CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Ezzel jellemezhetjük a kerepesi Szent Anna Templomot, amelyben ennek megünneplésére mutatott be október 16-án ünnepi hálaadó szentmisét Dr. Varga Lajos a Váci egyházmegye segédpüspöke.A kerepesi Szent Anna Templom és Plébánia örömteli beszámolóját olvashatják lentebb.
Varga Lajos megemlítette, hogy egy ilyen ünnep nagyon fontos az egyházközség életében és külön kiemelte, hogy "ahol ekkora létszámú asszisztenciát tudnak felállítani, az egy igazán jól működő közösség".
A szentmisén koncelebrált, Pető Gábor plébános valamint Frajna András ny.plébános, ezzel is mutatva, hogy milyen nagy ünnep ez számunkra. A szentmise után az egyháztanács köreiben egy agapé keretében is megköszöntük Püspök atya jelenlétét.
Itt szeretnénk megköszönni egyházközségünk valamennyi tagjának, hogy szolgálataikkal, segítségükkel mindig is tesznek Templomunkért és közösségünkért.
Fotó: Csokonyi Imre
Forrás: Kerepesi egyházközség FB oldala
Az ősi templom a faluval átellenben, magas dombon állt, fallal volt körülvéve, építési jellege középkori volt. A településnek 1702-ben már plébánosa volt. A XVIII. század elején, mint a váradi káptalan birtokát írták össze. 1729-ben Grassalkovich Antal veszi meg, de végül is a koronauradalomé lett. 1979-ben egyesítették Kistarcsával Kerepestarcsa néven, Pest megyéhez tartozik. Az első plébániaházat az 1702. évi Canonica Visitatio szerint Schleret Péter plébános építtette, majd ennek helyébe Grassalkovich Antal 1742-ben újat építtetett. Ezt 1832-ben renoválták. A Historia Domus 1774-ben kezdődik. A templom titulusa: Szent Anna. Az egyházközség két tanerős elemi iskolát is fenntartott.
A jelenlegi Szent Anna tiszteletére emelt, római katolikus templomot 1910-ben kezdték építeni, miután a Kálvária-dombon álló templomot villámcsapás érte. Az építkezés a koronauradalom és a község lakosságának lelkes és hathatós támogatásával zajlott. A szecessziós stílusjegyeket viselő templom tornya a felvidéki, pártázatos reneszánsz formákat idézi. Belül látható Somló Sári alkoltása, a „Mária a kisdeddel” című márvány dombormű. A művésznő élete alkonyán az egykori Gombos-villában lakott és a templom mecénásai közé tartozott. Említést érdemel többek között a templomban látható két kép: "Jézus a keresztfán" és a "Jó pásztor", mindkettő Jakobey Károly 1867-ből való alkotása.
Forrás: a Váci Egyházmegye sematizmusa, Kerepes honlapja
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »