CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
„Az idei házasság hete mottója: »A szeretetbe kapaszkodva«. A házaspár akkor képes boldog házasságban élni, ha szüntelenül tanulja ezt a szeretetet” – emelte ki Marton Zsolt váci megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családügyi Bizottságának elnöke a házasság hetét lezáró szentmisén, melyet a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébánia-templomban tartottak február 19-én.A központi programok fővédnöke Novák Katalin köztársasági elnök és férje, Veres István volt.
A házasság hetét lezáró szentmisén Marton Zsolt, az MKPK Családügyi Bizottságának elnöke mondott homíliát.
„A hegyi beszéd úgy mutatja be Jézust mint az új Mózest. Az Ószövetségben Mózes, miután átvette a Tórát, lejön a hegyről, és így hirdeti ki a törvényt a népnek. Jézus azonban fent marad a hegyen, és ő maga hirdeti ki az új szövetség szeretettörvényét. A hegyi beszéd az Újszövetség alkotmánya, nem véletlen, hogy a ma olvasott szakasz is alkalmazható a házasságra” – kezdte szentbeszédét Marton Zsolt püspök.
A lélektan által használt „rózsaszín szemüveg” és a „pszichológiai csomag” kifejezéseket a házasságra is lehet vonatkoztatni. Az első azt jelenti, hogy a házasság elején mindkét fél jobbnak látja a másikat, hajlamos szemet hunyni a másik hibái felett. Az utóbbi pedig arra utal, hogy egy kapcsolatba teljes személyiségével lép be az ember. Amikor pedig lekerül a rózsaszín szemüveg, könnyen idegenné, akár ellenséggé is válhatnak egymás számára a házastársak – mondta a főpásztor. –
A kapcsolat rendezéséhez, a megfelelő látásmód kialakításához szükség van a jézusi szeretetre, mely túlmutat az érzelmeken. Tudatos elköteleződést kíván, hogy gondolatainkat, tetteinket evangéliumivá tegyük.
A krisztusi szeretet, az evangéliumi beszéd és cselekedet még az ellenségszeretetre is képessé tesz. De a jézusi szeretetet tanulni kell. Az idei házasság hete mottója: „A szeretetbe kapaszkodva”. A házaspár akkor képes boldog házasságban élni, ha szüntelenül tanulja ezt a szeretet – hangsúlyozta a szónok.
„Ferenc pápa azt mondja, hogy a házasságra már gyermekkorban fel kell készülni. A tavaly nyáron Rómában megrendezett Családok X. Világtalálkozójának szép gyümölcse lett az a pápai dokumentum, mely a házasságra való felkészülésnek katekumenátusi jelleget ad – emelte ki a családreferens püspök. – Eszerint a házasság előtt többéves felkészülési folyamatra van szükség, melynek csúcsa a jegyesoktatás.
A Katekumenális felkészítés a házasságra című dokumentum immár magyarul is olvasható. Ebben Ferenc pápa kifejezi, hogy új katekumenátusra van szükség a házasságra való felkészítésben, és sürgősen át kell ültetni a gyakorlatba azt, amit már a Familiaris consortio, Szent II. János Pál pápa apostoli buzdítása javasolt. »Amiként a katekumenátus a felnőtt keresztség szentségi folyamatának része, úgy a házasságra való felkészítésnek is a házasság teljes szentségi folyamatának szerves részévé kell válnia mint ellenszernek a semmis vagy hamar kudarcot valló házasságkötések elszaporodásának megelőzésére.«”
A Szentatya ezt így indokolja: „Az Egyház anya, és egy anya nem tesz különbséget gyermekei között… az Egyház sok időt, több évet szentel a papságra vagy a szerzeteséletre készülők felkészítésére, de kevés időt, csak néhány hetet a házasságra készülőkre. A papokhoz és a megszentelt személyekhez hasonlóan a házasok is az Anyaszentegyház gyermekei. Tehát az Anyaszentegyháznak igazságosságból fakadó kötelessége, hogy időt és energiát szenteljen azok felkészítésére, akiknek az Úr olyan nagy küldetést ad, mint a család.”
Miért kell ennyire komolyan készülni a házasságra? – tette fel a kérdést Marton Zsolt püspök. – Mert a házasság a megszentelődés helye. Egyedül Isten az abszolút szent, de az embernek is törekednie kell a szentségre, meg kell próbálnia úgy szeretni, ahogyan Isten szeret.
A szentté válásra törekvés a legcsodálatosabb feladat, ami a házastársak előtt áll.
Ez azt jelenti, hogy újból és újból ki tudunk lépni önmagunk önző ragaszkodásaiból, és képesek vagyunk a másik felé fordulni. Isten szentté akar bennünket tenni. A házasságkötésben két szent, két élő templom köt szövetséget (vö. 1Kor 3,15–16).
„Kedves házasok! Amikor elhatároztátok, hogy összekötitek az életeteket, tudatos döntést hoztatok a szeretetbe kapaszkodva, Istenben és egymásban bízva. Amikor a házasság hetét ünnepeljük, akkor a ti Istentől megáldott szent kapcsolatotokat mint kincset szeretnénk felmutatni a világnak. Arra hívjuk a fiatalokat, hogy merjék választani a házasságot mint a párkapcsolat igazi, boldog útját” – zárta szentbeszédét Marton Zsolt váci megyéspüspök, az MKPK Családügyi Bizottságának elnöke.
A szentmise végén köszönetet mondtak azoknak, akik a házasság hete szervezési és lebonyolítási munkájában részt vettek.
Szerző: Baranyai Béla
Fotó: Merényi Zita
Magyar Kurír
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) nevében Székely János szombathelyi megyéspüspök, a testület elnöke adta át az újságírók védőszentjéről elnevezett sajtóösztöndíjat Budapesten, a Központi Papnevelő Intézet (KPI) dísztermében január 21-én. Az idei kitüntetett Király Eszter, a Váci Egyházmegye munkatársa. A Magyar Kurír írását adjuk közre.
Az év első zarándoklatával indították az esztendőt az újhatvani hívek: január 18-án több mint negyvenen autóbusszal keltek útra, hogy közösen látogassanak el a budapesti Margit-szigetre. A Kecskés Attila plébános vezetésével zajló zarándoklaton a résztvevők nemcsak a természet közelségét élvezhették, hanem mély hittel fordultak a sziget névadója felé is. Az út során közösen mondták el Szent Margit litániáját és imáját, így az esemény a közösségépítés mellett fontos lelki töltekezést is nyújtott a hívek számára a 2026-os év kezdetén. Az Újhatvani Plébánia hírét olvashatják.
A Váci Egyházmegye a közeljövőben ünnepli ezeréves fennállását, ennek megünneplésére Marton Zsolt megyéspüspök hároméves lelki készületet kezdeményezett, amely már a harmadik évében jár. A plébániákon helyi küldöttek segítik a folyamatot, akik hetedik alkalommal találkoztak 2026. január 17-én Vácon, a PüspökVác Rendezvényközpontban.
Embert próbáló engesztelő zarándoklatot tartottak 2026. január 17-én, szombaton a Somoskőújfalui Plébánia szervezésében. A résztvevők a Karancs-hegyen álló Szent Margit-kápolnához kapaszkodtak fel, ahol a fizikai nehézségeket a lelki töltekezés és a közösségi szellem ereje segített legyőzni. A Salgótarjáni egyházközségek hírét szerkesztve közöljük.
Megkezdődött a keresztények egységét szorgalmazó Ökumenikus imahét, amelyhez az elmúlt évekhez hasonlóan a váci keresztény felekezetei, lelkészei és elöljárói is csatlakoznak. A nyitó imaalkalom szónoka Marton Zsolt római katolikus megyéspüspök volt a váci evangélikus templomban január 18-án. Jelen volt még Dr. Borsi Attila református lelkipásztor, Meláth Attila baptista lelkipásztor, Varga Zoltán piarista. Az ökumenikus imahetet világszerte minden év januárjának harmadik hetében rendezik meg.2026. január 22. csütörtök
Artúr és Vince
Abban az időben tanítványaival együtt Jézus visszavonult a Genezáreti-tóhoz. Nagy tömeg követte Galileából. Sőt Júdeából és Jeruzsálemből, Idumeából meg a Jordánon túlról, valamint Tírusz és Szidon...
Összes program »