
» HÍREINK »
A szertartás elején a diakónusképzés felelőse, Paszternák Tamás pasztorális helynök mutatta be a szentelendőket, akik az egyházmegye kétéves felkészítését elvégezték. Mindannyian akolitusként szolgáltak már az elmúlt években jelenlegi lakóhelyükön és egyházközségeikben: Danics Mihály Vácdukáról, Halász Tibor Tápiószecsőről, Hujbert Márton Vácrátótról, Németh Gábor Vácról és Tóth Péter Karancsságból.
Marton Zsolt szentbeszédében emlékeztetett, hogy a II. Vatikáni Zsinat nyúlt vissza ahhoz az ősi keresztény hagyományhoz, amely alapján a papok és püspökök mellett az egyház szolgálatára házas férfiakat szenteltek diakónussá, akik az oltár és a szegények szolgálatában tevékenykednek. A Lumen Gentium dogmatikus konstitúció részletezi, hogy a felszentelt diakónus a papsággal és a püspökkel közösségben szolgálja a liturgiát, az ige hirdetését és teljesíti a szeretetszolgálatot a rászorulók mellett. „A diakónus feladata, hogy ünnepélyesen kiszolgáltassa a keresztséget, őrizze és kiossza az oltáriszentséget, az egyház nevében eskessen és megáldja a házasulókat; elvigye a szent útravalót a haldoklóknak, Szentírást olvasson a híveknek, oktassa és buzdítsa a népet, vezesse a hívek istentiszteletét és imádságát, kiszolgáltassa a szentelményeket és temessen.” – idézte a püspök a Lumen Gentiumot (LG 29.)
A főpásztor az Apostolok cselekedeteiből vett olvasmány - Fülöp apostol és az egyiptomi királynő kincstárnokának találkozása (ApCsel 8, 26-40) - alapján úgy mutatta be a diakónus feladatát, mint aki egyszerre apostol és lelki gondozó is. Magyarázza az írásokat, tanúságot tesz és keresztel, de egyben személyes figyelemmel tud jelen lenni a közösség hívei számára, nemcsak hallgat, hanem meghallgat mindenkit, aki hozzá fordul.
A napi evangéliumra utalva a püspök felhívta a diakónus-jelöltek figyelmét, hogy feladatukat igazi szolgálatként kell teljesíteni. „Aki közületek nagyobb akar lenni, legyen a szolgátok, s aki első akar lenni, legyen a cselédetek.”- hangzik el Máté evangéliumában (Mt 20, 26-27). A szolgálat nem a másik önkényének a kiszolgálását jelenti, hanem az evangélium szerinti jó megtételét. A szolgálat az önátadás, önfeláldozás, az igazi élet kultúráját jelenti az önzés kultúrájával szemben – folytatta a püspök. Majd Ferenc pápa gondolatait idézte: „Szolgálat - ez a kulcsszó karizmátok megértéséhez. (…) Ti a szolgálat őrei vagytok az Egyházban: az ige szolgálata, az oltár szolgálata, a szegények szolgálata. A ti küldetésetek: emlékeztetni mindannyiunkat, hogy a hitnek, annak különböző kifejeződési formájában – közösségi liturgia, személyes ima, a szeretetszolgálat formái –, és a különböző életállapotokban – a világi, a klerikusi, a családi életben –, lényegi dimenziója a szolgálat.”
A szentelési szertartás elején a diakónusok engedelmességet fogadnak a jelenlegi főpásztornak és utódainak. A Mindenszentek litániája alatt a diakónus-jelöltek életük átadásának kifejezésére földre borulva imádkoznak, a felhangzó ima szövege szerint a hívők közössége az ő megáldásukat, megszentelésüket és felszentelésüket kéri. Ezt követően a püspök kézrátétele és csendben elmondott felszentelő imája által megtörténik a Szentlélek lehívása és a diakónusi szolgálatra történő felszentelés. A beöltözéskor a stólát és a dalmatikát öltik fel, amelyben azok az atyák és diakónus testvérek vannak segítségükre, akikkel közös volt eddigi szolgálatuk vagy lelki útjukon kísérték a jelölteket. Ezt követi az evangéliumos könyv jelképes átadása, amely során a Püspök ezeket a szavakat mondja: „Amit olvasol – hidd, amit hiszel -tanítsd, amit tanítasz – kövesd!” Végül a pap- és diakónustestvérek köszöntik a felszenteltet.
Az eucharisztia liturgiájában az újonnan felszentelt diakónusok látták el az oltárszolgálatot. A szentmise végén Marton Zsolt megköszönte mindazok segítségét, akik a képzés során felkészítették és kísérték a jelölteket, majd külön köszöntötte a diakónusok feleségeit, akiknek szintén ki kellett mondani az igent férjük hivatására.
Püspök atya köszöntötte a hamarosan 80. életévét betöltő dr. Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspököt, aki koncelebrált a szentmisén.
A zenei szolgálatot a Váci Székesegyház Szent Cecília kórusa látta el Varga László karnagy vezetésével.
2021-2023 között a Diakónusképző Intézet keretében összesen 26 fő készült a szentelésre magyarországi és határon túli egyházmegyékből, közülük öt fő a Váci Egyházmegyéből. A szentelési szertartást agapé követte, ahol az új diakónusok kézhez kapták hivatalos dispozíciójukat is.
1. Danics Mihály jelenleg a fóti Szent Ágoston Keresztény Általános Iskola és Gimnáziumban katolikus hittanára és egyben az intézmény igazgatóhelyettese. 2017-ben avatták akolitussá és azóta szolgál Vácdukán, Fóton, illetve Vác környékén. Vácdukára kapott diakónusként dispozíciót, ahol feleségével és három gyermekével él.
2. Halász Tibor Tápiószecsőn él, két felnőtt gyermeke és két unokája van. 2013-ban egy cursillós lelkigyakorlat indította el életében az igazi hitbeli változást. 2016 óta hittanárként dolgozik, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola végzős hallgatója Szociálpedagógiai mesterszakon. 2020-ban avatták akolitussá, 2023-tól diakónusként folytatja a szolgálatot Nagykátán, Szentlőrinckátán és a tápiósági plébánián.
3. Hujbert Márton nagycsaládból származik, nyolcévesen kezdett ministrálni, ez a szolgálat megerősítette a hitét. Vácrátóton él feleségével és hat gyermekével és diakónusi dispozícióját is ide kapta mint plébániai szolgálati diakónus. Tagja az E.N.D. családközösségnek. Magyar nyelv és irodalom tanár a Vácrátóti Petőfi Sándor Általános Iskolában. 2019-ben avatták akolitussá. Vácrátóton a helyi férfikör alapítója és a közösség aktív tagja, a liturgikus szolgálatok mellett részt vesz az idősgondozásban is.
4. Németh Gábor Balassagyarmaton született, német nyelvtanári és teológus-hittanár-nevelő szakos diplomával rendelkezik. Jelenleg a szobi Szent László Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója. Vác-Alsóvárosi és Vác-Felsővárosi plébániára kapott kinevezést.
5. Tóth Péter hittanár-nevelő szakos tanárként végzett. 2003 óta főállású hittanár a Karancs-völgy három általános iskolájában. 2012-ben avatták akolitussá. A Karancs-völgy nyolc településén tart akolitusként igeliturgiát, illetve temetési szertartásokat is végez. A karancslapujtői, a litkei, a karancskeszi és az egyházasgergei plébániára kapott plébánia szolgálati diakónusi dispozíciót.
***
Diakónusnak egyházilag rendezett házasságban élő, 35. életévüket betöltött férfiak jelentkezhetnek, akik rendelkeznek teológiai, hitoktatói vagy más hitéleti képzettséggel. Felkészítésük egy kétéves, évente nyolc hétvégés bentlakások képzésen valósul meg az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye és a Váci Egyházmegye által közösen szervezett diakónusképzésen. A képzés elsősorban a lelkipásztori élet különböző területeinek megismertetésére fókuszál, a hangsúly a liturgikán, a homiletikán és a lelkipásztorkodáson van. Továbbá segíti a jelölteket a spirituális elmélyedésben annak érdekében, hogy igényes lelkiéletet alakíthassanak ki, és hosszú távon alkalmassá váljanak akár a lelkivezetés, a lelki kísérés feladatára is. A Váci Egyházmegyében ma közel ötven állandó diakónus szolgál. Jelenleg Magyarországon 10 egyházmegyében 162 állandó diakónus teljesít szolgálatot, közülük 41 fő a Diakónusképző Intézetben készült fel a szentelésre.
Egyházmegyénkben további tájékoztatást Molnár Ferenc állandó diakónusnál lehet (diakonmolnar [kukac] t-online.hu).
2025. május 6. kedd
Frida és Ivett
Abban az időben, amikor Jézus az örök élet kenyeréről beszélt, így szóltak hozzá a tömegből: „Hadd lássuk, milyen csodát művelsz, hogy higgyünk neked! Mit tudsz tenni? Atyáink mannát ettek a pusztában, amint az...