CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
Március 19-én, nagyböjt 4. vasárnapján, Szelevény és Csépa egyházközségek vendége volt Marton Zsolt, váci megyéspüspök.Délelőtt 11 órakor a szelevényi Jézus Szíve-templomban mutatott be ünnepi szentmisét. Püspök atyát Kovácsik Antal plébániaszervező, állandó diakónus fogadta és köszöntötte, a szolgálata miatt távol lévő Kómár István moderátor plébános atya nevében is.
A szentmise elején Püspök atya megáldotta a külsejében részlegesen felújított templomot. A Magyar Templom-felújítási Program keretében a szelevényi templom közel 15 millió forint támogatást kapott 2021-ben. A felújításnak ez a második üteme 2022. augusztus végére fejeződött be. Az első ütem keretében 2022. tavaszán készült el a szelevényi plébániaépület külső homlokzati felújítása, az „Egyházi közösségi terek fejlesztése - 2021” című pályázati támogatásnak köszönhetően.
Püspök atya szentbeszédében örömét fejezte ki, hogy püspökként is eljutott a Váci Egyházmegye két - Váctól - legmesszebb fekvő plébániájára, Szelevényre és Csépára. Kiemelte a Ferenc pápa által meghirdetett szinodális út jelentőségét, amely szerint a hívekkel együtt haladva építjük a jövő Egyházát. Ezzel kapcsolatban ismertette a Váci Egyházmegye új jelmondatát is, amely így hangzik: „Együtt építjük”.
Hálát adott azért, hogy van élet itt, az egyházmegye legdélebbi plébániáján is, annak ellenére, hogy drasztikusan csökken a papi hivatások száma, és nincs helyben lakó lelkipásztor. Ígéretet tett arra, hogy eljön máskor is, erősíteni a híveket az Egyház iránti hűségben és Krisztus követésében.
A szentmisén jelen volt Szelevény polgármestere: Kerekesné dr. Holló Helga, Csépa polgármestere: Pintér Csaba Gábor, valamint Káré Gábor, Tiszaug polgármestere. A felújítás kivitelezője, Tor Sándor egyéni vállalkozó is részt vett az ünnepségen.
Délután a 16 órai szentmisén, a csépai Szent Jakab-templomban folytatódott püspök atya találkozása a hívekkel és a munkatársakkal, köztük az egyházközségi tanácsok tagjaival. Mindkét templom megtelt a szelevényi, a csépai, valamint a fíliákból – Tiszasasról és Tiszaugról - érkezett hívekkel. Rajtuk kívül a környező településekről is jöttek hívek.
Csépán Püspök atya kedves, személyes hangon köszöntötte a híveket, köztük dr. Pintér Gábor érsek atya, hondurasi nuncius idős, 93 éves édesanyját, Etelka nénit. Elmondta, hogy 25 éve járt itt az akkori váci megyéspüspök, Keszthelyi Ferenc titkáraként, a csépai templom 200. évfordulójának ünnepén. Bár ezek a települések (Szelevény, Csépa és fíliái) a legmesszebbre vannak Váctól, szívében mégis hordozza őket. Itt is kitért a szinodális út fontosságára, hogy a munkatársakkal, egyházi szolgálattévőkkel, hitoktatókkal, kántorokkal és a hívekkel együtt kell építeni a jövő Egyházát. Örült annak, hogy most az oltárnál a püspök mellett áldozópap, diakónus, akolitus, ministráns is szolgált - éppen úgy, mint az ősegyházi időkben.
Mind a szelevényi, mind a csépai szentmise után szeretetvendégség volt, ahol Püspök atya még személyesebben tudott találkozni és beszélgetni a hívekkel.
A váci Nagyboldogasszony-székesegyházban zártuk a Te Deummal a 2025/2026-os tanévet. Az ünnepi szentmisén Marton Zsolt megyéspüspök arra is felhívta a figyelmet, hogy mi vajon hol tudunk hozzátenni katolikus intézményként az oktatás-nevelés világának előmozdításához. A Szent Mihály Intézményfenntartó tudósítását olvashatják.
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.2026. június 26. péntek
János és Pál
Összes program »