CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
Immár második alkalommal zarándokoltak az egyházmegyei karitász munkatársai Szécsényből Mátraverebély-Szentkútra szeptember 16-án, pénteken. A zarándoklat indulása előtti szentmisét Marton Zsolt, a Váci Egyházmegye püspöke celebrálta, amit együtt mutatott be Komáromi Jób OFM ferences plébános atyával. Az idei gyalogos zarándoklatot Marton Zsolt megyéspüspök vezette.Marton Zsolt püspök a szentbeszédében Isten vándorló egyházának állandó vándorlásában való közös részvételre és a szeretetszolgálat sajátos küldetéséről beszélt szentbeszéde során, majd a szentmisét követően együtt indult el a zarándokcsoporttal a templom előtti térről.
Szécsényt elhagyva a zarándoklat Bencúrfalva érintésével, Kisgécen, Magyargécen és Nógrádmegyeren keresztül haladt. Innentől kezdve többen is bekapcsolódtak a karitász zarándoklatába, mert a Nógrád megyei falvakban élő emberek nagy tisztelettel fogadják a településükön áthaladó zarándokkeresztet. Itt János bácsi várta és figyelte az érkező karitász közösséget. Egy éve is az ő feladata volt, hogy jelezze, ha megérkeztek a zarándokok, hogy a kis falu harangszóval köszönthesse az úton lévőket. János bácsit ezúttal Püspök atya és Kovács Gábor karitászigazgató is köszöntötte. A jelzést megkapó másik idős ember - a falu szélén álló kisgéci harangláb harangját szólaltatta meg. Nehezen járva, de annál nagyobb szeretettel végezte ő is a rá bízott feladatot; kis székét magával vitte, hogy megpihenhessen a harangláb dombján, míg a harang szól.
Magyargécben az egyházközség tagjai bőséges agapéra hívták a zarándokokat, majd Marton Zsolt püspök és társai ároni áldással köszönték a helyiek értük való fáradozását.
A zarándokok ezután Nógrádmegyer felé vették útjukat, ahol sok ember kijött a háza elé a zarándokok köszöntésére. Volt, aki megállította a zarándokkeresztet, hogy előtte keresztet vetve - letérdelve, megcsókolva vagy meghajolva tegye tiszteletét. Mindenhol örömmel integetve üdvözölték a karitász piros színébe öltözött csoportot.
A nógrádmegyeri Virágsziget Gondozási Központ idősotthonának lakói órák óta várták a kapuban a zarándokokat. A gondozók a zarándokkeresztre friss élővirágot tettek, majd Marton Zsolt püspök atya megáldotta őket. Az iskolás gyermekek integetve és nagy lelkesedéssel kívántak szerencsés érkezést. A járókelők főhajtással, keresztvetéssel, a kereszthez járulással tették tiszteletüket, akik közül többen kérték a zarándokok imáját beteg családtagjaikért.
Balogh László atya Nógrádmegyeri plébános és helyi karitászcsoport tagjai a templomnál harangszóval és nagy szeretettel fogadták az érkezőket. László atya az Egyházmegyei Karitász lélekben végzett munkájáról, és a segítő szeretetben végzett szolgáltáról mondott elismerő szavakat, amelyben maga is részt vesz, többek közt a tavaszi barabási határon végzett önkéntes tevékenységet.
A csoport, köztük az egyházmegye püspökét, aki a teljes zarándoklatot a karitász közösséggel együtt imádkozva járta végig az utat Szécsénytől Mátraverebély-Szentkútig, a kegyhely szerzetesközössége nevében Palkó Julián OFM atya valamint dr. Orosz Lóránt OFM atya fogadta a Szentkút templomában.
A zarándoklat nehéz, fizikai kihívással, de annál több lelki adományt nyújtó útjának végén a főpásztor a ferences atyákkal közösen köszönte meg a zarándokok lelkes részvételét.
A zarándoklatot záró másnapi szombati szentmisén sok idősebb, a közel harminc kilométer hosszú gyaloglást már nem vállaló karitász önkéntes csatlakozott.
A gyalogos zarándoklaton a váci, gödi, dunakeszi, karancssági, nagykőrösi, kismarosi, valkói karitászönkéntesek, és több egyházmegyei intézmény vezetője is részt vett.
A zarándoklatot a Váci Egyházmegyei Karitász a népek közötti megbékélésért, a háborúk és üldöztetések áldozataiért ajánlotta fel, és egyben hálát adtak Istennek a Karitász elmúlt több mint három évtizedes megsegítésért, valamint a szeretet szolgálatát hűségesen végző elhunyt önkéntes testvérekért
Forrás és fotó: Váci Egyházmegyei Karitász
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 24. szerda
Iván
Amikor elérkezett Erzsébet szülésének ideje, fiúgyermeket szült. Szomszédai és rokonai meghallották, hogy milyen irgalmas volt hozzá az Úr, és együtt örült vele mindenki. A nyolcadik napon jöttek, hogy körülmetéljék...
Összes program »