CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
13 új akolitust avatott fel Marton Zsolt püspök a Váci Egyházmegye szolgálatára szeptember 24-én Máriabesnyőn a Nagyboldogasszony-bazilikában.Püspök atya szentbeszédében először a napi evangélium, a dúsgazdag és a koldus Lázár példabeszéde (Lk 16,19-31) kapcsán a gazdagságról és szegénységről elmélkedett. Az a gazdag, akinek ez életét mindenekfölött az anyagi jólét határozza meg, de halálakor sem részesedik másban, csak a földi temetésben. Vele szemben áll a (lelki) szegény, aki anyagi javakban nem dúskál, de mint legfőbb lelki, szellemi érték, maga Isten határozza meg a mindennapjait. És kettőjük közül ő az, aki elnyeri az Örök életet. Szent II. János Pál pápát idézve hozzátette: „Anyagi javaink társadalmi jelzálog alatt vannak. Arra valók, hogy eszközök legyenek mások és a saját jólétünkre.” Az anyagi javakért való fáradozás nem váljon életünk egyedüli céljává, legyen eszköz emberhez méltó életünk megvalósításához, de úgy használjuk azokat – mondta, hogy segítsenek bennünket eljutni az Örök élet felé!
Az akolitusok Egyházban betöltött szolgálatának bemutatását követően szentbeszédében a főpásztor kérte az avatás előtt álló akolitus-jelölteket, hogy mindig törekedjenek arra, hogy szolgálatuk ne csak külsőleg legyen előírásszerű és kifogástalan, de belsőleg is éljétek át hitben és szeretetben a liturgikus ténykedéseket. Legyen életük középpontjában a szentségimádás. Bánjanak mindig nagy tisztelettel az Oltáriszentségben köztünk lévő Krisztussal.
Az avatásra a szentbeszédet követően került sor. A jelölteket egyenként szólították ki, Püspök atya kezükbe adta a kelyhet, amely az Eucharisztia szolgálatát fejezi ki, majd égő gyertyát vettek át.
Az akolitus görög eredetű szó, „nyomon követőt” jelent. Az Egyház megbízásából, a papot és diakónust segítve szolgál az oltár körül. A II. Vatikáni Zsinatot követően megújult liturgiában világi krisztushívő férfiakra is bízható szolgálatként jelent meg a lektori (azaz felolvasói) szolgálat mellett. Minden esetben a püspök által fölavatott állandó szolgálattevőkről van szó.
Az akolitusok feladata a plébános-plébániaszervező megbízásából az áldoztatás és az oltáriszentség kitétele szentségimádásra. Szükség esetén elviheti az Oltáriszentséget betegek és öregek részére kórházakba, idősek otthonába vagy magánházakba. Továbbá oktathatja a ministránsokat a liturgikus szolgálatra. Ruházata egyszerű fehér alba.
A szombati szertartáson az alábbi jelölteket avatta fel Marton Zsolt püspök: Ádám Gábor (Balassagyarmat), Glacz Béla (Isaszeg), Losteiner Sándor (Ócsa), Mihály Gusztáv (Ipolyvece), Nagy Zoltán (Vác), Rehó János (Szolnok), Simon Kázmér D. (Vác), Takács Bálint Imre (Felsőgöd), Tringl László (Dunakeszi), Udvardy Zoltán (Felsőgöd), Váradi Tibor (Hernád), Zoljánszki László D. (Vác). Ők tizenketten a képzésüket 2020-ban kezdték meg, az avatásuk a Covid miatt tolódott ki idén szeptemberre. Hozzájuk csatlakozott még Pfeffer Károly Martfűről, aki a 2019-21-es évfolyammal végzett, de egészségügyi okokból akkor elmaradt az avatása.
2022-től a Váci egyházmegyében megújul a lektor- és akolitusképzés. Ősztől 24 fő kezdi meg a felkészülést a későbbi szolgálatra. Cél, hogy megfelelő teológiai felkészítésben részesüljenek, amely során dogmatikát, morálteológiát, biblikumot, liturgikát, alapvető hittant és egyházjogi alapismereteket is tanulnak. Ezt egészíti ki számukra több, egész hétvégés lelkigyakorlat majd, amely segítheti egyházi szolgálatuk megalapozását. A lektori és akolitusi szolgálatra elkötelezett, hívő, szentségi házasságban élő katolikus férfiak jelentkezhetnek plébánosuk ajánlásával és motivációs levéllel. A jelentkezés és felvételi a tavaszi időszakban zajlik.
Minden most avatott akolitusnak a Szentlélek megerősítő kegyelmét kívánjuk szolgálatához!
Megrendítő lelki élményben volt része mindazoknak, akik 2026. március 28-án részt vettek a Benczúrfalvi Passión, amelyet immár harmadik alkalommal rendeztek meg a benczúrfalvi Szent Antal Fogadalmi Keresztúton. Az esemény – a szervezők szándékának megfelelően – a hit, a művészet és a közösségi összefogás találkozásává vált, ahol Jézus Krisztus szenvedéstörténete életképekben elevenedett meg a résztvevők előtt. Ferencz Zoltán a benczúrfalvi Pro Arte et Natura Alapítvány elnökének írását adjuk közre.
Majnek Antal OFM, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye nyugalmazott püspöke látogatott el Lédeczi Dénes esperes-plébános meghívására Szolnokra. A főpásztor volt március 19-én a Szent József templom búcsúünnepének főcelebránsa. A püspökkel a szentmisét megelőzően a kárpátaljai magyarság életéről és problémáiról Szathmáry István, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Új Néplap munkatársa beszélgetett.
A Naphimnusz Egyesület Hamvazószerdától kezdve a nagyböjt vasárnapjaira egy-egy rövid elmélkedést készített 2026-ban. Ezekben pápai dokumentumok és szentírási szakaszok segítségével szemlélik a böjtöt, mint önmegtagadást és megtérést, ami összeköti a teremtésvédelmet a szegények védelmével és a jövő generációk iránti felelősséggel. Nyolc egymáshoz kapcsolódó témát követnek majd ezek az elmélkedések: a tudatosság felkeltésétől a gyakorlati cselekvésig. Minden téma teológiai és szentírási alapokon köti a nagyböjti cselekedeteket (böjt, ima, alamizsna) a teremtésvédelemhez. Az elmélkedések végén olvasható néhány tipp a leírt gondolatok megélésének segítésére.
A Magyar Katolikus Egyház 2026-ban is segíti az adózók tájékozódását az 1%-os kampány során.
Nagy elismerésben részesült a Veresegyházi Katolikus Gimnázium (VERKA), ugyanis a Nemzeti Tehetség Programnak köszönhetően hat évre Minősített Tehetséggondozó Műhely címet kapott az intézmény. Ezt az elismerést ünnepélyes keretek között adták át az iskolában!2026. március 31. kedd
Árpád
Az utolsó vacsorán Jézus mélyen megrendült lelkében, és újból kijelentette: „Bizony, bizony, mondom nektek, egy közületek elárul engem.” Erre a tanítványok tanácstalanul egymásra néztek, mert nem tudták, kiről...
Összes program »