befejezését követően az egyházmegye fenntartásában működő oktatási és nevelési intézményekben helyezkednek majd el.
Az ösztöndíjat a tanulmányait megkezdő pályázó esetén a felvételi pontszáma alapján, majd az első tanulmányi féléve lezárását követően tanulmányi eredménye alapján állapítják meg. Az ösztöndíj összege nettó összeg, amely 150.000 – 375.000 Ft/félév lehet.
A 2021-2022-es tanév 1. félévére összesen 22 hallgató jelentkezését fogadták el, akikkel október 29-én a Váci Püspöki Palota dísztermében írták alá ünnepélyes keretek között a tanulmányi szerződést. A diákokat Marton Zsolt váci püspök megáldotta az aláírást követően.
A diákok tanulmányaik befejezését követően Vácon (6 fő), Dunakeszin, Balassagyarmaton és Pécelen (2-2 fő), valamint Bátonyterenye, Dabas, Cegléd, Fót, Gödöllő, Nagykáta, Salgótarján, Szécsény, Vecsés és Veresegyháza egy-egy intézményében helyezkednek el. A kérelem benyújtásának feltétele volt, hogy a diák leendő munkahelyétől szándéknyilatkozattal rendelkezzen a foglalkoztatására vonatkozóan.
A legtöbb pályázat az Apor Vilmos Katolikus Főiskola hallgatóitól érkezett – talán érthető módon -, akik közül heten óvodapedagógus szakon tanulnak, közülük ketten cigány-roma nemzetiségi szakiránnyal kiegészített tanulmányokat folytatnak. Végzős, 2. és 3. éves hallgatók egyaránt vannak közöttük. 6 fő tanul az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen természettudományi, informatikai, pedagógiai és bölcsészkaron. Három hallgató kötött ösztöndíjas szerződést a Károli Gáspár Református Egyetem diákjai közül, akik tanítónak vagy középiskolai tanárnak készülnek, további hallgatók a Sapientia Hittudományi Főiskolán, a Gál Ferenc Egyetemen, és az ELTE-n folytatják tanulmányaikat jelenleg.
„Jelképesen szólva ma egy tantestületnyi fiatal írta alá új tanulmányi szerződését, amely az EKIF intézmények számára a remény jele, hiszen a most leszerződő fiatalok egy, de legkésőbb négy éven belül biztosan egy egyházmegyei oktatási vagy nevelési intézmény munkatársai lesznek. – mondta Selmeczi Zoltán az EKIF főigazgatója köszöntőjében.
A 2021-2022. tanév 2. félévében 2022. március 19-éig lehet majd benyújtani az ösztöndíj kérelmeket.
Az új pedagógus ösztöndíj Gróf Migazzi Kristóf püspökről kapta a nevét, aki az egyházmegyéért több évtizeden keresztül komoly felelősséget vállaló főpásztor volt a XVIII. században és akinek város- és közösségépítő tevékenysége hosszútávon meghatározta a Váci egyházmegye fejlődését. Az ő idejében épült meg a székesegyház, alakult ki az egyházi központ Vácon és épült meg az egykori szeminárium, amely ma az Apor Vilmos Katolikus Főiskolának ad otthont.
Bővebb információ az ösztöndíjról: www.ekif-vac.hu
Fennállásának 25. évfordulóját ünnepli a hatvani Szent Erzsébet Idősek Otthona. Az intézmény, melynek létrejöttében meghatározó szerepet vállalt Pálos Frigyes prépost, mára 20 férőhellyel büszkélkedhet, valamint a középsúlyos és súlyos demenciával élő személyek szakszerű és biztonságos ellátását is biztosítani tudja. A jeles évforduló alkalmából a hozzátartozókat is közös ünneplésre hívták.
A tanév végéhez közeledve idén is ott lehettek diákjaink a Szent Hedvig Művészeti Versenynek köszönhetően Krakkóban, ahol az érdekes és tartalmas programok mellett a kapcsolatépítésre is felhasználhatták az ott töltött napokat a fiatalok. A Szent Mihály Intézményfenntartó honlapján megjelent beszámolót olvashatják.
Fél évszázados papi szolgálatát ünnepelte Máthé György kerületi esperes, érsekvadkerti plébános, aki 1976. június 19-én részesült a papság szentségében Vácon. Az aranymisés hálaadó szentmisét június 21-én, vasárnap mutatták be a Szent András apostol templomban, a jubileumi eseményről Vitéz Tamás írt beszámolót a Vadkerti Harangok júniusi számában.
Zebegény, Vác, Esztergom, Pilismarót jelzik életútjának fontosabb mérföldköveit. Azt mondja, mindenütt jól érezte magát, örömmel végezte a feladatait. Nagy öröm volt számára, hogy egykori diákvárosába, Vácra kapta meg a püspöki kinevezését. Járta az egyházmegyét, megismerte a városi és a falusi emberek küzdelmeit. Ez inspirálta, hogy megtalálja a válaszokat a kérdéseikre. Beer Miklós püspök júniusban gyémántmisével ünnepelte pappászentelésének 60. évfordulóját.2026. július 2. csütörtök
Ottó
Azokban a napokban Mária útra kelt, és a hegyek közé, Júda egyik városába sietett. Belépett Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet. Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, szíve alatt megmozdult a...
Összes program »