CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
» HÍREINK »
A szolnoki Belvárosi és a Vár Plébánia gondnoki csoportjai november első hétvégéjén tartották szokásos őszi közös lelki hétvégéjüket, amelyen értékelték az elmúlt időszakot és közösen tervezték meg az előttük álló feladatokat is. Gáll-Csepeli Anikó beszámolóját olvashatják."Magunk között műhelymunkának hívjuk ezt az egész hétvégét felölelő programot, ahol az Úr a mester, mi a tanítványok. Kiüresítve önmagunkat, problémáinkat, nehézségeinket, „batyunkat” a bejáratnál hagyva érkezünk meg ide, hogy befogadhassuk Őt és mindazt, amit adni, mutatni, mondani szeretne számunkra. Így ez a hétvége mindig egyfajta megerősítés, megnyugvás és egyben új lendület, segítség a tisztábban látásban és főbb céljaink szem előtt tartásában.
A hétvége a Belvárosi Templomban indult a 17 órai szentmisével, ahol már együtt imádkoztunk a gondnoki csoportok közösségünkért és plébániánkért végzett szolgálatáért. Szentmise után a Tiszaligetben kezdtük a hétvége programját. A péntek este mindig egyfajta megérkezés, ráhangolódás, egy hullámhosszra kerülés. A közös ének, a gitár hangja, az ima csendje, István atya lelki vezetése mederbe terel ilyenkor minket, és valóban a bejáratnál sikerül hagyni, mindazt, amivel érkezünk, ahhoz, hogy a hétvégét befogadóan, nyitott szívvel, lélekkel, egymásra és az Úrra figyelve tölthessük el.
Szombaton reggel 8 órakor indult a napunk, közös reggeli imával, melyben a Kivonulás könyvének 3. fejezétét, „Az égő csipkebokorról” szóló részt szemléltük és ezzel együtt Isten tüzes szeretetét, mely szüntelen „ég, de nem ég el”. Állandó erővel, támogatással, jelenléttel ajándékozva meg minket szolgálatainkhoz.
A közös reggelit követően kezdtük meg a műhely munkát, Michael White atya és Tom Corcoran Újraépítve c. könyvéről készült videó alapján, illetve inspirálódtunk James Mallon atya Egyház-felújítás c. könyve kapcsán készült interjúból is, melyet az Eucharisztikus Kongresszus előtt vettek fel, itt Magyarországon. Az előrehaladáshoz, az újraépítéshez, célunk szem előtt tartásához fontos, hasznos és építő volt feltenni bizonyos kérdéseket: Miért is futunk valójában? Miért teszem, amit teszek? Hogyan lehet a másik embert szeretni? Mire hív minket Isten? Mindemelett módszereket, ötleteket, javaslatokat, tapasztalatokat kaptunk a videókból saját plébániáink újraépítéséhez, a Jézust követő tanítványsághoz és ahhoz, hogyan tudunk tanítvánnyá tenni másokat is.
Kiértékeltünk egy 85 kérdésből álló gondnoksági kérdőívet a Plébánián végzett szolgálatunkról, lelki adományainkról, feladatainkról, kiscsoportokról, vezetőinkről, a szentmisékről, közösségünk tagjainak megszólításáról, a Plébánia víziójáról, céljairól. Fontos meglátásokat nyertünk a kérdőív kapcsán erősségeinket, gyengeségeinket, fejlődési területeinket illetően, emellett át tudtunk beszélni konkrétumokat, soron következő feladatokat is.
Szombaton kora este mielőtt átsétáltunk közös, „saját” szentmisénkre és szentségimádásra a Vártemplomba, „Az ideális csapatjátékos” c. könyvet mutatta be nekünk István atya. Hogyan fejlesszük az együttműködés alapkészségeit, három, az eredményes csapatmunkához elengedhetetlen tulajdonságot szem előtt tartva: lelkes, alázatos, jó emberismerő. Az önismereti tesztet kitöltve további hasznos következtetéseket vontunk le a termékeny csapatmunkához.
Pénteken és szombaton este is kötetlen beszélgetés teremtett alkalmat a jó hangulatú együttléthez, megosztva egymással gondolatokat, érzéseket, benyomásokat, tapasztalatokat, amikről ilyen keretek között jó igazán beszélgetni. A vasárnap reggeli közös zsolozsma és „ki mit visz haza” kör után, a 9:30-as szentmisén a Belvárosi templomban hálás és lelkes tanítványokként voltunk jelen az Úr számára, megköszönve neki a bizalmat, hogy társai és szövetségesei lehetünk Országának építésében."
Gáll-Csepeli Anikó
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »