CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Marton Zsolt váci püspök az Oltáriszentség alapításáról megemlékező nagycsütörtöki szertartást a váci piarista templomban mutatta be a piarista paptestvérekkel közösen és az egyházmegye kispapjainak asszisztenciájával.A szentmisére a papság az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus miseruháját öltötte magára ezzel is kapcsolódva az Oltáriszentség megünnepléséhez. Marton Zsolt örömét fejezte ki, hogy püspökké szentelését követően végre személyes jelenléttel ünnepelheti meg a Húsvétot a váci hívekkel. Szentbeszédében a Szent Három Nap „kapujába” érkezve az ünnep alábbi három üzenetére hívta fel a figyelmet.
Ez a nap az Eucharisztia alapításának ünnepe. Az étkezés minden kultúrában fontos, mert közösséget teremt. Ez különös módon jelent meg az Utolsó vacsora asztalánál, amikor a tanítványok együtt voltak. Jézus a kenyér és a bor bemutatásával saját életáldozatát jelenítette meg, a kenyérben, mint legalapvetőbb táplálékunkban önmagát adta nekünk. Nagycsütörtök nemcsak az Oltáriszentség, hanem a papság alapításának ünnepe is. Krisztus az Eucharisztia kiszolgáltatását a papságra bízta. A délelőtti olajszentelési mise különös módon fejezte ki ezt az ünnepet, amikor a papság megújította fogadalmát.
Nagycsütörtök harmadik fontos üzenetét a lábmosás mutatja meg nekünk. Jézus megmosta az apostolok lábát és ezzel egyben arra tanította őket, hogy nekik is meg kell mosni embertársaik lábát, azaz szolgálni kell őket. „A lábmosással Krisztus forradalmi tettet hajtott végre. Megmutatta, hogy az Oltáriszentség tisztelete nem lehet hiteles a felebarát szolgálata nélkül.”- hangsúlyozta a Püspök. De mit is jelent megmosni embertársaink lábát? - tette fel a kérdést. Nem tanácsokkal kell ellátni, hanem le kell hajolni hozzá, és megérteni, mire vágyik. Észre kell venni a másik szükségletét, nehézségeit. Mielőtt ezt tesszük fontos megértenünk azonban, hogy mint Péternek, nekünk is lábmosásra van szükségünk. Adjunk hálát keresztségünk kegyelméért, amely a legalapvetőbb és legelső megtisztulást hozta el számunkra, majd fogadjuk be Krisztus megtisztító kegyelmét a szentgyónásban.”
A liturgiában ezután következett a lábmosás szertartása. Az áldozás és a könyörgések után az Oltáriszentséget körmenetben kísérték őrzési helyére, ahol a nagyszombati vigília szertartásáig marad. A nagycsütörtöki szertartás az oltárfosztással fejeződött be.
A szentmisén a zenei szolgálatot a Váci Székesegyház Férfikara biztosította Varga László, a váci székesegyház karnagyának vezényletével.
A váci Szent Hedvig Idősek Otthonában július 21-én ünnepeltük névadónk, és egyben a Dunakanyar védőszentje, az Anjou-királylány, Szent Hedvig emléknapját. Az intézmény lakói és dolgozói ünnepi szentmisével, valamint színes programokkal emlékeztek meg a szentről, akinek gondoskodó szeretete mindmáig példaként szolgál otthonunk mindennapjaiban. A Szamaritánus Szolgálat beszámolóját szerkesztve adjuk közre.
Száz évvel a tervezés megkezdése után újra régi fényében ragyog a gyömrői egykori Kultúrház, a mai Prause József Közösségi Ház. A Váci Egyházmegye és a helyi közösség összefogásával megújult épület mostantól méltó otthont nyújt a 2025-ben indult, felmenő rendszerben bővülő katolikus iskolának. Bajnóczy-Kovács Edina szülő beszámolóját szerkesztve közöljük.
Az óvodapedagógus, valamint a csecsemő- és kisgyermeknevelő BA-szakon is rekordot döntött a leendő elsőévesek száma.
Nagy sikerrel mutatták be az „internet szentjeként” ismert Szent Carlo Acutis Eucharisztikus csodákról szóló kiállítását Zagyvaszántón, Héhalomban és Heréden június végén és júliusban. A három hétig tartó rendezvénysorozat szentmisékkel, vetítésekkel és interaktív hittanfoglalkozásokkal hozta közelebb az Eucharisztia misztériumát a hívekhez, különös figyelmet fordítva a fiatalok megszólítására a fiatalon elhunyt szent élettörténetén keresztül. Szűcs Márta plébániai intéző beküldött írását olvashatják.
Idén júliusban, Assisi Szent Ferenc halálának 800. évfordulója alkalmából rendeztek hittantábort Érsekvadkerten, ahol a gyerekek Máthé György atya vezetésével és a Váci Egyházmegye támogatásával nemcsak lélekben, de közösségben is hatalmasat léptek előre. A tartalmas mindennapok során a résztvevők a Naphimnusztól a remetebarlangokig fedezték fel a teremtett világ csodáit, a tábor végén pedig egyértelmű választ adtak arra, miért éri meg ide járni: „Jézust jobban megismerjük, és a barátainkkal együtt lehetünk.” Az Érsekvadkerti Harangokban megjelent írást szerkesztve közöljük.2026. július 27. hétfő
Liliána és Olga
Jézus egy alkalommal ezt a példabeszédet mondta a népnek: A mennyek országa hasonló a mustármaghoz, amelyet a földműves elültet földjébe. Ez a mag kisebb ugyan mindenféle magnál, de amikor felnő, nagyobb, mint a kerti vetemények....
Összes program »