» HÍREINK »
Miért kell ma iskolai keretek között a családi életre nevelni? Mindannyian családban növünk fel, nem magától értetődő, hogy tudjuk, az hogyan működik?
Az iskolában sok mindent tanulnak a diákok. Úgy gondoljuk, az iskola fontos helye lehet a családi élettel kapcsolatos ismeretek megszerzésének is. Természetesen a legfontosabb segítség a felnövekvő generáció tagjai számára, ha jó családi minták állnak előttük. Tapasztalataink szerint egyrészt nagyon jelentős a családot romboló erők működése körülöttünk, ami mindenkit érint, és ami ellen fel kell vérteződni. Gondolunk itt a rohanó életmód miatti időhiányra, a stresszes életre, a valóság és a virtuális világ versenyére, a tömegkommunikációs eszközök térhódítására, a teljesítményorientált életre, a relativizmus kultúrájára, a személytelenségre és számos egyéb kihívásra. Fontos, hogy ne csak sodródjunk a világban, hanem amennyire lehetséges, mi is tudatos alakítói legyünk az életünknek. Másrészt sajnos vannak gyermekek, akik olyan családban nőnek fel, ahol nem látnak jó, követendő családi mintát. Szeretnénk őket is segíteni. Elsősorban szeretnénk elgondolkodtatni, rávezetni a diákokat a fontos dolgokra. Érett személyiségeket szeretnénk nevelni, akik alkalmassá válhatnak felelősségteljes, érett kapcsolatokra az életük különböző területein.
Kiknek szól a CSÉN pedagógiai program és mi a tartalma? Mi a legfontosabb üzenet, amit a gyerekeknek a családról át akarnak adni?
Legfontosabb üzenetünk, hogy családban élni jó! Azonnal felmerül a kérdés, hogy ez hogyan valósítható meg? A „Boldogabb családokért”® Családi Életre Nevelés program 6-18 éves korú tanulóknak, egyetemista fiataloknak, fiatal felnőtteknek vagy éppen szülőknek szóló tematikus foglalkozássorozat, amely osztályonként vagy csoportonként két fő CSÉN tanácsadó vezetésével valósul meg.
CSÉN programunk hét modulra épül. Beszélünk a családról, mint a társadalom legalapvetőbb egységéről és annak működéséről. Foglalkozunk a társas kapcsolatokkal, kommunikációval, konfliktuskezeléssel. Téma az emberek jelleme és értékrendje, az önismeret és érzelmi intelligencia, a nemiség, férfi/női identitás, szexualitás és a párkapcsolatok. De beszélünk a nehézségekről is, veszélyekről és devianciákról, a döntéshelyzetekről vagy éppen a változásokról, amelyek bekövetkezhetnek egy család életében és arról, hogyan lehet ezeket jól kezelni.
Fontos feladatunknak érezzük, hogy úgy kísérjük a fiatalokat kisiskolás kortól a serdülőkor viharain át személyiségük megszilárdulásáig, hogy önmagukat és másokat elfogadó, szeretni és tisztelni tudó, önálló és döntésképes, önazonos, érett felnőttekké váljanak, akik készek az együttműködésre, kapcsolatok kialakítására és tudnak azonosulni értékrendjükben az egyetemes emberi és a keresztény értékekkel.
A CSÉN program legfontosabb célja tehát az élet, a személy, a házasság és a család értékének védelmezése, erősítése. A szociális és kommunikációs készségek, valamint a személyiség egészének fejlesztése, a családbarát szemléletmód kialakítása, megerősítése. CSÉN programunk hatékonyságát igazán érezzük, amikor diákoktól ilyen visszajelzéseket kapunk: „Nekem nagyon, de nagyon tetszett! Bennem a remény ünnepel!” (4. osztályos diák)
Kik oktatják ezt a „tantárgyat”?
CSÉN foglalkozást tarthatnak azok, akik a CSÉN módszertani bemutatóinkon, CSÉN akkreditált képzéseinken részt vettek. Jelenleg a „Boldogabb családokért”® CSÉN program keretében két 60 órás, akkreditált képzés, a CSÉN Módszertani Alapképzés és a CSÉN Gyakorlati Továbbképzés érhető el. Meghatározott szakmai gyakorlat után az alapképzést végzettek közülük kerülnek ki a CSÉN tanácsadók, akik használhatják a programhoz kapcsolódó védjegyoltalom alatt álló család-óra® nevet.
Milyen iskolákban, intézményekben érhető el a CSÉN ma a Váci Egyházmegyében, illetve országosan?
A Váci Egyházmegyében az EKIF által fenntartott iskolák közül 26 intézményben tartanak ma már CSÉN foglalkozásokat, közel 200 CSÉN képzett foglalkozásvezető dolgozik itt. Munkájukat mentor CSÉN tanácsadóink több éven át tartó személyes szakmai kíséréssel, továbbképzésekkel, szakmai–módszertani anyagok készítésével segítik. A Váci Egyházmegyében most történt meg a CSÉN tanácsadói kinevezések átadása, 35 fő vehette át az oklevelet. A Váci Egyházmegyei EKIF jelentős anyagi támogatásával létrejött képzések az Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft. szervezésében valósulnak meg.
A CSÉN program elérhető Kecskeméten, Sárospatakon, a Szeged-Csanádi és a Kaposvári Egyházmegyében; a Szombathelyi Egyházmegyében most kerül bevezetésre; a Győri Egyházmegyében pedig júniusban kezdtük a képzést. A Szalézi Rend iskoláit ebben a tanévben jártuk végig CSÉN betekintő alkalmakkal és a következő tanévben kezdjük a képzést.
Bővebb információ a „Boldogabb családokért”® CSÉN programról és új, induló képzésekről:
Gáborné Haáz Andrea
2024. december 11. szerda
Árpád
Abban az időben Jézus így szólt az őt követő emberekhez: „Jöjjetek hozzám mindnyájan, akik fáradtak vagytok, és terhek alatt görnyedtek: én felüdítelek titeket! Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert...