» HÍREINK »
A székeskáptalan tagjai először az altemplomban imádkoztak elhunyt kanonoktársaikért, a Karolina-kápolnában pedig a megyésfőpásztor vezetésével szentmisén vettek részt, melyen Varga Lajos segédpüspök, Molnár Zsolt irodaigazgató, Kocsis Imre nagyprépost és Szádoczky Károly kanonok koncelebrált, a többiek korális ruhákban a padokban foglaltak helyet.
Szentbeszédében Kocsis Imre Szent Károly életpéldáját méltatta, akinek fegyelmezett és fegyelmet követelő magatartása, személyes lelkipásztori elkötelezettsége példa lehet mindenki számára. A pestisjárvány idején Milánó vezetői mind elmenekültek, amikor a szentéletű milánói érsek a helyben maradást, a közellátás biztosítását és a betegek szolgálatát tartotta kötelességének. „A bíboros gyakran ment a kórházba, vigasztalta a betegeket, bátorította a betegápolókat, látogatta a temetőt, a barakkokban lakókat és a házakban vesztegzár alatt levőket.” Áldozatos magatartása jól mutatja, hogy a lelkipásztornak a legnehezebb helyzetekben is a rábízottak mellett kell állnia. Kitért a Covid járványban helytálló püspökök és papok elhivatottságára, akik tanúságot tesznek arról, hogy a hiteles pásztor, akár saját életét is kockáztatva, nem hagyja magára a lelki megerősítésre vágyódó beteg testvéreit. Buzdította társait, hogy imádkozzanak a Covid fertőzésben elhunyt papokért és kérjék az Úr kegyelmét, hogy a mostani megpróbáltatás idején is mindig képesek legyenek bátorítani, a csüggedőkbe lelket önteni, és az Úr irgalmas szeretetét szavaikkal és tetteikkel közvetíteni.
Ezután felolvasta a két új kanonok kinevezési iratát, ezt követte az eskütétel és az ünnepélyes beöltöztetés.
Varga László egyházzenei szolgálatának elismeréséért részesült a mesterkanonoki kitüntetésben, aki „három és fél évtizede vezeti odaadással a Váci Székesegyház Szent Cecília Kórusát. Karnagyi szolgálatával lelkipásztori munkát végez és közösséget formál. Országos és egyházmegyei szinten vezető szerepet tölt be a magyar liturgikus és egyházzenei életben és oktatásban, számos kiemelkedő funkciót lát el. Tíz éve indította el a Váci Székesegyházi Kórusiskolát elősegítve ezzel a nemes szent zene oktatásának valamint a fiatal generációval való megismertetésének és megszerettetésének ügyét. A Budapesten megrendezett 52. Eucharisztikus Kongresszus zenei szolgálatának szervezésében és megvalósításában elévülhetetlen érdemeket szerzett”. A mesterkanonoki titulus a régebbi időkben iskolavezetéshez volt rendelve, mely hagyomány folytatása Varga László életében nem csupán cím és elismerés, hanem valóságos feladatkör és tevékenység, hiszen a kórusiskola szakmai irányítója és művészeti vezetője.
Máthé György a mesterkanonoki kinevezést a négy és fél évtizede hűségesen és eredménnyel végzett papi szolgálatának elismeréseként kapta. „Kiváló eredményeket ért el a hitoktatás terén; nagyszerű közösségi programszervező és részt vállalt a hivatásgondozásban is. Váci főesperesként, szolnoki, majd érsekvadkerti kerületi esperesként nagy gonddal segíti a papságot az adminisztrációs és lelkipásztori ügyekben. A 2008-ban Vácott és a 2011-ben Szolnokon megrendezett Váci Egyházmegyei Találkozó szervezője volt. Az 1957-ben meggyilkolt Kenyeres Lajos atyáról történő évenkénti megemlékezés felkarolója. Szívügye, hogy Boldog Sándor István szalézi szerzetes, vértanú tisztelete minél jobban elterjedjen. Nevéhez kötődik a szolnoki-belvárosi templom, valamint a Szolnok-Vártemplom nagyszabású rekonstrukciója. Jelentős szerepe volt a szalézi rend női ágának mogyoródi letelepedésében, és a katolikus óvoda megalapításának elősegítésében. Felkarolta az Angolkisasszonyokat, akik Boldogasszony Nővérei címmel a Váci Egyházmegyében nyilvános társulásként működnek”. 2021-ben Szolnok díszpolgára lett. Az új mesterkanonokok nevében Máthé György mondott beszédet, amelyben megköszönte a testületbe való befogadást. Ezután a főpásztor fejezte ki örömét.
Az ünnepi eseményen Szurdok Ildikó karvezető tanár vezényletével a Székesegyházi Kórusiskola negyedik osztályos tanulói végezték a zenei szolgálatot.
***
A püspöki megbecsülés jele, ha egy lelkipásztor kanonoki kinevezést kap. A török hódoltság előtti időkben a kanonoki testületek a székeskáptalanok – a nagyprépost, az olvasókanonok, az éneklőkanonok, az őrkanonok valamint a mesterkanonokok – a püspök tanácsadó testületei voltak, melyeknek tagjai egyhelyen lakva közösségi életet éltek együtt végezve a zsolozsmát. A székeskáptalanok a jelenben testületi megbeszéléseket tartanak, javaslatokat tesznek és segítségére vannak főpásztoruknak. Tagjaik különféle feladatokat látnak el. Imádságos közösségek melyek képviselik és őrzik a múlt értékeit, megfelelve a jelenkor kihívásainak.
Fotó: Czinege Gábor
Szöveg: Bölönyi Gabriella
2025. január 26. vasárnap
Paula és Vanda
Már sokan vállalkoztak arra, hogy a körünkben lejátszódott eseményeket leírják, úgy, ahogy ránk maradt azoktól, akik kezdettől fogva szemtanúi és szolgái voltak az isteni igének. Most jónak láttam én is, hogy...