CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Az albertirsai Magyarok Nagyasszony Általános Iskola régi vágya teljesült azzal, hogy saját tornaterem épülhetett az iskola mellett. Az ünnepélyes átadást szeptember 12-én tartották, az épületet dr. Beer Miklós nyugalmazott püspök áldotta meg.A Magyarok Nagyasszony Római Katolikus Általános Iskola jövőre ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. Az elmúlt közel három évtized alatt a nyolcosztályos iskolaépület fokozatosan bővült, de tornaterme nem volt. 2006-ban kezdeményezték előszőr a tornacsarnok építését, amelynek hiányában a diákok egy néhány utcával messzebb található egyházi épület termeibe jártak tornaórára. Ez sem alapterületét, sem körülményeit tekintve nem volt ideális a mindennapos testnevelésórák megtartására.
Az új tornacsarnok különálló épületben három csoportszobával, fejlesztő, orvosi, tanári szobával, öltözőkkel, parkolóval áll majd a tanárok és diákok rendelkezésére. A beruházást a Váci Egyházmegyei EKIF saját forrásaiból valósította meg 2018-2022 között, a teljes költség 575,7 millió forint volt. A tervezési munkákat a Várdob Bt., a kivitelezést a Globo Menedzsment Kft. végezte.
„Nagy öröm számunkra és nagy mérföldkő az iskola életében, hogy az új tanévet egy minden szempontból 21. századi kialakítású és felszereltségű tornacsarnokkal kibővítve kezdhetjük meg.” – mondta Farkas Zoltán igazgató.
Az átadási ünnepségen a résztvevőket Farkas Zoltán igazgató köszöntötte, beszédet mondott az iskola korábbi igazgatója Sipőczné Farkas Mária és Selmeczi Zoltán a Váci egyházmegyei EKIF főigazgatója. Albertirsa önkormányzatát Fazekas László polgármester képviselte. A diákok sportbemutatóját követően az épületet dr. Beer Miklós nyugalmazott püspök áldotta meg.
A Magyarok Nagyasszony Római Katolikus Általános Iskolát 1993-ban alapították, fenntartását 2000-ben vette át az egyházközségtől a Váci Egyházmegye, amely az épület tulajdonjogát 2017-ben kapta meg az Isteni Szeretet Leányai Kongregációjától. 2020-tól az iskola fenntartója az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF). Nyolc évfolyamon 20 fő pedagógussal, 6 fő gazdasági-technikai dolgozóval közel 200 tanuló keresztény értékrenden alapuló nevelését-oktatását valósítják meg.
Fotók: Huszár Gábor (MNRKÁI)
Az alkoholizmus kialakulása általában egy hosszú, 10-15 éves folyamat eredménye. Hátterében mindig a „nem vagyok szerethető” érzés vagy valamilyen lelki trauma áll, amit az érintettek az alkohollal próbálnak meg ellensúlyozni. Gondolkodásmódjuk megváltozik, azt hiszik, megoldható, kézben tartható, irányítható problémával állnak szemben. Előbb vagy utóbb azonban mindenki életében elérkezik a mélypont, amikor már nincs tovább. A Katolikus Szeretetszolgálat Alkoholistamentő Szolgálata 40 éve foglalkozik alkoholbetegekkel és hozzátartozóikkal, lelki támogatást nyújt az alkohol rabságából történő szabaduláshoz. Sikerük kulcsa, hogy szeretik, elfogadják, befogadják, megértik, támogatják egymást. Fazekas György atyával, a Katolikus Szeretetszolgálat Alkoholistamentő Szolgálatának lelkivezetőjével, aki maga is érintettből lett pap és segítő, Király Eszter beszélgetett.
Március első szombatján, 7-én a nagyböjti bűnbánati időszakban ismét térdepelve imádkozó férfiak töltötték meg a márianosztrai Magyarok Nagyasszonya-bazilika előtti teret. Először rendezték meg a kegyhelyen a Szent József-zarándoklatot: Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspökkel együtt kérték a Szűzanya oltalmát, majd a kálvárián haladtak végig, és szentmisével ért véget az imaalkalom. A Magyar Kuríron megjelent írást olvashatják.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia minden évben meghirdeti hazánk templomaiban a nagyböjti élelmiszergyűjtést. Az idei gyűjtésről szóló körlevelet március 7-én tették közzé.
Közösségi összefogással zárult le a templomi beruházás Becskén. A becskei harangfelújítás februárra fejeződött be, amelynek során két történelmi harang is megújult. A fejlesztés egyszerre szolgálja a hagyományőrzést és a korszerű működtetést.2026. március 11. szerda
Szilárd
A hegyi beszédben Jézus ezt mondta tanítványainak: „Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy megszüntessem a törvényt vagy a prófétákat. Nem megszüntetni jöttem, hanem tökéletessé tenni. Bizony mondom nektek, amíg az...
Összes program »