
» HÍREINK »
Az I. Váci Egyházmegyei Családcsoport vezetők találkozója még 2022 februárjában került megrendezésre. Az ott jelenlévőkben megfogalmazódott igény alapján indult az év októberétől havi rendszerességgel egy képzés, melyre plébánosi ajánlással olyan házaspárok jelentkezhettek, akik saját plébániájukon családcsoportot szerettek volna indítani, vagy gazdagítani akarták már meglévő eszköztárukat. „A cél az, hogy a vezetők közösséget teremtsenek plébániájuk köré, hogy az emberek egyáltalán megérezzék azt, hogy jó együtt lenni. Elindulva ezen az úton cél a lelki fejlődés, formálódás, a közösség erejének megtapasztalása” – mesélte Páll Melinda, a váci egyházmegyei Családiroda munkatársa.
Az egyéves képzés – melyet hét pár végzett el - egy két napos elméleti részből és egy havi gyakorlati részből állt. A párok nagyon különböző háttérből érkeztek, ennek megfelelően a hiányosságaik és erősségeik is eltérőek voltak. „Van, ahol a tagok lelkesedése ad erőt, máshol a pap támogatása, és van, ahol nagyon jó témákat dolgoz fel a csoport, ez lelkesíti a vezetőket. Ami általánosságban elmondható, hogy az elköteleződés hiánya szinte mindenhol probléma, nehéz megszólítani és megtartani az embereket” – mesélte a családiroda munkatársa, aki szerint megoldást jelenthet, ha bizalmi légkört sikerül kialakítani, illetve ha a keretek már a csoport indulásakor meg vannak határozva, ez segíti ugyanis az elköteleződést, és a későbbiekben sok problémát előzhet meg.
A képzés végén érkezett visszajelzések alapján a résztvevők használható, gyakorlatorientált készségeket sajátítottak el, de a legfőbb üzenet Szent Ágostontól származott: „Benned égnie kell annak, amit lángra akarsz lobbantani másokban”. Időközben alakult meg 2023 áprilisában a Váci Egyházmegye Családirodája, amelyben szeptembertől személyesen is tudják majd fogadni a munkatársak az érdeklődőket Veresegyházon, a plébánia épületében.
A Váci Egyházmegyei Családcsoport vezetők második találkozóján nagy hangsúlyt kapott az a kérdés, hogy a csoportok felelősei mit várnak a családirodától. „Az irodát Rolik Róbert plébános atyával, egyházmegyei családreferenssel és Hollik Erzsébettel alkotjuk. Reményeink szerinti ez még csak a kezdő csapat. Marton Zsolt püspök atya és Paszternák Tamás pasztorális helynök bizalommal és érdeklődéssel figyeli alakulásunk folyamatát” - mesélte Páll Melinda, majd kifejtette, hogy fontos számukra, hogy a plébániai csoportvezetők mindenféle ötlettel, kéréssel tudjanak hozzájuk fordulni, akik számára ősztől két havi rendszerességgel online konzultációs alkalmakat biztosítanak. Ezek tematikus alkalmak lesznek, ugyanakkor az aktuálisan felmerülő nehézségeket is átbeszélik majd.
Az iroda munkatársa elmondta azt is, milyen konkrét igények merültek fel a találkozón. „Számos tartalmas, értékes ötlet fogalmazódott meg. Adatbázisokra, kidolgozott anyagokra lenne szüksége a családcsoportok vezetőinek. Örülnének, ha lenne egy lista tanúságtevőkről, akiket meg lehetne hívni egy-egy találkozóra, vagy olyan könyvekről, amelyeket érdemes lehet együtt elolvasni, átbeszélni. Szeretnék, ha a jó gyakorlatok össze lennének gyűjtve, és olyan szakemberek nevei is, akikhez lehet segítségéért fordulni. A támogatásunkat kérték abban is, hogy hogyan tudnának különböző embereket megszólítani, hogyan érdemes kezelni a csoporton belüli sokszínűséget.” Fontos lenne a csoportvezetők kiégésével is foglalkozni, lehetőség szerint azt megelőzni. A családcsoportok vezetőinek nincs egyszerű dolga; mivel a papokat gyakran áthelyezik, nekik kell az állandóságot képviselni plébániájukon. „Vágyunk az is, hogy hidat tudjunk építeni más pasztorális területek felé és között. Ehhez nagyon jó kiindulópont a PART (Pasztorális Referensek Tanácsa) alkalmain való részvétel.”
Vannak már olyan munkafolyamatok, melyek elkezdődtek. „A családcsoport-vezetőkkel mi is megosztottuk terveinket. Létrehoztunk egy levelezőlistát, ahová rendszeresen küldünk hírlevelet, hogy könnyebben elérjük egymást. Az információáramlásba be szeretnénk csatlakozni, csatlakoztatni minél többeket. Már az adatbázis összeállítása is elkezdődött. Nagyon hálásak voltak a jelenlévők, hogy létrejött az iroda, és lehet kihez fordulni a konkrét kérdéseikkel, az elakadásaikkal. Nagy ajándék volt számunkra, a családiroda munkatársainak az, amit ott megosztottak velünk” – fejtette ki Páll Melinda, akit a családiroda egyéb tevekénységeiről is kérdeztünk. „A közeljövőben pedagógusok számára szervezünk tréninget Honnan kapjak új erőt, Uram? Erőforrások keresése a pedagógusi pálya kihívásaira címmel. Fontos számunkra, hogy a programokat az egyházmegye távolabbi területeire is el tudjuk juttatni. Cél az, hogy a tréningeken, csoportokon keresztül megszólítsuk az embereket, akik idővel kedvet kaphatnak ahhoz, hogy egy plébánia családcsoportjához csatlakozzanak. Abban bízunk, hogy a programjainkon résztvevő, vallási szempontból kevésbé elkötelezett embereket vissza tudjuk hívni a templomba közösségek szervezésével.”
Páll Melinda elmondta, jelenleg vizsgálódó szakaszban vannak az iroda munkatársaival. „Szeretnénk először tisztában lenni azzal, mibe is érkeztünk. Ismertségek, kapcsolati háló kiépítésére törekszünk. Tudjuk azt, hogy nem lesz mindenki együttműködő, el kell fogadnunk a zárt ajtókat is. De rengeteg a lehetőség, sokan nyitottak, és ezzel élni kell. Meghívást kaptunk például a MotiVÁCió oktatási központból Tóth András atyától, a Váci Egyházmegye spirituálisától a júniusban először megrendezett Önismereti Piknikre, amely családias, közvetlen, formabontó kezdeményezés volt.”
A családiroda szeretettel invitál minden közösséget a családcsoportok közös zarándoklatára szeptember 16-án, szombaton Márianosztrára, ahol a szentmisét Marton Zsolt váci és családreferens püspök mutatja be.
A Váci Egyházmegyei Családiroda elérhetősége:
E-mail: csaladpasztoracio [kukac] vaciegyhazmegye.hu
2025. július 4. péntek
Ulrik
Abban az időben: Amint Jézus továbbhaladt, látott egy Máté nevű embert a vámnál ülni. Így szólt hozzá: „Kövess engem!” Az felállt és követte őt. Később, amikor Jézus Máté házában...