» HÍREINK »
A 2022/2023-as tanévet lezáró szentmisén a Váci Egyházmegye nevelési-oktatási és felsőoktatási intézményeinek vezetői, munkatársai vettek részt. Marton Zsolt püspök szentbeszédében a pedagógusokat, a szülőket és a diákokat is megszólította. A felolvasott evangélium kapcsán hangsúlyozta a pihenés, a kikapcsolódás fontosságát, melyre a nyári szünet jó lehetőséget biztosít. „Gyertek hozzám mindnyájan, akik elfáradtatok, s akik terhet hordoztok – én megkönnyítlek titeket. Ez az a hely az evangéliumban, ahol Jézus nem munkára, feladatra, hanem pihenésre hív. Jézus ismeri az embert: tudja, hogy eredményes és örömteli munkát csak úgy képes végezni, ha rendszeresen pihen is. A Jézusban, Jézussal való pihenés azonban nem szétesést, szétszórást jelent, hanem a feszültségek kikapcsolását, és lelki töltekezést.” Az előző tanévet átgondolandóan kérdéseket intézett a hallgatósághoz, mégpedig arra vonatkozóan, hogy az evangélium szellemében törekedtek-e tanítani, tanulni és nevelni. A püspök szerint ennek kell az elsődleges szempontnak lennie, ez az a hozzáállás, amely által kitűnik egy keresztény iskola más intézményekhez képest. Beszéde végén hálát adott a pedagógusoknak, az intézményvezetőknek, a pap-és diakónustestvéreknek egész éves kitartó, terhektől nem mentes munkájáért.
Selmeczi Zoltán EKIF főigazgató, Dr. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora és Tornay Gábor hitoktatási igazgató a szentmisét követően hálát adtak, és értékelték az elmúlt tanévet.
Selmeczi Zoltán főigazgató a köszönetnyilvánítást követően a tanárok és nevelők felelősségére hívta fel a figyelmet. „Legyen a diákoknak bármilyen kapcsolatuk a tanáraikkal, fontos, hogy biztosak lehessenek abban, hogy a Jóisten nagyon szereti őket, akkor is, ha nem tanulták meg maradéktalanul a leckét, akkor is, ha időnként csíntevésekre hajlóak, és akkor is, ha ők még nem ismerték fel az Isten szerető természetét. Ez a mi, a ti felelősségetek, kedves kollégáim!” Az előző tanévet értékelve kifejezte, hogy a pandémiás időkhöz képest idén nem a pedagógusok testi ereje, hanem az emberi tűrőképesség, a Gondviselő Istenre való hagyatkozás és a közösség összetartó ereje lett próbára téve. „Köszönetemet fejezem ki valamennyi óvónőnek, dajkának, tanítónak, tanárnak és intézményvezetőnek, hogy megőrizték a hivatásukba vetett hitet. A megszámlálhatatlan változtatási kísérlet ellenére hittek Istentől kapott küldetésükben, a nevelésben rejlő lehetőségekben, munkájuk fontosságában, felelősségük határtalanságában.” Végül azt kívánta a pedagógusok számára, hogy a nyári szünidő alatt gyógyuljanak be az év közben szerzett sebek, a megélt örömök pedig sokszorozódjanak az életükben.
„Kedves Kollégák! Mi nem néha szigorú fenntartóknak, nem néha kicsavart jogszabályoknak, nem néha komisz gyerekeknek, nem néha értetlen szülőknek kell, hogy megfeleljünk a munkákban, hanem egy olyan multi munkatársai vagyunk, amelynek a Jóisten a vezérigazgatója. Hisszük vagy nem hisszük?” Dr. Gloviczki Zoltán rektor a pedagógus szakma társadalmi megbecsülésének hiányáról beszélt, és arról, hogy erőt, reményt és szeretetet úgy kaphatnak a tanárok a jelenlegi helyzetben, ha Istenben bíznak, és munkájukban nem az embereknek, hanem az Úrnak akarnak megfelelni.
Tornay Gábor hitoktatási igazgató beszéde egy ponton meglepő fordulatot vett; az általa felolvasott hálaadó szöveget ugyanis a mesterséges intelligencia írta. Ezzel a csavarral el akarta gondolkodtatni a hallgatóságot, még inkább a hitoktatókat annak kapcsán, hogy hogyan lehet elérni azt a jövőben és már most, hogy a diákok, ha valamiben elakadnak, elsőként a szüleiket és tanáraikat kérdezzék, ne a számítógépet. „Amit tudni lehet, azt a számítógép tudni fogja. De a mesterséges intelligencia nem fogja Istent dicsőíteni, nem lesz hálás, mert nincsenek érzései. Az istenismeret nem kognitív termék. Egyetlen fegyverünk van: hogy a megváltottság öröme sugározzon rólunk. És ez mindig apró gesztusokban, cselekedetekben valósul meg, és így a világ felismeri majd, hogy Jézus él, hogy köztünk van.”
A szentmise után elismerő oklevelet vehettek át az egyházmegye nevelési-oktatási intézményeiben kiemelkedő pedagógiai tevékenységet és példamutató munkát végző pedagógusok.
Te Deum Életműdíjban három pedagógus részesült, Sisa Sándorné, a váci Karolina Katolikus Általános Iskola, Székesegyházi Kórusiskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, Gerber Gizella Antónia, a gödi Búzaszem Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgató-helyettese, továbbá Ócsai Józsefné, tagóvodavezető a ceglédi Szent Kereszt Katolikus Általános Iskola és Óvodából.
A 2022/2023-as tanévben végzett kiemelkedő szakmai munkáért tíz pedagógus Te Deum Díjat vehetett át: Bánlaki Tiborné, a vecsési Petőfi Sándor Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium biológia-kémia szakos tanára, Bihariné Szabalics Szilvia, a hatvani Széchenyi István Római Katolikus Technikum és Gimnázium oktatója, munkaközösség-vezetője, Gogolákné Hornyák Erika, a dabasi Szent János Katolikus Általános Iskola technikai munkatársa, Hovodzák Jánosné dajka, a Fóti Római Katolikus Egyházközség Gondviselés Óvodájából, Hugyecz Dorián István, a balassagyarmati Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium földrajz-környezettan szakos tanára, okleveles geográfus, Juhász Zoltán, a ceglédi Szent Kereszt Katolikus Általános Iskola és Óvoda matematika és történelem szakos tanára, Kerekné Budai Zsuzsanna, a Zagyvaszántói Római Katolikus Általános Iskola általános iskolai tanítója és okleveles történelem tanára, Lénárt Lászlóné tanító, a szécsényi Páter Bárkányi János Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumból, Pozsár Andrea, az Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola igazgatója, valamint Sindáné Hatvani Edit, a tiszajenői Szent István Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda gazdasági vezetője.
Ezenfelül három főt, Dévai Imrénét, a péceli Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanítóját, Bódiné Nagyistván Erzsébetet, tanítót, a szolnoki Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumból, és Krauszmann Pétert, a váci Karolina Katolikus Általános Iskola, Székesegyházi Kórusiskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgató-helyettesét a Szent Gellért-díj ezüst fokozatával, egy pedagógust, Lindner Gusztávnét, a Veresegyházi Katolikus Gimnázium német-magyar szakos tanárát pedig a Szent Gellért-díj arany fokozatával tüntettek ki.
Oklevelet vehetett át 10 Családi Életre Nevelési tanácsadó is, akik legalább öt éve vezetnek CSÉN foglalkozásokat intézményeikben, az idei képzésüket követően pedig tanácsadóként segítik majd kollégáikat. Az „Életünk a Család” Program célja, hogy az itt képzett szakemberek a téma és a módszertan iránt elkötelezettek legyenek, és a gyerekekkel jó bizalmi légkört tudjanak kialakítani, amiben átadhatják nekik a családdal és a családi élettel kapcsolatos információkat, valamint segíthetik őket, hogy pozitív képet tudjanak kialakítani maguknak a családról.
Az ünnepélyes díjátadás után állófogadással zárult a rendezvény, melyet a nemrégiben átadott PüspökVác Rendezvényközpontban tartottak. Szívből gratulálunk a díjazottaknak, és köszönjük minden pedagógusnak, oktatónak és alkalmazottnak a köznevelésben, felsőoktatásban végzett egész éves, áldozatos munkáját.
A díjazottak méltatását itt olvashatják el >>
2024. október 15. kedd
Teréz
Egyik beszéde alkalmával meghívta Jézust egy farizeus, hogy étkezzék nála. Ő el is ment, és asztalhoz telepedett. Amikor a farizeus látta, hogy Jézus étkezés előtt nem mosott kezet, megütközött rajta. Az Úr ekkor így...