
» HÍREINK »
A különleges bemutató a királynő születésének 305. évfordulójának, a Habsburg Birodalom egyetlen női uralkodója egykori váci látogatásának állít emléket. Az egyházmegyei múzeumból érkezett portrék egyikén Mária Terézia, a másikon Migazzi Kristóf bíboros-érsek látható. A bemutató legkülönlegesebb darabjai pedig a Mária Terézia-miseruha, és a - sajnos csak fényképen bemutatható - Migazzi-monstrancia. A miseruha feltételezhetően Mária Terézia munkája, aki 1773-ban ajándékozta Migazzi Kristófnak, néhai püspökünknek. Ezt a miseruha felirata is megerősíti: "M. Theresiae Augustae et opus et donum 1773."
A váci kiállítás augusztus 31-ig ingyenesen megtekinthető, péntektől-vasárnapig, 10-17 óra között.
*
Az uralkodó támogatta a közoktatást, az állam felügyelete alá helyezte a felsőfokú képzést, a nagyszombati egyetemet áthelyezte Budára. Az egész magyar iskolaügyet újjászervezte, a váci szegény nemes ifjak iskoláját is segítette, és a bécsi mintájára Tereziánummá alakíttatta. Intézkedései során számolt a magyar nemzeti öntudattal, a Szent István-rend alapítása, a nemesi testőrség felállítása ilyen megfontolások alapján történt. Több reformja – az iskola- és nevelésügy szervezése, a jobbágyság állapotának javítása, az Alföld betelepítése, Fiume városának és kerületének a királysághoz csatolása – segítette Magyarország felemelkedését.
A királynőnek a családi élet és az anyaság is fontos volt. Uralkodói feladatai ellátása közben tizenhat gyermeket szült, közülük tízen – négy fiú és hat leány – élték túl őt. 1780. november 29-én hunyt el, férjével közös síremléke a bécsi Kapucinusok kriptájában látható.
Fotó: Cserkó Szabó Szilvia
Bölönyi Gabriella
2023. október 4. szerda
Ferenc
Amikor már közel voltak Jézus szenvedésének és megdicsőülésének napjai, elhatározta, hogy Jeruzsálembe megy. Követeket küldött maga előtt. Ezek elindultak, betértek a szamaritánusok egyik falujába, hogy szállást...