
» HÍREINK »
Kocsis Imre hosszú időn keresztül Vácott szolgált, lelkipásztori tevékenységet folytatott a Váci Székesegyházban, ehhez a tevékenységéhez a gyóntatás is természetesen hozzátartozott, illetve a penitenciáriusi feladatot is megkapta, ami speciális elkötelezettséget jelent a gyóntatás iránt. Majd Budapestre került, de megtartotta a penitenciáriusi címet. Közel két éve Marton Zsolt váci megyéspüspök adta át a Szentatyától érkezett irgalmasság misszionáriusa kinevezést Imre atyának, akinek ekkor már megvolt a speciális gyóntatási feladatköre.
Magyarországon összesen négy személy tölti be ezt a speciális feladatot: a Szombathelyi Egyházmegyében - Brenner József atya; a Kaposvári Egyházmegyében - Háda László atya; valamint az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében - Gável Henrik atya (aki szintén részt vett az áprilisi találkozón). Világviszonylatban több mint ezren vannak a misszionáriusok, a világ különböző helyein. A Szentszék által szervezett találkozón körülbelül négyszázan voltak jelen. Ukrajnából is érkezett küldöttség, akiket a pápa különösen is biztosított a támogatásáról.
Az irgalmasság misszionáriusa feladatkörében a Szentszéknek fenntartott eseteket, bűnöket oldozhatja fel. Olyan eseteket, amelyek kiközösítéssel járnak, de nem nyilvánosak, nem érintik a bírói fórumot, ahol eljárást kell alkalmazni. Valaki például elkövet egy vétket, ami automatikusan kiközösítést von maga után, de ez nem válik nyilvánossá. Egy átlagos lelkiatya nem élhet ezzel a jogkörrel, nincs közbenjáró lehetősége, ezért fel kéne folyamodni Rómához. Ezt kívánja a Szentatya egyszerűsíteni azáltal, hogy megbíz személyeket, akik az ő nevében, felhatalmazásával feloldozhatják a híveket, amennyiben azok megfelelő magatartást, bűnbánatot tanúsítanak. Csak a Szentszék által feoldozható bűnök (fenntartott): az eucharisztia megszentségtelenítése, amikor valaki tudatosan meggyalázza az Oltáriszentséget; a pap tudatosan, akarattal megsérti a gyónási titkot, nyilvánosságra hozza azt; amikor a pap feloldozza a bűntársát, (ha egy pap vétkezik a 6. parancs ellen bűntárssal, nem oldozhatja fel, ha mégis megteszi önmagától beálló kiközösítést von maga után és csak a szentszék oldozhatja fel); valamint, ha valaki rögzíti a gyónást és a hanganyagot nyilvánossá teszi az interneten, akkor is megvalósítja a fenntartott bűnt.
Az irgalmasság misszionáriusainak nyitottnak és befogadónak kell lennie. Ahogy a Római Levél 14. fejezetében Szent Pál beszél az erősekről, akik a hit tekintetében stabilabbak és beszél a gyengébbekről, akiknek még lelkiismereti nehézségeik vannak vagy hitbeli kételyük. Ezért az erősek mindig legyenek nyitottak és segítőkészek. Nem ítélni hivatottak ők, hanem odafordulni és felajánlani a segítségüket, valamint bátorítani a gyengébbeket, arra hogy van lehetőség előbbre jutni, jobbá válhatnak, a hitük erősebbé válhat. A misszionárius feladata hasonló; odafordulni a gyengébbekhez, azzal a szándékkal, hogy felajánlja a segítségét és támogassa a hívőnek, hogy ráérezzen a kegyelem szükségességére és tudatosítsák, hogy mindig van lehetőség előbbre haladni a hitben.
A misszionárius feladata a szent életre törekvés és hogy ehhez segítsen másokat. A szentség bibliai értelemben a megigazult állapot, a keresztségben a hit által megigazulttá váltunk, és ez (Gaudium et spes) Istenhez köt bennünket. A misszionáriusok feladata, hogy ápolják az Istenhez kötöttséget, segítsék a híveket, hogy ez az elkötelezettség nagyobb legyen. A megigazulás a hitből fakad, de a cselekedetekben kell megnyilvánuljon, főleg az irgalmasság cselekedeteiben kell megmutatkoznia - emelte ki mindezeket Kocsis Imre atya a beszélgetés során.
Lejegyezte: Bölönyi Gabriella
2025. július 6. vasárnap
Csaba
Az apostolok kiválasztása után Jézus kiválasztott más hetvenkét tanítványt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni szándékozott. Így szólt hozzájuk: „Az...