CSALÁDPASZTORÁCIÓ
IFJÚSÁGPASZTORÁCIÓ
TEREMTÉSVÉDELEM
KÓRHÁZLELKÉSZSÉG
CIGÁNYPASZTORÁCIÓ
BÖRTÖNPASZTORÁCIÓ
Templomok miserendje »
» HÍREINK »
A hagyományhoz hűen idén nagycsütörtök délelőtt összegyűltek a váci egyházmegyés egyházi rend tagjai, hogy együtt ünnepeljék a hívekkel az olajszentelési misét, melynek főcelebránsa Marton Zsolt megyéspüspök volt. A váci Szent Anna Piarista Templomban közel száz pap, kispap és diakónus volt jelen, köztük Dr. Varga Lajos segédpüspök és Dr. Beer Miklós nyugalmazott püspök is. Zenei szolgálatot a Gödöllői Premontrei Schola és a Váci Székesegyházi Kórusiskola Fiúkórusa teljesített.„A krizmaszentelési misén fontos újból és újból tudatosítani magunkban a hivatásunkat: ki a pap? Mire kaptunk meghívást és küldetést?” – így kezdte meg szentbeszédét Marton Zsolt püspök, majd a papi hivatás tanítói, megszentelői és pásztori dimenzióját fejtette ki bővebben, őszinte önvizsgálatra buzdítva a jelenlévő atyákat. „Mit jelent nekem a szentmise, mint lelki életem középpontja? Alaposan ismerem-e az Egyház tanítását, vagy csak rutinom van? Úgy fogom-e fel a hivatalomhoz kötődő tekintélyt, mint szolgálatot?” Többek között ezeket a kérdéseket is feltette a homíliában, a pásztori küldetés kapcsán pedig Ferenc pápa tanítását idézte fel, mely szerint a pásztor elől halad, hogy mutassa a helyes irányt, időnként azonban bemegy a nyáj közé, hogy érezze annak „illatát”, azaz örömeit, nehézségeit, és hátra is kell mennie, hogy a lemaradókat felzárkóztassa, bíztassa, erősítse. Zsolt püspök szólt a diakónusokhoz is, akik a papokkal együtt egymásnak segítőtársai a pásztori szolgálatban, hogy Isten szent népét egységben tudják szolgálni. A világi Krisztus-hívőkről, mint az általános papság tagjairól is megemlékezett, arra kérve őket, hogy imádkozzanak az egyházi rend tagjaiért.
Nagycsütörtökön az Oltáriszentség és az egyházi rend, a papság megalapítását ünnepli Egyházunk, így a szertartás során a papság megújította a szenteléskor tett ígéreteit, a püspök pedig megszentelte a keresztelendők és a betegek olaját, valamint a bérmáláshoz, papszenteléshez és templomszenteléshez használatos krizmát. A szertartás során elhangzott gregorián és reneszánsz művek Farkas Domonkos, valamint Acsainé Dávid Ágnes vezényletével szólaltak meg.
A szertartás végén a püspök köszöntötte a jubiláns atyákat, egyúttal a közelgő szentelések időpontját is kihirdette. Május 29-én, pünkösdhétfőn öt állandó diakónus szentelésére kerül sor, június 17-én pedig egyházmegyénk két átmenti diakónusának, Urbán Gábornak és Szabó Gábornak a papszentelésére. Zsolt püspök az idei évben ünnepli ezüstmiséjét, melyet szeptember 9-én mutat majd be, és amelyre minden hívet szeretettel vár.
Az egyházi rend alapításának ünnepén adjunk hálát püspökeinkért, papjainkért és diakónusainkért, és imádkozzunk értük!
A Váci Egyházmegye ezer éves fennállásának ünnepe öröm minden ember számára, aki az egyházmegye területén él. Úgy gondoltuk, hogy ez a mondat nem pusztán szófordulat, és ha valóban komolyan akarjuk venni, akkor ebből a jubileumi örömből nem zárhatjuk ki azokat a keresztény testvéreinket sem, akikkel – bár az egyházmegye területén élnek – nem találkozhatunk a templomainkban, a közösségi termeinkben, de még az utcán vagy a boltban sem. Vagy ha mégis ilyen helyen futnánk össze velük, lehet, meg is ijednénk. Szürke nadrágjukban, tyúklábmintás ingükben igen furcsa látványt nyújtanának, de azonnal rájuk ismerhetnénk: fogvatartottak.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó, nagy múltú szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola: a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, valamint a kézműves, hagyományismeret-oktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával gyakorlatilag bárki jelentkezhet a képzésre, akit a néptánc, a tárgykultúra és a hagyományátadás módszertana érdekel. Az Apor szakirányú továbbképzéseire idén június 30-ig várják a jelentkezéseket. A főiskola sajtóanyagát közöljük.
Urr Zsolt Ipoly plébános három éven át szolgált a négy nyugat-nógrádi települést magában foglaló Szent Jakab-plébánián. Ez idő alatt végzett lelkipásztori tevékenységével új lendületet adott a plébánia és fíliái hit-, valamint közösségi életének. Szolgálata a közelmúltban véget ért, ezért Nézsa egyháztanácsa a hálája jeléül Szent Jakab-díjjal tüntette ki Urr Zsolt Ipoly atyát. A Nógrád Vármegyei Hírportál írását közöljük.2026. június 23. kedd
Zoltán
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne vessétek oda a szent dolgokat a kutyáknak, és ne szórjátok gyöngyeiteket a sertések elé, hogy lábukkal el ne tapossák azokat, és megfordulva, szét ne tépjenek titeket is....
Összes program »