CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Október 25-én került sor a Magyar Beutaztatók Szövetségének (MABEUSZ) váci tanulmányi útjára, mely során a beutaztató irodák képviselői a váci Püspöki palotába is ellátogattak, ahol Marton Zsolt püspök köszöntötte a meghívottakat. Az egésznapos tanulmányi út a Vác és Környéke TDM Nonprofit Kft. szervezésében jött létre azzal a céllal, hogy a MABEUSZ tagjainak bemutassák Vácot, mint potenciális turisztikai desztinációt.„Azoknak az utazási irodáknak, amelyek részt vettek a tanulmányi utunkon, elsősorban külföldi csoportjaik vannak, ezek a csoportok Budapesten szállnak meg általában három-négy napra. Közben csillagtúra-szerűen különböző helyekre látogatnak el az országban, és mi, mint egy csillagtúra-desztinációt szerettük volna Vácot bemutatni, hogy ne csak a Duna másik partjára vigyék a turistákat, hanem hozzánk is” - mondta Kelecsényi Ágnes, a Vác és Környéke TDM ügyvezetője.
A tanulmányi út résztvevőit gyalogosan és kisvonattal körbevitték Vácon, megmutatva a város legfontosabb látnivalóit és kiállításait. A szakmai nap utolsó állomása a Püspöki palota volt, itt Bozóky Anita, az Egyházmegyei Szolgáltató Központ vezetője bemutatta a palotát és a kertet. Szakmai kérdések feltevésére is volt lehetőség annak érdekében, hogy az információk birtokában a beutaztatási irodák be tudják programjukba építeni egyházmegyénk turisztikai kínálatát. Marton Zsolt püspök köszöntőbeszédében hangsúlyozta a nyitottságot, amellyel a palotába látogatókat fogadjuk, illetve azt, hogy az egyházmegye tárgyi és szellemi örökségét szeretnénk a köz javára is fordítani.
Szakmai fórummal folytatódott a délután, Kelecsényi Ágnes a Vácon elérhető turisztikai rendezvényekről, lehetőségekről számolt be, Bozóky Anita pedig egyházmegyénk turisztikai fejlesztéseiről. A fórumon közel 60 résztvevő volt jelen, erre a programra a váci és Vác környéki turisztikai szolgáltatók is hivatalosak voltak. A prezentációk után lehetőség nyílt, hogy az utazási irodák és a szolgáltatók (éttermek, szálláshelyek) kapcsolatba lépjenek egymással.
Bozóky Anita elmondta, hogy nyár óta folyamatos az együttműködés a Váci Tourinform Irodával, ami a város és az Egyházmegye számára is új távlatokat nyit meg. „Ez egy nagyon jól sikerült nap volt. Nemcsak a beutaztatási irodák, hanem a váci vállalkozók is nagy örömmel és nyitottsággal fogadták az egyházmegyei fejlesztéseket. Sokan szeretnének velünk együttműködni, keresni a kapcsolódási pontokat. Öröm számukra, hogy most már bárki ellátogathat a palotába, hogy a város lakosai minden hónap utolsó szombatján ingyenesen vehetnek részt idegenvezetésen” – tette hozzá.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »