
» HÍREINK »
A VI. Scriptorium Konferencián a különböző szervezetek, egyetemek képviselői gyűltek össze, tartották meg előadásaikat és vitatták meg legújabb nézeteiket azért, hogy a középkori kódexek, források, korabeli keleti kéziratok, könyvtári kéziratok, újkori és legújabbkor kéziratok területén szerzett ismereteiket bővítsék és kicseréljék tapasztalataikat.
Köszöntőt mondott Sebestyén József, a Veszprémi Érseki Főiskola rektora, a konferenciát S.E.R. Udvardy György veszprémi érsek nyitotta meg, majd a konferenciát köszöntötte Birher Nándor PPKE BTK dékánja is.
A találkozón Szuromi Szabolcs Anzelm O.PRAEM. egyetemi tanár, kutatóközpont és tanszékvezető, az MTA doktora, az Academia Europaea rendes tagja A Missale szövegtanúi a 12-15. századi latin kánonjogi kéziratok anyagában címmel tartotta meg az első előadást. Őt követték a meghívott előadók (lásd a csatolmányban).
S.E.R. Varga Lajos az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ igazgatója "Két 18. századi liturgikus könyv kéziratos bejegyzései" címmel tartott előadást. Ebben kiemelte "A rituale a szertartások rendj"-ét (szentségek és szentelmények) tartalmazó szertartáskönyvet, melynek akár egyházmegyénként is külön változatai készültek. A példány, amelyről szó volt, az Egri Egyházmegye számára Eszterházy Károly püspök által helyben, 1768-ban kiadott Rituale Agriense bejegyzéseiről szól.
Az evangéliumokat a latin nyelven végzett misék alkalmával magyarul is felolvasták, ehhez külön kiadványok készültek, az említett példány "Az Evangélimok és epistolák Egerben" 1776-ban kiadott példányának kéziratos bejegyzéseit tárja fel.
Mindkét kiadvány a Váci Egyházmegyei Könyvtár tulajdonát képezi.
A bejegyzések szövegének közlése után a püspök kereste annak okát, hogy a szövegek miért kerültek bele ezekbe a liturgikus használatra készült nyomtatványokba.
"Hogy miért éppen ezeket a szövegeket másolták a könyvbe? Nyilván azért, mert minden szöveg nem található meg semmiféle rituáléban. A további kérdés, hogy mikor volt szükség a könyörgésekre (suffrágiumokra)? Két ízben, a kisebb és nagyobb litániák napján (búzaszentelés és keresztjáró napok), amikor a szertartás végén mindkét esetben eléneklik a Te Deumot, és ezt követően vagy Máriához, vagy a templom védőszentjéhez fohászkodnak. Ez mindkét szertartás alkalmával érvényes. A további kérdés, hogy mikor van szükség két könyörgésre. Erre a kisebb litániák (keresztjáró napok) alkalmával van szükség, mert az első könyörgés ilyen alkalommal a stációs templom védőszentjéhez szól" – mondta dr. Varga Lajos püspök.
Az első nap végén könyvbemutatót tartott Karlinszky Balázs, a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár újabb kiadványairól. A konferencia mindegyik szakaszát követően lehetőség volt a hozzászólásokra és a közönség kérdéseket is intézhetett a kutatókhoz.
A meghívott előadók az egyes szekciókon belül mondták el témájukat kutatási területüknek megfelelően, a zárszót a IV. szekciót követően dr. Varga Lajos mondta, aki röviden méltatta a szakma jeles képviselőit és kiemelte a levéltári és könyvtári források pontosabb feltárásának fontosságát és kincseinek tudományos elemzésének szükségességét.
Képek: Majoros Katalin - Országos Katolikus Gyűjteményi Központ
![]() | Scriptorium_VI_Meghívó-Programfüzet.pdf |
A PDF dokumentumok megjelenítéséhez töltse le az ingyenes Adobe Readert az Adobe honlapjáról!
2023. október 4. szerda
Ferenc
Amikor már közel voltak Jézus szenvedésének és megdicsőülésének napjai, elhatározta, hogy Jeruzsálembe megy. Követeket küldött maga előtt. Ezek elindultak, betértek a szamaritánusok egyik falujába, hogy szállást...