CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A Váci Egyházmegye 12 papja lelkigyakorlaton vett részt június 13. és 17. között a váci Althann Házban, Martos Levente Balázs, a Budapesti Központi Papnevelő Intézet rektorának vezetésével. A résztvevők között voltak fiatalabbak és idősebbek (a legidősebb atya 86 éves volt); jöttek Vác környékéről-, és volt, aki a perui őserdőből érkezett (bár egy ideje már ismét egyházmegyénkben szolgál).Levente atya a rendelkezésre álló pár nap során Szent Ignác módszereinek szellemében vezetett minket a Jézussal való elmélyültebb találkozásra.
A résztvevők közül többen is megállapították, hogy ez a hét más volt, mint a korábban megszokott lelkigyakorlatok. Mindenekelőtt abban volt más, hogy viszonylag kevesen, "apostoli" létszámban voltunk jelen, de a kisebb létszám egyáltalán nem volt hátrány, mert a személyességet is jobban lehetővé tette. A résztvevők közös megegyezéssel szilenciumot tartottak, vagyis közös csendet, ahol az imádságon kívül naponta csak egy alkalom volt a megszólalásra. Ez súlyt és mélységet adott annak, amit ki akartunk mondani. Ezeken a személyes "megosztási" alkalmakon szabály volt a "no comment", vagyis nem szólhatunk bele, és nem is szólhattunk hozzá ahhoz, amit a másik mondott, továbbá nem is árulhatjuk el, mi hangzott ott el. Annyit azonban elárulhatok, hogy meglepő mélységek tárultak fel a résztvevők lelkéből és emlékeiből.
Hálásak voltunk Levente atyának azért, hogy "a kevesebb több" szellemében nem tartott hosszadalmas, kifejtésekkel túlterhelt előadásokat, hanem viszonylag kevés szóval, elmélkedő módon idézett föl egy-egy kiemelt szentírási jelenetet. Különlegesség volt továbbá a naponta tartott szent ignáci, elmélkedő imádság. Az alkalmak során az előadásokban taglalt szentírási jelenteteket elképzeltük, és beléjük helyeztük magunkat. Levente atya azzal tette követhetővé ezt az imamódot, hogy nem hagyta gondolatainkat csendben elkalandozni, hanem folyamatosan ellátott rövid útmutatásokkal és kérdésekkel, mellyel gondolatainkat terelte.
A záró napon aztán feloldódott a szilencium, és jó hangulatú beszélgetésen vettünk részt Marton Zsolt püspök atyával a püspökségen, ahol a közös szentmiséket is tartottuk. Végül megemlítem, hogy a résztvevők étkezéséről az Athann Ház dolgozói kiválóan gondoskodtak.
Csák András plébániai kormányzó, Cered
Négy éven át tartó iskolai kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra.
Szent Erzsébet ünnepéhez kapcsolódóan indultak újabb plébániai zarándoklatra november 22-én, az újhatvani hívek csaknem ötvenen Kecskés Attila plébános lelkivezetésével. Mátraszőlősön búcsún vettek részt a kora gótikus Szent Erzsébet templomban. A szentmise szónoka kifejtette, hogy a zarándok nemcsak lépteivel halad a szent cél felé, hanem lelke is úton van önmaga és a Teremtője felé és miközben halad, egyre inkább közelebb kerül Istenéhez.
2025. november harmadik hetében a Váci Egyházmegye papjainak és állandó diakónusainak egy csoportja lelkigyakorlaton vett részt Vácon, amelyen a tanításokat Juhász Ferenc miskolci plébános tartotta. A téma a magvetőről szóló példabeszéd volt. Az egyházi év végén az ötnapos elcsendesedés segítségére volt a lelkipásztoroknak, hogy feltöltődjenek, hivatásukban kicsit felfrissülve tudják megkezdeni az új egyházi évet. De jó alkalom volt arra is, hogy megéljék a papi testvéri közösséget is, amelyben a megosztásra és a baráti beszélgetésekre is jutott idő.2025. november 27. csütörtök
Virgil
Jézus így jövendölt Jeruzsálem pusztulásáról és a saját második eljöveteléről: Amikor látjátok, hogy Jeruzsálemet hadsereg veszi körül, tudjátok meg, hogy elérkezett a pusztulása! Akkor, akik Júdeában...
Összes program »